Libera je anglický chlapecký pěvecký sbor, který vede Robert Prizeman. Nahrávky a koncertní turné skupiny Libera jsou pro členy sboru doplňkovou činností vedle pravidelného zpěvu ve společném mužském a chlapeckém farním chóru anglikánské farnosti...

O-skupine

Libera je anglický chlapecký pěvecký sbor, který vede Robert Prizeman. Nahrávky a koncertní turné skupiny Libera jsou pro členy sboru doplňkovou činností vedle pravidelného zpěvu ve společném mužském a chlapeckém farním chóru anglikánské farnosti u svatého Filipa v Norbury v jižním Londýně. Ve sboru Libera působí asi 30 chlapců ve věku 7 až 14 let z různých částí Londýna. V tomto počtu jsou zahrnuti i noví členové, kteří ještě nejsou připraveni k plné účasti na nahrávkách a turné. Koncertního turné po Spojených státech amerických v roce 2008 se účastnilo 19 chlapců, na nejnovějším albu New Dawn je uvedeno 24 členů sboru. Někteří chlapci zůstávají ve sboru i do vyššího věku a pomáhají s vedením mladších chlapců.

Historie
Farnost svatého Filipa v Norbury má dlouhou chorální tradici. V roce 1984 chlapci z chóru u sv. Filipa doprovázeli Sal Sola při nahrávce písně San Damiano (Svatý Damián). V roce 1987 vydali samostatný singl Sing Forever, v roce 1988 singl Adoramus, roku 1988 pak pod hlavičkou St. Philips Choir vydali první komerční album Sing For Ever. Titulní píseň tohoto alba si BBC vybrala jako první hymnu charitativní televizní akce (telethonu) Children in Need (Děti v nouzi).

Druhé album, New Day, bylo vydáno v roce 1990 již pod názvem sboru „Angel Voices“, v roce 1990 však byl souběžně používán ještě i původní název sboru. Do povědomí veřejnosti se sbor dostal v roce 1992 v televizním pořadu Titchmarsh on Song (Alan Titchmarsh) a v roce 1993 v televizním pořadu Thora Hird on the Straight and Narrow. Třetí album, Angel Voices, bylo vydáno roku 1992 a v reedici 1993. Roku 1995 sbor vydal singl Libera, CD obsahovalo 7 remixů písně Libera složené Robertem Prizemanem. V roce 1995 se sbor objevil v televizním pořadu Sunday Live pod názvem „Libera“. V roce 1996 vydal ještě pod hlavičkou „St. Philips Boy's Choir“ album Angel Voices 2 a v roce 1997 Angel Voices 3.

V roce 1999 vydalo vydavatelství Warner Classics album nazvané Libera, od této doby již sbor při komerčních aktivitách soustavně používal název „Libera“. V roce 2001 vydalo sboru totéž vydavatelství album Luminosa a v roce 2003 vydalo sadu těchto dvou CD znovu pod názvem Complete Libera.

Od roku 2004 má Libera smlouvu s vydavatelstvím EMI. Téhož roku bylo vydáno album Free. Album Angel Voices, vydané roku 2006, bylo nominované na cenu Album roku v rámci ocenění na poli klasické hudby Classical Brit Awards. Zatím poslední album, New Dawn, bylo vydáno v březnu 2008.

Libera uskutečnila několik úspěšných turné po Japonsku a Koreji. V domovské Anglii vystoupila na grassingtonském festivalu, v katedrále v Arundelu, v opatství Glastonbury a v katedrále v Chichesteru. Mimo to se sbor pravidelně objevuje v televizi, včetně Songs of Praise, GMTV a Classic FM TV. V roce 2007 se objevila v televizním pořadu Grahama Nortona When Will I Be Famous (Když budu slavný) na BBC 1, v němž zvítězila a postoupila do dalšího týdne. V roce 2007 nahrála American Public Broadcasting Service v nizozemském Leidenu koncert skupiny Libera, pod názvem Angel Voices: Libera in Concert byl koncert vysílán na mnoha veřejnoprávních televizních kanálech a byl vydán na CD i na DVD.

