Začátkem roku 1985 potkal kytarista, zpěvák, ale hlavně samorostlý textař a skladatel Radek Pastrňák bubeníka Richarda Kroczeka a oživili společně kapelu U238, která trvala jen do té doby, než kapelník Petr Míček zdrhnul. Dodnes nerozlučná,...

O-skupine

Začátkem roku 1985 potkal kytarista, zpěvák, ale hlavně samorostlý textař a skladatel Radek Pastrňák bubeníka Richarda Kroczeka a oživili společně kapelu U238, která trvala jen do té doby, než kapelník Petr Míček zdrhnul. Dodnes nerozlučná, takřka "rychlošípácká", dvojka Pastrňák - Kroczek se pak na čas stala součástí tancovačkové, byť velmi ambiciózní, skupiny B Komplex a po odchodu od ní se vrhají, už pod názvem Buty, na jazz. To se psal rok 1986 a Buty ve složení P+K, Vítek Kučaj, Ivan Myslikovjan a Luděk Piásečný obráželi okresní kola Rockfestů.

"Zhubnul jsem a vážil jsem 40 kilo, musel jsem se něčím živit a tak jsme s Richardem vzali lano do orchestru Marie Rottrové. Hráli jsme tam dva roky, natočili desku a mezi tím skládali stohy písniček pro Buty, které jsme na žádný nosič nezaznamenali. Těšil jsem se, že si za peníze, které jsem si v tomhle orchestru vydělal, něco hezkého koupím, ale nakonec to všechno proteklo a já zase zhubnul. Buty v té době pomaličku přecházeli od jazzu přes funky-věci a bigbeat až k dnešní podobě." (RP)

V roce 1989, stále za paralelního chodu But, začínají P+K koncertovat s Redlovým AG Flekem. V tomto období vznikla většina "staršího programu" But, který se pak v roce 1992 objevil na "dobře utajeném" albu Pískej si pískej (Monitor), obsahujícím mmj. i hit "Vrána".

"Pořád si myslíme, že deska Pískej si pískej je fakt dost dobrá, akorát lidi o její existenci skoro neví." (RK)

Březen 1994 (Ppoommaalluu, BMG) - "U té první desky jsem měl materiál nachystaný už dlouho. Do studia na natáčení jsme pak pozvali baskytaristu Petra Vavříka, klávesáka Milana Nytru, cellistu Andreie Toadera a klarinestu Milana Straku. U druhé desky Ppoommaalluu vznikal materiál v mnohem kratší době. Co se textů týče ani bych tam nějaký výrazný posun neviděl. Všechno to jsou totálně autobiografické věci. Nepíšu texty, které jsou buď vážné nebo veselé. Mám takovou tendenci, aby tam bylo všechno najednou. Zatímco první deska byla guláš, ve kterém bylo všechno, tak tahle je dort, ve kterém je všechno. Jsou to taková temná zákoutí každodenního života. Nevytváříme nějaký styl, jsou tam věci, které prošly stínem určujícím co je dobré a co ne." (RP)

Složení skupiny Buty je těžce nadnárodní. Posuďte sami. V jedné kapele se sešli Řek (Nikos Engonidis - cello), Jugoslávec (Milan Straka), porubák (Richard Kroczek) a teď by ještě strašně rádi hodili lano kytaristovi, který se jmenuje Norbert Kovacz a je Maďar.

Buty jsou "nadnárodní" a jejich muzika "nadstylová". Pppoommaalluu ale jistě to zjistíte sami...

Tak trochu paradoxně, 8 let po vzniku kapely, jsou Buty oceněni "objevem roku" v Českých Grammy a vydávají se na novou pouť, se svým opusem "Dřevo".

Deska je pro nás zvláštní tím, že je první, u které bylo dopředu známé datum vydání. Zpočátku jsme to cítili jako limitující a svazující, ale nakonec se ukázalo, že hrozny můžou vydat svůj sladký obsah jenom tehdy, hodí-li se do lisu. (RP)

Další, v pořadí čtvrté album "Rastakayakwanna" BMG 1997, chystali tentokrát o něco déle. Od listopadu '96 se usídlili v beskydském hotýlku, aby pak zbytek materiálu dopisoval Radek Pastrňák sám na chalupě, rovněž v Beskydech. Název desky je odvozený z refrénu písničky "Brutwanna" (černý smaltovaný pekáč) a při fonetickém čtení zjistíte, že je jednou tak velký jako vana.

Po necelých dvou letech se skupina vrátila do prodejních i rozhlasových hitparád s albem "Kapradí" (BMG 1999). Singl "Tata" si již získal srdce mnoha nových fanoušků. Album vzniklo v beskydském "chalupovém studiu" bubeníka Richarda Kroczeka a najdete na něm klasickou "butovštinu" (Tata, Pakližé či Parní stroj) i rockové pecky (Olina, Hajcman Blues). Ke druhému singlu "Nad stádem koní" byl natočen i videoklip.

Autor: SONY BMG