Anglická rocková skupina s “beatlesovskou” melodikou, kombinující rock s postupy klasické hudby a experimentující především se smyčcovými nástroji. Přitom ale postupně stále více inklinuje k popu. Jejími zakladateli byli R. Wood (nar. 1946),...

O-skupine

Anglická rocková skupina s “beatlesovskou” melodikou, kombinující rock s postupy klasické hudby a experimentující především se smyčcovými nástroji. Přitom ale postupně stále více inklinuje k popu.
Jejími zakladateli byli R. Wood (nar. 1946), předtím působící v birminghamských skupinách Idle Race a Move, a J. Lynne (nar. 1947), rovněž někdejší člen Idle Race. V r. 1970 se Lynne přidává k Move a k Woodovu vedlejšímu projektu - Electric Light Orchestra.

V původní sestavě Roy Wood, Jeff Lynne, Bev Bevan, Bill Hunt, Steve Woolam debutují v r. 1971, a to jak pódiově, tak na gramodeskách. Dobře si vede albový debut a především první singl 10538 Overture. V té době odchází S. Woolam a sestavu doplňují H. McDowell, A. Craig, R. Tandy a W. Gibson. Následně ale skupinu opouští i R. Wood (zakládá sk. Wizzard) a spolu s ním též B. Hunt, H. McDowell a A. Craig. Místo nich nastupují M. Edwards, C. Walker a M. D´Albuquerque.

V r. 1973 slaví E.L.O. úspěch s osobitou verzí rockové klasiky - Roll Over Beethoven a zároveň se důsledně začíná orientovat na americký trh. V témže roce se do sestavy vrací H. McDowell, zatímco ji opouštějí W. Gibson a C. Walker. Přichází naopak M. Kaminski. Blight v kapele působí v letech 1973 - 75. V r. 1974 si dobře vede album Eldorado, ale následují další personální změny (odchází M. Edwards a M. D´Albuquerque, které nahrazují K. Groucutt a M. Gale).

Albem Face The Music skupina výrazně proráží v americké hitparádě a zároveň začíná velmi úspěšné období související s deskami A New World Record, Out Of The Blue, Discovery, Xanadu (s Olivia Newton – John) a Time. Vzniká i řada singlových hitů, m.j. Livin´ Thing (1976), Telephone Line (1977), Don´t Bring Me Down (1979), Confusion (1979) a Xanadu (1980, 1. místo v angl. hitp.). Mezitím (v r. 1978) se bez většího ohlasu pokusili o sólové nahrávky J. Lynne a B. Bevan. Moore hraje v E.L.O. jen několik měsíců r. 1980.

V r. 1979 se sestava redukuje, viz slož. Lynne, Bevan, Tandy, Groucutt. Kolem r. 1983 dochází k poklesu popularity (v tomto roce odešel i Groucutt) a v r. 1986 tvoří E.L.O. pouze trojice J. Lynne, B. Bevan a R. Tandy. Jeff Lynne se v 80. letech hodně věnuje producentské práci (m.j. Dave Edmunds, George Harrison, Randy Newman, Roy Orbison, Tom Petty) a v r. 1988 se podílí na velice úspěšném projektu Traveling Wilburys. O dva roky později pak podepisuje sólovou nahrávací smlouvu a natáčí vlastní album.

V roce 1988 se B. Bevan začal obklopovat novými hudebníky a v r. 1991 začínají koncertovat pod názvem ELO II. (Troyer měl už za sebou sólové album.) Bates se přidal až v r. 1993, když mezitím odešli Lockwood, Haycock a McDowell. V r. 1995 pak funguje sestava Bevan, Kaminski, Groucutt, Clark, Troyer, Phil Bates.