Libera účinkovala také v mnoha cizích projektech, například se podílela na hudbě k filmům Romeo a Julie, Kupec benátský, Krajina stínů a Hannibal[1]. Vystupovali také jako předskupina před vystoupeními významných zpěváků a zpěvaček (Aled Jones, Bjork, Luciano Pavarotti a další). Mnozí chlapci ze sboru Libera významně účinkují či účinkovali i mimo tento sbor, například Tom Cully účinkoval v Silence, Night and Dreams Zbigniewa Preisnera a v epizodě seriálu Foylova válka (Foyle's War). Člen Libery Steven Geraghty v roce 2002 zpíval jako sólista pro soundtrack ICO hry PlayStation 2. Sólista Libery Ben Crawley zpívá ve Sněhové královně od Paula Joyceho z roku 2004.

V prosinci 2007 zpívalo 9 chlapců z Libery (s doprovodem chlapců ze St Albans School působící při washingtonské národní katedrále) při udílení čestných cen v Kennedyho centru ve Washingtonu v USA za přítomnosti prezidenta George Bushe a dalších významných hostů. Na počest amerického hudebníka Briana Wilsona zazpívali píseň „Love and Mercy (Láska a milosrdenství)“.

V dubnu 2008 uskutečnila Libera první koncertní turné po USA, vystupovala ve městech Buffalo NY, Hartford CT, Albany NY, a Pittsburgh PA, 17. dubna vystoupila v Riverside Church v New York City. 20. dubna vystoupila na Yankee Stadium na Koncertu naděje před papežskou mší Benedikta XVI.

Styl
Hudba
Libera je výhradně chlapecký sbor. Většina chlapců má sopránové hlasy bez znaků mutace (chlapecký soprán, treble). Starší chlapci (asi od dvanácti do čtrnácti let) zpívají nejhlubší party. Většinu písní pro sbor složil Robert Prizeman, pro sbor také originálně upravil některé klasické i moderní melodie. Písně skládá a upravuje na míru konkrétním sólistům, aby zdůraznil rozmanitost chlapeckých hlasů. V jeho skladbách se mísí netradiční struktury, meditativní sólisté se znělými extatickými chórovými melodiemi, které využívají plný rozsah chlapeckých hlasů. Hudba Libery často kombinuje prvky gregoriánského chorálu, klasické evropské hudby (Dvořák, Debussy, Beethoven, Pachelbel) a současné popové a new age hudby (Enya). Některé skladby (například Sanctus) jsou na různých albech v rozdílných verzích.

Libera používá různý instrumentální doprovod. Robert Prizeman, Ian Tilly a dřívější sólista Libery Steven Geraghty hrají na elektrické klávesy, klavír a varhany. Steven Geraghty v písních Free, Visions a Angel Voices hraje na klarinet, ve Visions a Angel Voices též na bicí. Na všech albech od vydavatelství EMI doprovází některé písně Fiona Pears s houslemi. Album Angel Voices: Libera in Concert je navíc doprovázeno orchestrem Il Novecento Orchestra. Filharmonici města Prahy (The City of Prague Philharmonic Orchestra) doprovázejí nejnovější album, New Dawn.

Mnohé z textů písní Libery pocházejí z tradičních hymnů, latinské liturgie i současných písní (Brian Wilson, Enya) i básní, některé texty jsou zcela původní. Píseň We are the Lost je založena na básních In Flanders Fields (Na vlámských polích) (John McCrae) a For the Fallen (Laurence Binyon). Většinu originálních textů napsal Robert Prizeman, některými texty přispěli i jiní, například Steven Geraghty. V mnoha písních se kombinují sóla slok v angličtině se sborovými refrény v anglicky vyslovované latině, některé písničky jsou celé v latině nebo celé v angličtině.

Oblečení sboristů a obaly alb
Při většině představení členové Libery nosí asi od roku 1987 bílé róby s kapucí připomínající mnišské nebo ministrantské oděvy. Na některých vystoupeních mají různé jednotné kombinace oblečení založeného na běžném chlapeckém civilním stylu: trička, sportovní obuv, černé či bílé mikiny s kapucemi a břišní kapsou, tmavě modré kalhoty atd.

Obaly alb sboru a další propagační materiály zahrnují bílé ptáky, oblaka, světlo a obrázky členů sboru v bílých hábitech, obvykle tváře sólistů.