A-ha je jedna z nejpopulárnějších popových skupin 80. let. Tvoří ji trojice Morten Harket, Paul Waaktaar-Savoy a Magne Furuholmen. Jejich začátek nebyl příliš úspěšný. Prvního singlu Take on me se prodalo pouhých 300 kopii, což rozhodně...

O-skupine

A-ha je jedna z nejpopulárnějších popových skupin 80. let. Tvoří ji trojice Morten Harket, Paul Waaktaar-Savoy a Magne Furuholmen.

Jejich začátek nebyl příliš úspěšný. Prvního singlu Take on me se prodalo pouhých 300 kopii, což rozhodně nebyla žádná sláva. Písnička ale zabodovala v norské hitparádě, takže se ji skupina rozhodla zremixovat a poté vydala, na svou dobu, originální, napůl animovaný videoklip. Take on me se rázem dostala na 1.místa několika zemí.

Následovala vydání debutového alba Hunting High and Low a z něho i další singly jako The Sun Always Shines On TV, Hunting High And Low a Train of Thought. O rok později A-ha vychází i druhé album Scoundreal Days a vyrážejí na turné.

Skupina byla velmi plodná, takže během dalších čtyř let přichází na trh dvě nová CD. East of the Sun, West of the Moon si díky tématu „divoký západ“ získalo své fanoušky hlavně v Americe. Rok 1991 je ve znamení alba Hedlines and Deadlines : The Hits of A-ha, které obsahuje patnáct jejich největších hitů (včetně titulní písničky pro bondovku - The Living Daylights, kterou napsal Paul) a jednu novinku. Následuje turné, kde A-ha stihnou zazpívat nejenom v Evropě, ale taktéž v Americe, Jižní Africe a Japonsku.

V roce 1993 se dohodnou na ukončení společné kariéry (na rozloučenou vydávají Memorial Beach) a každý ze členů se na několik let vydává svojí vlastní cestou.

Magne složí několik filmových soundtracků a začne se věnovat malování. Jeho díla jsou v Evropě velmi známá. Morten se vrhne na sólovou dráhu a vydá dvě úspěšná alba. Třetí ze členů skupiny, Paul, zakládá se svojí ženou Lauren kapelu Savoy (podle jejich příjmení)

O pět let později se skupina znovu schází na Nobel Peace Price Cerenomy, kde předvedou starší skladbu The Sun Always Shines On Tv a novou Summer Moved On. Rozhodnou se znovu pro společné vystupování a v roce 2000 vydávají Minor Earth Major Sky .

Velký úspěch zaznamenává především jejich singl Lifelines, ze stejnojmenného alba, který v hitparádách poráží takové hvězdy jako Kylie Minogue či Eminema. Kritici se shodují, že Lifelines je jejich nejpovedenější CD vůbec.

Best Music napsalo: „Slyšeli jste už hodně dobrých alb? Slyšeli jste jiná alba A-ha a říkali jste si, že je to úžasná hudba? Mysleli jste si, že už nemůže být nic lepšího? Tak věřte, že teď to přišlo. Je tady opravdu to nejlepší album A-ha a to si troufám napsat i po tom všem, co jsem napsala o jiných.. "