zavřít

O skupině

Jedna z nejdůležitějších kapel polské populární hudby. (Původně pop rock, postupně blues rock.) Založena poč. r. 1968 na základech sk. Blackout (1965 - 68, 1 album). Skupina často měnila složení a navíc pravidelně koncertuje v zahraničí.

Repertoár zpočátku tvoří jak přebírané skladby, tak tvorba T. Nalepy (nar. 1943). Výborně přijaté album Na drugim brzegu teczy je částečně ovlivněno psychedelií. Na něm už nehraje Dlutowski, zato však nový člen - Nahorny. V pol. r. 1969 střídá Muzolfa Nowak a toho poč. r. 1970 Skrzek (nar. 1948). Sound se pak přibližuje ke kapelám typu Led Zeppelin či Peteru Greenovi. Deska Blues vznikla ve složení Nalepa, Hajdasz, Dariusz Kozakiewicz, Jerzy Goleniewski, Tadeusz Trzcinski, deska Mira ve slož.

Nalepa, Nahorny, Goleniewski, Kubasinska, Jan Mazurek, deska Ogien ve slož. Nalepa, Goleniewski, Kubasinska, Stefan Plaza a deska Karate ve slož. Nalepa, Goleniewski, Hajdasz, Trzcinski. V r. 1973 odchází Trzcinski a v r. 1974 Goleniewski (zemřel v říjnu 1989). Ve skupině se krátce mihli Dudek, Surzyn a Radziejewski.

Sestava se proměňuje v Nalepa, (Ireneusz Dudek), (Marek Surzyn) Wojciech Morawski, (Maciej Radziejewski) Winicjusz Chróst, (Goleniewski) Zdizslaw Zawadski.
V r. 1975 vzniká složení Nalepa, Kubasinska, (Bogdan Kowalewski) Zbigniew Wypych, Bogdan Lewandowski, (Zbigniew Wesolowski ) Andrzej Tylec.

V r. 1976 střídá Kowalewského Wypych a Wesolowského Tylec (zemřel v prosinci 1990). Na albu ZOL hrají ve složení Nalepa, Kubasinska, Lewandowski, Surzyn, Kristian Wilczek, na desce Zagiel Ziemi, věnované OH v Moskvě v sestavě Nalepa, Kubasinska, Wilczek, Surzyn, Wypych, Roman “Pazur” Wojciechowski. Po r. 1981 soubor vystupuje jen příležitostně. Nalepa se věnuje sólové kariéře.