Sunshine (zkráceně Suns nebo Sunz) je česká indie rocková hudební skupina založená roku 1994 v Táboře. Krátce po svém vzniku odcestovali do USA, kde nahrávali desky a hojně koncertovali. Proslavili se také divokým pojetím svých vystoupení....

O-skupine

Sunshine (zkráceně Suns nebo Sunz) je česká indie rocková hudební skupina založená roku 1994 v Táboře. Krátce po svém vzniku odcestovali do USA, kde nahrávali desky a hojně koncertovali. Proslavili se také divokým pojetím svých vystoupení. Zatímco v zahraničí jejich sláva rostla, v ČR byli velmi rozporuplnou skupinou. Snad pod každou zmínkou, která se o Sunshine objevila na internetu, se strhla plamená diskuze jestli jsou to zrádci, hrdinové nebo co vlastně. Navzdory tomu patří mezi přední české kytarové skupiny. Mají za sebou stovky vystoupení, koncertovali v USA, Anglii, Německu, Francii, Rusku v letech 2003 a 2007 dokonce i v Japonsku. V roce 2006 předskakovali skupině Depeche Mode v Bratislavě.

Jako zlomová se jeví deska Dreamer (2007), na které se posunuli od elektro-punkového zvuku k čitelným kytarovým melodiím. Pilotní singl "Top! Top! The Radio!" si jen za první týden na jejich myspace profilu poslechlo přes tři tisíce lidí. Nejprodávanější český hudební časopis Filter vyhlásil Sunshine nejlepší českou kapelou roku 2007 a album Dreamer nejlepší deskou roku.

Ačkoli vznikli v Táboře, kromě Amáka z tohoto města nikdo nepochází. Kay je ze Sezimova Ústí, Jirka ze Strakonic a Dan ze Soběslavi. V Táboře však všichni pracovali, konkrétně v obchodě s deskami Archys. Tehdy tříčlenní Sunshine (Kay, Dan, Márty) začali postupně koncertovat a vydávat na místním labelu Day After z Aše, který měl dobré jméno po celé Evropě. Zlom přišel v momentě, kdy se na koncertu v Německu potkali se šéfem amerického vydavatelství GSL Sonnym Kayem. Ten se rozhodl jejich první desku Hysterical Stereo Loops, Beasts And Bloody Lips licencovat do USA a v roce 1998 jim zajistil první americké turné společně s dalšími skupinmi z jeho labelu. Když jeli do Států podruhé, odehráli řadu koncertů i s At The Drive-In, z nichž se později stala jedna z nejuznávanějších kapel americké indie scény

Na podzim 2002 opouští kapelu basista Márty, soubor oživují téměř o deset let mladší kytaristi Jiří a Amák. Začíná éra Moonshower and Razorblades. O Sunshine se tehdy psalo jako o "nejslavnější české kapele, kterou v Česku nikdo nezná". Zatímco v zahraničí měla velké jméno a střemhlav mířila mezi rockové hvězdy, domácími médii byla neustále bez ostychu opomíjena.Důkazem budiž fakt, že kapelu získala pro svůj label Custard Linda Perry, bezesporu jedna z nejvlivnějších osob americké pop music (produkovala např. singly Pink - Get The Party Started, Christina Aguilera - Beautiful a Gwen Stefani - What You´re Waiting For).Tato deska měla původně vyjít v USA i Anglii, ale nakonec se tak nestalo. Pro album se nepodařilo najít distribuci, nakonec vyšlo v Japonsku a v Česku, kde bylo velmi dobře přijato. "Vampire's Dance Hall" nebo závěrečná "Riot of Misfits", to je takový rock 'n' roll, že se vám zatmí před očima jako po ráně palcátem od Jana Žižky, psal server musiczone.cz a přidal nejvyšší hodnocení. Touto deskou dokázali, že ve srovnání s tuzemskou kytarovou scénou jsou přinejmenším výjimeční, ani ne pro to, kolik toho už dokázali, jako pro svou excentrickou image a hlavně špinavý, syrový a naprosto nekompromisní sound, jenž mimochodem zní světově.Mezi největší hity se zařadili písně s odkazy na Joy Division - "Victim Is Another Name For Lover" a "What You've Got", které má kapela dodnes ve svém koncertním repertoáru.

Aktuální deska Dreamer následuje Moonshower and Razorblades z roku 2005 a i když se mnohé mění ve stylu či náladě skladeb, nasazení a styl práce zůstává. Album se natáčelo celé čtyři měsíce mezi Prahou, Londýnem a Los Angeles. K částečné spolupráci si znovu přizvali osvědčeného producenta Bernda Burgdorfa (mj. Pink, Green Day, Juliette and the Licks) a zjemňující vliv na finálním zvuku nahrávky sehrála i účast Jamese Cooka, frontmana britských elektro-rockových Nemo. Po elektro-punkovém extempore se Sunshine vracejí k jemnějším kytarovým melodiím, otevřeně se hlásí ke kapelám The Cure a Bloc Party.

V dubnu 2007 následovalo turné "Who Will Raise The Rabbits?" po celé ČR doplněné dvěma vystoupeními v Bratislavě. Vydání alba Dreamer v Japonsku (na labelu Fabtone) podpořili Sunshine dvěma vydařenými koncerty v Tokyu, a to 1. listopadu v klubu Liquid Room, kde vystupují kapely jako Bloc Party, The Enemy či Nightwish, a o den později v klubu Sinjuku Marz. 16. listopadu odehráli koncert v neméně prestižním moskevském klubu Apelsin. Poté se přesunuli do Budapeště a koncertní rok 2007 zakončili 6. prosince v zaplněné Lucerně.

Začátkem února 2008 se objevila zpráva, že singl "Top! Top! The Radio!" překonal na jejich MySpace profilu již sto tisíc poslechů, a zařadil se tak mezi nejposlouchanější skladby českých interpretů vůbec. Sunshine dominovali na cenách hudebního časopisu Filter - stali se českou kapelou roku a, oceněna byla i deska Dreamer. Ve hře stále mají i dvě nominace na hudební ceny Anděl vyhlašované Akademií populární hudby.