Legendární liverpoolská skupina, zřejmě nejvýznamnější v dějinách rockové hudby. Lennon (nar. 1940) a McCartney (nar. 1942) se potkávají v létě 1957, aby spolu hráli ve skifflové skupině The Quarrymen. O rok později se k nim přidává G. Harrison...

O-skupine

Legendární liverpoolská skupina, zřejmě nejvýznamnější v dějinách rockové hudby. Lennon (nar. 1940) a McCartney (nar. 1942) se potkávají v létě 1957, aby spolu hráli ve skifflové skupině The Quarrymen. O rok později se k nim přidává G. Harrison (nar. 1943). V listopadu 1959 se tato skupina rozpadá. Trojice se na jaře 1960 spojuje s bubeníkem Pete Bestem (nar. 1941) a Staurtem Sutcliffem (nar. 1940), zpočátku v úloze kytaristy a zakládají skupinu Long John & The Silver Beatles, jejíž název postupně zkracují až na The Beatles.

V létě 1960 cestují poprvé na 4 měsíce hrát do Hamburgu. Po návratu natočili pro malou značku Arnstik jeden singl (to už s R. Starrem a dalším členem sk. Rory Storm & The Hurricanes, zpěvákem Lou Waltersem). Na jaře 1961 hrají v liverpoolském Cavern Clubu a potom opět cestují do Hamburgu. Tam v květnu nahrávají první snímky pro Polydor jako doprovodná skupina Tonyho Sheridana. Dva snímky (Ain’t She Sweet a Cry For A Shadow) ale už nahrají sami. V létě odchází S. Sutcliffe (v dubnu 1962 umírá).

V prosinci 1961 se stává manažerem skupiny Brian Epstein (nar. 1934). Na jaře 1962 je skupina na 3. pobytu v Hamburgu a v létě nahrávají poprvé u George Martina (nar. 1926) a podepisují smlouvu s EMI – Parlophone. V srpnu 1962 nahrazuje P. Besta Ringo Starr, ročník 1940. (Bestovi vyšlo v r. 1965 sólové album Best Of Beatles, na zn. Savage.) Na podzim nahrávají ve studiu na Abbey Road skladby Love Me Do, P.S. I Love You (ty tvoří 1. singl) a Please Please Me.

V prosinci 1962 hrají naposledy v Hamburgu. Druhý singl – Please Please Me – se hned počátkem r. 1963 stává velkým hitem. V dubnu vychází 1. LP, následuje první turné po Velké Británii a další úspěšný singl She Loves You. V listopadu vychází 2. LP (With The Beatles), následuje hit I Want To Hold Your Hand a Beatles se začínají okamžitě prosazovat i v U.S.A.

V únoru 1964 cestují Beatles poprvé do Ameriky, aby vystoupili v televizní “Ed Sullivan Show”. Následuje série úspěšných singlů a pokračuje horečka zvaná “beatlemánie”. V létě má premiéru film A Hard Day´s Night, vychází stejnojmenné album a skupina cestuje na 1. koncertní turné po U.S.A. V říjnu 1964 získávají Beatles pět britských cen Ivora Novella a v prosinci vychází album Beatles For Sale. Rok 1965 je ve znamení natáčení filmu Help! (a stejnojmenného alba).

V srpnu následuje další americké turné a v říjnu jim uděluje britská královna skupině Řády Britského impéria. V prosinci vychází LP Rubber Soul. V roce 1966 podnikají Beatles poslední světové koncertní turné a vychází album Revolver. Hudební stránka písniček se postupně stává složitější a texty už nejsou vždy tak prvoplánové jako v ranném období tvorby.

V létě 1967 vychází slavné album „Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ (1967) a v srpnu začínají Beatles studovat pod vedením M.M. Yogiho transcendentální medicínu. V té době umírá na předávkování drog jejich manažer Brian Epstein. Na podzim se natáčí televizní film Magical Mystery Tour. V dubnu 1968 začíná fungovat vlastní nahrávací společnost Apple a krátce na to se J. Lennon setkává s Yoko Ono.

Jejich vztah se stane důležitým momentem pro další existenci Beatles. V létě má premiéru kreslený film Yellow Submarine (Žlutá ponorka). Na podzim 1968 vychází deska The Beatles, označovaná obvykle jako “bílé dvojalbum”. Je to zároveň 1. LP skupiny na značce Apple. V lednu 1969 vystupuje skupina na střeše londýnské budovy této společnosti (zachyceno v dokumentárním filmu Let It Be, uvedeném na jaře 1970).

Obchodním manažerem se stává Allen Klein, sólovou aktivitu (včetně mírové propagandy) začíná rozvíjet J. Lennon a v rámci skupiny se stále více prosazuje i G. Harrison. V září 1969 vychází album Abbey Road.

V dubnu 1970 P. McCartney oficiálně oznamuje odchod ze skupiny (v té době už vycházejí i jeho sólové nahrávky) a Beatles se záhy rozpadají. Za dobu existence měla skupina 18 hitů č. 1 v Anglii a 22 v U.S.A. Desky Anthology Vol. I, resp. II obsahují i skl. Free As A Bird, resp. Real Love, které ještě před smrtí v prosinci 1980 nazpíval Lennon a zbylí 3 členové je v r. 1995 dopracovali.