Fairport Convention jsou často označování jako první anglická folk-rocková skupina. Založili ji roku 1967, Simon Nicol, Richard Thompson, Ashley Hutchings a Shaun Frater. Skupina rychle vyvíjela svůj styl od přebírání cover verzí amerického...

O-skupine

Fairport Convention jsou často označování jako první anglická folk-rocková skupina. Založili ji roku 1967, Simon Nicol, Richard Thompson, Ashley Hutchings a Shaun Frater. Skupina rychle vyvíjela svůj styl od přebírání cover verzí amerického hudebního stylu „west coast“ až ke zdokonalování svého vlastního stylu, v němž se mísila rocková hudba s tradičními anglickými melodiemi a popěvky.

Fairport Convention byli po prvním desetiletí své existence rozpuštěni v roce 1979, ale hráváli každoroční „setkávací“ koncerty, dokud se v roce 1985 nedali znovu dohromady. Od té doby se pravidelně setkávali na koncertních turné a při práci v nahrávacích studiích.

Částečně je pokračující úspěch Fairport Convention způsoben i účastí na pravidelném výročním koncertním festivalu, který organizují. Cropredy Festival je pořádán každoročně od roku 1974 blízko vesnice Cropredy, asi 8 km severně od Banbury v hrabství Oxfordshire, s návštěvností asi 20.000 fanoušků. Festival byl přejmenován na Fairport's Cropredy Convention a zůstává jednou z klíčových událostí britského folkového kalendáře.

Fairport Convention odehráli svůj první koncert v květnu roku 1967, v kostele na severním předměstí Londýna. Skupina byla seskupena kolem vedoucího a hráče na basovou kytaru, který se jmenoval Ashley 'Tyger' Hutchings.

První zkoušky skupiny se odehrávaly v rodinném domě, nesoucím jméno „Fairport“, kataristy Simona Nicola. Tak se zrodilo jméno skupiny, které skupině vydrželo skoro čtyři desetiletí. Kromě Hutchingse and Nicola, tam byli kytarista Richard Thompson a bubeník Shaun Frater. V této sestavě odehráli jenom jedno představení. Mladý bubeník, Martin Lamble, přesvědčil skupinu, že by byl lepším bubeníkem než jejich současný. byl was in the church hall audience and he convinced the band that he could do a better job than the incumbent. To byla první nenadálá změna v sestavě skupiny a byla charakteristická pro prvních patnáct let.

Brzy se skupina rozšířila o ženu, zpěvačku Judy Dyble (rozenou jako Judy Aileen Dyble, 13. února 1949, ve Wood Green v severním [Londýn)ě a tato změna ji odlišila od tuctu ostatních skupin živelně vznikajících v mladém kulturním prostředí toho léta. Fairport si na nedostatek práce nemohli stěžovat a brzy byli působili na undergroundovou scénu found stejně jako The Electric Garden, Middle Earth a UFO. Skupina hrála teprve pár měsíců, když se o nich doslechl Joe Boyd který jim zabezpečil smlouvu se společností Island Records. Boyd jim navrhl, aby rozšířili sestavu o další zpěvačku a tak Iain Matthews (rozená jako Ian MacDonald) vstoupila do skupiny. První album Fairport Convention, bylo nahráno koncem roku 1967 a vydáno v červnu roku 1968. Později skupina měla hrát s folkovým kytaristou Nickem Drakeem, který měl též kontakty s Joe Boydem. Drakeho popularita pozvolna stoupala po jeho smrti v roce 1974 a ironicky dosáhla vrcholu po použití jeho hudby v TV reklamě na automobily Volkswagen.

V tomto raném stadiu, hledali Fairport inspiraci v Americe (Joni Mitchell, Bob Dylan). Dvě sólové zpěvačky se ukázaly být pro image skupiny zajímavé a spousta lidí si myslela, že Fairport jsou Američané. Vedlo to až k tomu, že byli nazýváni britskými Jefferson Airplane.

Za čas bylo vydáno druhé LP, What We Did On Our Holidays a Judy Dyble byla nahrazena folkovou zpěvačkou Sandy Denny, která předtím nahrávala sólově a vystupovala se skupinou Strawbs. Na třetím albu, Unhalfbricking, vystoupil jako host folkový houslista Dave Swarbrick z Birmingamu. Toto album, stejně tak jako jeho předchůdci, bylo směsí původních silných materiálů, se vlivem současných umělců jako byli Jonni Mitchell a Bob Dylan.

Rozhlasový DJ John Peel byl věrným zastáncem hudby skupiny Fairport. Hrál alba skupiny v jeho vlivném pořadu BBC shows. Peel také nahrál několik vystoupení skupiny v BBC, které později vydal jako album s názvem Heyday.

Výraz folk-rock vznikl v 60. letech, aby popsal druh hudby, která spojuje dohromady elektrické hudební nástroje a folkové písně a melodie. Trend zahájil Bob Dylan, když na Folkovém festivalu v Newport v červenci 1965 odložil elektrickou kytaru, stejně tak jako na jeho albu Bringing It All Back Home.