Backstreet Boys jsou americká hudební skupina, která se řadí mezi nejúspěšnější boy bandy v historii. Prodali přes 100 milionů alb a jsou nejprodávanějším boy bandem všech dob. V roce 2005 se po pauze vrátili na hudební scénu a změnili svůj styl...

O-skupine

Backstreet Boys jsou americká hudební skupina, která se řadí mezi nejúspěšnější boy bandy v historii. Prodali přes 100 milionů alb a jsou nejprodávanějším boy bandem všech dob.

V roce 2005 se po pauze vrátili na hudební scénu a změnili svůj styl hudby a začali více klást důraz na hudební nástroje. 23. června 2006 kapelu opustil Kevin Richardson, ale seskupení pokračuje v kariéře i nadále ve čtyřech.

Začátky a mezinárodní úspěch: 1993 – 1996
Kapelu stvořil americký businessman Lou Pearlman, kterého nejvíce inspiroval úspěch New Kids on the Block v 80. letech. Po řadě konkurzů v letech 1992 a 1993 měl tři chlapce, těmi byli AJ Mclean, Nick Carter a Howie Dorough. Posledními členy byli Kevin Richardson a jeho bratranec Brian Littrell, který se stal členem kapely na základě konkurzu přes telefon.

Lou Pearlman poprosil svého přítele, aby produkoval a napsal první písně kapely. První koncert měla kapela 1993 v Orlandu na Floridě, který navštívilo 3 000 mladistvých. Další vystoupení měli na školách a v marketech.

V Evropě jejich popularita rostla až v roce 1996 ocenění od německých diváků pro nejlepší mezinárodní kapelu a jejich píseň I'll Never Break Your Heart se dostala na první místo rakouské hitparády. Jejich album se dočkalo velkých úspěchů. Platinové bylo v Německu a absolvovali turné po Asii a Kanadě. Stali se nejúspěšnějším debutujícím umělcem.

Průlom v USA: 1997 – 1999
roce 1997 získali v USA velkou popularitu formace jako Hanson nebo Spice Girls. Proto se manažer a nahrávací společnost Jive Records rozhodli vydat album i ve Spojených státech. Do té doby kapela prodala 8,5 milionů desek po celém světě.Prvním singlem, který vyšel byla píseň Quit Playing Games with My Heart, která vyšla v srpnu 1997 a vyletěl na první místa téměř ve všech hitparádách na celém světě. V Billboard Hot 100 se dostal na druhé místo a obou alb se prodalo přes 28 milionů kusů.V roce 1997 začala vést kapela i soudní řízení se svým manažerem Louem Pearlmanem, který si bral 75% zisků kapely a peníze vkládal do svého dalšího projektu 'N Sync.

V roce 1998 musel hlavní zpěvák Brian Littrell podstoupil operaci srdce, kterou kvůli povinnostem v kapele už dvakrát odložil. Později musela kapela rušil i vystoupení v Minnesotě, jelikož sestra Howieho Dorougha zemřela. V říjnu obdržela kapela klíč od města Orlando za charitativní pomoc.

17. února 1999 obdržela kapela za svou debutovou desku diamantové ocenění pro 10 milionů prodaných kusů. V tomto roce také skončil soudní spor s jejich manažerem, který ukončili dohodou. Kapela manažera vyplatila a on na oplátku odešel.

Millennium: 1999 – 2000
18. května 1999 vydala kapela další desku nazvanou Millennium a hned v prvním týdnu se prodalo přes 1,13 milionu kopií. Album se stalo nerychleji prodávaným albem a časopis Rolling Stone oznámil, že by čísla prodeje za první tři týdny byly ještě větší, kdyby byly větší zásoby na skladech. [8]

Desky se prodalo přes 40 milionů kopií. První singl z desky, který se jmenoval I Want It That Way se dostal na první místo v celkem 18 zemích na celém světě. Deska samotná obdržela zlaté nebo platinové ocenění ve 45 zemích a získala pět nominací na cenu Grammy Award. V srpnu se vydala kapela na turné a 765 000 lístků bylo rozprodáno během několika hodin.

Ohromný úspěch alba Millennium jim vynesl i novou nahrávací smlouvu v hodnotě 60 milionu dolarů.

Black & Blue: 2000 – 2001
V listopadu 2000 vydala kapela další desku nazvanou Black & Blue. Během propagace vytvořili další rekord. Během sta hodin navštívili všech pět kontinentů. Alba se prodalo v prvním týdnu přes 1,9 milionu kusů a stali se tak první kapelou které se podařilo se dvěma alby prorazit hranici jednoho milionu prodaných nosičů během jednoho týdne. Celkově se alba prodalo přes 15 milionů.

Během koncertuV roce 2001 vyjela skupina na celosvětové turné, to ale muselo být přerušeno, protože AJ Mclean se musel léčit z depresí a drog. Turné odložili až na září 2001. 11. září 2001 ale při útocích na obchodní centrum zemřel člen jejich crew se svou gravidní manželkou. Přesto na turné vyjeli.

The Hits: Chapter One: 2001 – 2002
V říjnu 2001 vydala kapela kolekci svých největších hitů nazvanou The Hits: Chapter One. Album obsahovalo všechny zásadní písně skupiny a celosvětový prodej činil 6 milionu kusů.

Pauza: 2002 – 2004
V roce 2002 skupina odešla od své zastupitelské společnosti The Firm s touhou si odpočinout. Nick Carter vydal své sólové album, které nazval Now or Never a nejvýše se dostalo v USA na 17. místo. V listopadu 2002 se Brian Littrell stal otcem a přijal pozvání do známé Show Oprah Winfrey, kde přiznal, že užíval drogy i alkohol. Překvapivě se v show objevil i zbytak kapely a po dvou letech společně zazpívali.

Never Gone: 2005
Po tříleté pauze vyšel v roce 2005 singl Incomplete a následovalo i album nazvané Never Gone. Album dostalo název po písni, kterou napsal Kevin Richardson pro svého otce, který zemřel. Album se ale nedočkalo příliš kladného přijetí, jelikož kapela rázně změnila styl a to se nelíbilo jak fanouškům a kritikům.

V tom samém roce vydal své sólové album i hlavní zpěvák Brian Littrell. Album se jmenuje Home Alone a umístilo se na prvním místě americké křesťanské albové hitparády.

Odchod Kevina
23. června 2006 opustil skupinu nejstarší člen Kevin Richardson s tím, že se chce věnovat svým záležitostem, ale kapele popřál do budoucnosti jen to nejlepší.