D12 (nebo také The Dirty Dozen a D-Twizzy) je americká hip hopová skupina z Detroitu v Michiganu. Největších úspěchů dosáhla v amerických i ostatních světových hitparádách s alby Devil's Night (2001) a D12 World (2004). D12 byla založena roku...

O-skupine

D12 (nebo také The Dirty Dozen a D-Twizzy) je americká hip hopová skupina z Detroitu v Michiganu. Největších úspěchů dosáhla v amerických i ostatních světových hitparádách s alby Devil's Night (2001) a D12 World (2004). D12 byla založena roku 1990 a i když byla respektovanou součástí undergroundové rapové scény, opravdového úspěchu dosáhla až poté, co se proslavil její nejznámnější člen, Eminem. Název skupiny odkazuje na to, že skupina má (resp. měla) šest členů a každý z nich má dvě osobnosti.D12 založil Proof jako uskupení místních detroitských rapperů Bizarra, Eminema, Eye Kyu, Killa Hawka a Fuzze. Ve skupině byl také krátce Charging Soldier, ale brzy odešel kvůli neshodám s ostatními členy. Ve druhé polovině devadesátých let se někteří členové začali samostatně proslavovat - Bizarre vydal album Attack of the Weirdos a stal se členem skupiny The Outsidaz společně s Eminemem, Rah Digga a Young Zee. Proof vyhrál v roce 1998 freestylingovu soutěž pořádanou časopisem Source.

Ještě dříve, než se skupina proslavila, z ní odešli Killa Hawk, Zasalamel a Eye Kyu. Tím v D12 zůstali pouze Eminem, Proof a Bizarre. Proof se rozhodl, že najde na zbývající tři místa náhradu, a prvním novým příchozím byl tak jeho kamarád Bugz. Zbývající dvě místa zaplnilo místní hip hopové duo Da Brigade, které tvořili Kon Artis a Kuniva. Když byla skupina kompletní, jejích šest členů uzavřelo dohodu že ten, kdo jako první dosáhne sólového úspěchu, s sebou vytáhne na výslunní i zbytek skupiny. Jako první dosáhl sólového úspěchu Eminem, který na sebe upoutal pozornost známého rapera a producenta Dr. Dre svým nezávislým albem The Slim Shady EP a podepsal smlouvu s hudebním vydavatelstvím Interscope.

Eminem nezapomněl na dohodu s D12 a při práci na svém dalším albu The Slim Shady LP naléhal, aby smlouvu dostali i ostatní členové D12. Dr. Dre mu ale doporučil, aby nejdřív získal silnou pozici jako sólový umělec a pak teprve aby se vrátil pro své přátele. Z alba se stal obrovský hit, Eminem se proslavil a mohl se tedy konečně věnovat i práci s D12. Založil pod křídly Interscope své vlastní vydavatelství Shady Records a první smlouva byla právě pro D12.Skupina vydala dvě alba, Devil's Night a D12 World. Obě se umístila na předních příčkách amerických i světových hitparád, mimo jiné díky singlům jako „Purple Pills“ (cenzurovaná verze je „Purple Hills“), „Fight Music“, „My Band“ a „How Come“. Proof a Bizarre pokračovali ve svých částečně úspěšných sólových kariérách alby Searching For Jerry Garcia a Hannicap Circus v roce 2005, nicméně Eminemův úspěch vždy zastiňoval zbytek skupiny. Proto se D12 rozhodla pro turné druhého alba bez něj. S tím také souviselo rozhodnutí, že Eminem nebude mít takový prostor na třetím albu. To se ale vše změnilo po dramatických událostech roku 2006. *

První album D12 bylo vydáno v červnu 2001. V amerických a anglických žebříčcích se umístilo na prvním místě, podobného úspěchu dosáhlo i v Kanadě. Celosvětově se alba prodaly 4 miliony kusů. Obsahuje tyto singly:
* „Purple Hills“ (cenzurovaná verze skladby „Purple Pills“) - skladba se umístila na prvním místě v žebříčku rapových skladeb roku 2001.
* „Shit On You“ - skladba se dostala do anglické Top 10 a kanadské Top 5.
* „Fight Music“ - ve videu se objevili Ice T, Angie Martinez a Fat Joe, dostala se do anglické Top 20 a australské Top 40.

Druhé album D12 World bylo vydáno v dubnu 2004. Produkovali ho Dr. Dre, Eminem, Kon Artis a Kanye West, společně s D12 se na něm objevili také Obie Trice a B-Real ze Cypress Hill. V Americe, Anglii a Austrálii se dostalo na nejvyšší příčku, v Německu na pozici číslo dvě. Z alba pocházejí singly:

* „My Band“ - skladba ironizující pozici superstar Eminema v D12 se umístila na předních příčkách hitparád po celém světě.
* „How Come“ - většího úspěchu dosáhl tento singl v evropských žebříčcích.
* „Git Up“
* „U R The One“.Členové D12 se několikrát objevili ve filmech, především Eminem se svojí hlavní rolí v částečně biografickém snímku 8 Mile a roličkou v The Wash. V 8 Mile se po boku Eminema objevil i Proof v malé roli rapera jménem Lil' Tic, i když on sám byl předlohou postavy, kterou ve filmu hraje Mekhi Phifer. Celá skupina kromě Eminema si zahrála ve filmu The Longest Yard.