Švédská čtveřice, obrovsky úspěšná pop skupina (obvykle byl pro tuto hudební oblast používán přímo termín europop). A. Fältskog (nar. 1950) začínala jako countryová zpěvačka - v roce 1968 měla ve Švédsku hit I Was So In Love. B. Ulvaeus (nar....

O-skupine

Švédská čtveřice, obrovsky úspěšná pop skupina (obvykle byl pro tuto hudební oblast používán přímo termín europop). A. Fältskog (nar. 1950) začínala jako countryová zpěvačka - v roce 1968 měla ve Švédsku hit I Was So In Love. B. Ulvaeus (nar. 1945) hrával ve folkově laděných skupinách a s B. Anderssonem (nar. 1946) se sešel v tehdy už úspěšné švédské sk. Hep Stars (existovala od r. 1964). Frida (vl. jm. Annifrid Lyngstad, nar. 1945) pochází jako jediná z Norska a začínala jako sólová zpěvačka.

Vznik formace je zásluhou Stiga Anderssona, majitele firmy Polar Music a jejich pozdějšího manažera a textaře. Důležitým momentem ale byly i snoubenecké vztahy v rámci čtveřice. Dvojice Björn and Benny natočila řadu singlů a jedno album s názvem Lycka (1970). První vystoupení čtveřice Björn, Benny, Agnetha & Frida se koná v listopadu 1970. Pod tímto názvem fungují až do počátku r. 1974. Do této doby mají úspěšné singly Nina Pretty Balerina a Ring Ring (s textem Neila Sedaky). V r. 1973 vyšlo u Polar Music též album Ring Ring.

Před velkou cenou Eurovize je zkrácen název na Abba a vzápětí čtveřice s písničkou Waterloo tuto cenu získává. O několik měsíců později začíná série hitů: Honey Honey, I Do I Do I Do I Do, S.O.S., Mamma Mia, Fernando, Dancing Queen, Money Money Money, Knowing Me Knowing You, The Name Of The Game a Take A Chance On Me. Vesměs šlo o vrcholy evropských hitparád. Špičku anglického žebříčku obsazuje album (3).

V únoru 1978 se koná premiéra filmu Abba - The Movie. I přes prodejní úspěchy následných alb (4), (5), (6), (7), (8) - všechna první v angl. hitp. - i dalších singlů (Summer Night City, Chiquitita, Angel Eyes, The Winner Takes It All) následuje postupný ústup ze slávy. Deska (10) znamená jistý pokus o náročnější tvorbu, přesto dosahuje špičky angl. hitparády. V průběhu roku 1982 se objevují první znaky následného rozchodu, m.j. dané rodinnými záležitostmi.

Frida vydává sólové album Something´s Going On a v r. 1983 nastupuje vlastní kariéru i A. Fältskog. Mužská část skupiny pokračuje ve skladatelské a producentské práci pro Solar Music, např. v r. 1984 se podílí na muzikálu Chess s textem Tima Rice (v r. 1984 se objevila deska Chess Pieces). Poté píší pro sk. Gemini (1. album v r. 1986, 2. v r. 1987). V r. 1987 vyšlo Anderssonovi album Klinga Mina Klockor, v r. 1988 album Orsa Spelman a v r. 1989 album November 1989. Později se ještě objevilo album Fiolen Min (se sk. Orsa Spelman).