Brněnská kapela Čankišou vznikla v roce 1999 na vánočním večírku a od té doby si získala výrazné místo na poli české worldmusic. Muzikanti místo bigbeatu, který do té doby hráli v nejrůznějších formacích, zvolili etno, world music . Tu pojali...

O-skupine

Brněnská kapela Čankišou vznikla v roce 1999 na vánočním večírku a od té doby si získala výrazné místo na poli české worldmusic. Muzikanti místo bigbeatu, který do té doby hráli v nejrůznějších formacích, zvolili etno, world music . Tu pojali svým vlastním a osobitým stylem. Oprášili legendu dávného lidu Čanki, naučili se jejich jazyk a posbírali hudební nástroje z různých koutů světa - dijderidoo, djembe, yabbara, flétny, perkuse, saxofony, mandolína, basa, bicí. Ovlivněni několika etniky - arabským, africkým, balkánským - a rockovou minulostí, tak vytvořili vlastně nový žánr: etnobigbeatovou dechovku . Hudba Čankišou s výraznou dechovou a rytmickou sekcí, založená na energii, přímo svádí k tanci a to bez rozdílu věku.

Debutové album Hudba lidu Čanki vyšlo v roce 2000 a hudební publicista Jiří Černý ho zařadil mezi albové vývojové milníky 90. let 20. stol. Druhé album Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní následovalo o dva roky později. V září 2004 vyšlo třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavu z knihy Umberta Eca Baudolina. Za podpory studia Febio Čankišou natočili klip Sham Sut v režii Pavla Jandourka. Česká televize také o kapele natočila hodinový dokument. Kapela nahrála hudbu ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka.

Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivalu Chuch Mongolia (v Mongolsku). David Synák se spolu s Divadlem Continuo zúčastnil Světové výstavy Expo 2005 v japonském Aichi.