zavřít

O skupině

Jedna z nejslavnějších skupin oblasti jižanského rocku a blues, slučující ve své hudbě množství dalších hudebních podnětů (boogie, gospel, psychedelický rock, country, jazz). Vždy mnohem populárnější v USA.

Bratři Allmanové (vl. jmény Gregory Lenoir A., nar. 1944 a Howard Duane A., nar. 1946) prošli m.j. skupinami The House Rockers a Allman Joys (od r. 1964).

V r. 1967 zakládají v Los Angeles soubor Hourglass. Následují dvě neúspěšná alba. Duane Allman se už v té době stává vyhledávaným studiovým hráčem.

Po návratu domů na Floridu (v r. 1969) vzniká Allman Brothers Band. V květnu 1970 se D. Allman účastní nahrávek Claptonovy sk. Derek And The Dominoes. V říjnu 1971 ale umírá při motocyklové nehodě. Stejně tragicky končí rok poté i B. Oakley. V listopadu 1972 přichází Ch. Leavell a krátce po něm L. Williams (zemřel v r. 1983).

Album Brothers And Sisters je první v americkém žebříčku a jde zřejmě o jejich vůbec největší komerční úspěch.

V listopadu 1973 začíná i víceméně souběžná sólová kariéra G. Allmana prvním albem (Laid Back). V dalším roce ho následuje obdobně i D. Betts.

V létě 1975 začíná svatbou G. Allmana se zpěvačkou Cher období jejich kontroverzního milostného i uměleckého soužití. Rok na to se soubor rozchází.

V nové sestavě skupina opět funguje v letech 1978 - 1981.