Amorphis je finská metalová skupina kterou v roce 1990 založili: Jan Rechberger, Tomi Koivusaari a Esa Holopainen. Původně death metalová skupina se postupem času vyvinula a začla hrát i jiný typy, žánry...na novějších albech se dají víc...

O-skupine

Amorphis je finská metalová skupina kterou v roce 1990 založili: Jan Rechberger, Tomi Koivusaari a Esa Holopainen. Původně death metalová skupina se postupem času vyvinula a začla hrát i jiný typy, žánry...na novějších albech se dají víc klasifikovat jako hlavní proud, ale naproti tomu se zvyšuje složitost aranží... Amorphis jsou známí pro užívání finské národní epiky, Kalevaly, jako zdoj svých textů.

V roce 1989 hráli Jan Rechberger a Esa Holopainen ve speed metalové skupině Violent Solution, kterou Tomi Koivusaari opustil předešlí rok aby zformoval death metalovou skupinu Abhorrence. Violent Solution se pomalu rozpadli jak se členové začli zajímat o jiný věci a styly hudby. Tečku za tím udělali Jan Rechberger a Esa Holopainen když se rozhodli dát dohromady death metalovou skupinu.

Tomiho jiná skupina se rozpadla, když se Amorphis začli pohybovat a on shlédaval že je víc s nimi. Stal se zpěvákem a kytaristou... Vedl skupinu, vytvářel originální kompozice a začal vše znovu.

Krátce potom co skupina nahrála první studiové demo, Tomi dostal dopis od Relapse Record nabízející Amorphis nahrávací smlouvu. Z toho ale málem brzy sešlo protože by to byl moc dlouhý závazek a členové byly chudí... Nakonec ale ne a tak to brzo podepsali a rychle vydali jejich death metalový debut The Karelian Isthmus a později vyšlo EP Privilege of Evil... The EP utvářel originální zpěvák Abhorrence Jukka Kolehmainen kdy nazpíval Abhorrence cover song "Vulgar Necrolatry".

V roce 1994 Amorphis vydali jejich druhý studiový album Tales from the Thousand Lakes-koncepční album založený na finské národní epice Kalevale. Toto vydání, které stále silněji zakořeňovalo v death metalu, je považováno za první krok směrek k novému vedení jako přidání melodicky čistého hlasu , prováděl Ville Tuomi.

Úspěch Tales from the Thousand Lakes byl okamžitý a ohromující. Následující turné a přísný rozvrh si nicméně vzal svou daň, když se Kasper (klávesy) rozhodl opustit skupinu.Jako nástupce našli Kima Rantalu. Jan byl nahrazen Pekkou Kasarim (ex- Stone), a před nahráváním 3. alba, Amorphis rekrutovala 6 člena zpěváka Pasi Koskinena. Třetí album Elegy bylo vydáno v roce 1996.Texty byly opět adaptací finské mytologie, v tomto případě Kanteletaru, sbírka starých lidových básní. Pasi a Tomi společně zpívali, kdy Pasi se omezil na čisté části zpěvu.

Po vydání Elegy následovalo asi 1 a půl roku četných koncertů a potom si dali pauzu na doplnění sil a na přemýšlení o novém materiálu. Jejich další album z roku 1999- Tuonela bylo vyzrálým kytarovým albem ačkoliv na konec byly do písní přidány stopy kláves Santeri Kallia. Byly představeny i nové nástroje (Tomi v songu "Greed" hraje na citeru, Sakari Kukko saxofonista/flétnista také přidal ňáký koření...) a death growling byl nyní téměř opuštěn, jako zpěvák byl Pasi.

Nové tisíciletí přivítali desátým výročím, kompilací "Story" a s nějakými novými členy. Po rozpadu Kyyrii se Santeri už připojil jako plnihodnotný člen k Amorphis a basista Oppu byl nahrazen dalším ex-Kyyria členem- Niclasem Etelävuorim, který přišel v čase turné po USA.

Am Universum vydané v roce 2001, udržuje mrzutou atmosféru Tuonely ale obsahuje rozmanitější zukovou paletu a širší dynamický rozsah. Více prostoru dali klávesáma a saxofonu, kterým opět přispěl Sakari Kukko. Bylo to experimentálnější album, a pravděpodobně psychydelická doba Amorphis. V roce 2002 byla skupině nabídnuta spolupráce na soundtracku k filmu Menolippu Mombassan.Byly pověřeni cover verzí finského popového hitu z roku 1976 "Kuusamo", který byl dán plně Amorphis k "ošetření".

Dlouhodobý vztah Amorphis s Relapse Records skončil s albem Am Universum. V roce 2003 vydávají retrospektivní Chapters, ve kterém bylo zahrnuto DVD obsahující videa od "Black Winter Day" do "Alone". Far from the Sun bylo produkováno skupinou samotnou ke které se znovu připojil bývalí bubeník Jan Rechberger, když se Pekka Kasari zcela koncentroval na rodinu. Srovnání s Am Universum, Far From The Sun se zdá být tvrdší, více přímočarý a také znovu více folkově orientované. Album mělo být doprovázeno Tour po Severní Americe ale nakonec bylo zrušeno z důvodů nekontroly ve skupině, Pasi měl 2 malé děti a ještě řadu dalších hudebních projektů čili po 9 letech se poohlížel po odchodu z kapely.

Amorphis našli náhradu - Tomiho Joutsena. S Tomim bylo USA turné úspěšné a začali se soustředit na nový materiál. Skupina vydala v únoru 2006 své 7. album "Eclipse", letos vyšlo album Silent Watters.

Nejnovější 8. album vyšlo 3.září 2007 s názvem "Silent Waters"