Historie hudební skupiny RA sahá někam na začátek 90.let. V roce 1992 se na troskách punkových IZV zrodila nová liberecká formace s tajuplným názvem Räka Akkä, o překladu tohoto skandinávsky zabarveného názvu chlapci dodnes úspěšně mlží. ...

O-skupine

Historie hudební skupiny RA sahá někam na začátek 90.let.

V roce 1992 se na troskách punkových IZV zrodila nová liberecká formace s tajuplným názvem Räka Akkä, o překladu tohoto skandinávsky zabarveného názvu chlapci dodnes úspěšně mlží.

U zrodu stáli 4 chlapíci, Radim Salač - zpěvák a autor veškerých textů kapely, Richard Bauer - kytarista, vokalista a autor většiny hudebních nápadů, Marcel Náhlovský coby bubeník a kapelník a na postu baskytaristy Roman Bartoš.

Zkoušeli po garážích a sklepech a nutno dodat, že jejich specifický styl, který sami nazývali Slaughter house music, byl temný,mystický a určitě měl co do činění s undergroundem.

Tehdy ještě zpívali v rodné češtině a byli často vidět jako předkapela Solomon Bob, Priessnitz či Jolly Joker. Někteří pamětníci dodnes občas vzpomenou na typické jevištní dekorace jako hořící svíce a oběšené panenky pohupující se na oprátce. Zpěvák rozhazoval do publika žiletky a došlo i na kravské bulvy. Texty hraničili se šílenstvím, ale chlapci jsou veselá kopa a tak hlavně že se všichni dobře bavili.Bohužel se také kapela potýkala s problémem drog a démon alkoholu řádil ukrutným způsobem.

Z tohoto ranného období se však nedochovalo mnoho, snad až na pár černobílých fotek a živé debutové demo - Gotické saranče z roku 1994.

Frontman RA nakonec končí na psychiatrii, ostatní jakoby se chtěli upít k smrti. Koncem roku 94 vše nevyhnutelně končí rozpadem kapely a po Räka Akkä se na delší čas slehne zem.Zbylé trio ještě v průběhu roku 1995 stihne natočit EP Burning house, kapela však nekoncertuje a ulehá v posmrtné agonii.


V roce 2002 kapelník Marcel Náhlovský začíná koketovat s myšlenkou dát opět hlavy dohromady a udělat pár vzpomínkových koncertů. V Liberci kapela není úplně zapomenuta a pro některé fanoušky je kultovní.
Slovo dalo slovo, mail dal mail a kapelník povolává své pokrevní bratry do zbraně.

Radim se po mnoha letech vrací z Asie, kde se zejména věnoval studiu Védské kultury a filizofie, Richard přilétá z Arabských Emirátů , basy se opět chopí Roman a za bicí usedá Marcelus.

Dalo by se mluvit o comebacku v původní sestavě a jistě se našlo spoustu lidí, kteří byli zvědavi s čím chlapci příjdou.Prakticky po desetileté pauze Räka Akkä vstává z mrtvých a v roce 2003 si na vlastní náklady vydává cd Horror Dancers.

Kapela však hraje živé koncerty jen sporadicky, ale stále pracuje na novém repertoáru.

V nové éře se chlapci zastiňují stylem Horror Pop a Radim už píše veškeré nové texty v angličtině.

V roce 2004 proběhnou poprvé personální změny a na post basáka přichází jako hostující člen Ondřej Kloz.

Rok 2005 přináší své ovoce a Räka Akkä se rozhodne zkrátit svůj název na RA. Nejedná se tedy ani o Egyptského boha slunce ani o bájný Heyerdahlův vor, nýbrž o zkrácení původního názvu na první písmena. Důvodem je bezesporu zjednodušení výslovnosti a také snažší zapamatování. Proč ne.

Kapela hraje živě většinou v Praze nebo v Liberci a stále, ostatně jako vždy, nemá ani manažera ani producenta.

Koncem roku 2005 kapela opět střídá basáka, ale především dokončuje nové demo Anything but never the truth s dvanácti písněmi.

Také RA točí svůj historicky první videoklip, a to k písni Ninja Queen. I album i video si RA dělají sami a zhostí se věci jako autoři, protagonisté, scénáristé, režiséři a producenti zároveň.