zavřít

O skupině

Hudební skupina České srdce byla založena v roce 1989.

Zakládajícími členy byli:
Michal Šenbauer - kytara,
Ondřej Mucha - bicí,
Karel Holas - housle
Pavel Kučera - basa a zpěv

V roce 1990 vydali u Supraphonu svou první desku, která měla díky své originalitě nečekaný úspěch u posluchačů poměrně širokého věkového spektra.

Formace absolvovala rozsáhlé turné po České republice. Souběžně vyšla i anglická verze tohoto CD pod názvem "Bohemian Hearts".

V červnu roku 1990 vyjelo České srdce na první zahraniční turné, které začínalo v Haagu. Následovaly koncerty v Německu, Rakousku, festival pořádaný západoevropskými hudebními medii (např. MTV atd.) EAST-WEST MEDIA PRESENT v Budapešti. Snad největším vystoupením skupiny v tomto období bylo účinkování na akci Majáles 1990 na pražském Staroměstském náměstí, kde účast přesáhla 50 000 diváků. V roce 1990 odjela skupina do nejzápadnější části Evropy - do francouzské Bretaně, kde vystupovala na mnoha prestižních festivalech a získala tam ocenění za originální hudební projev "Quimper festival prize".

Zásadním mezníkem v životě kapely bylo seznámení s Alanem Stivellem, francouzským multiinstrumentalistou, který se proslavil hlavně hrou na keltskou harfu. České srdce společně se Stivellem vystoupilo v pražské Lucerně s programem "Keltské vánoce". Následovala další hudební spolupráce se Stivellem v nahrávacím studiu, kde vzniklo druhé album Českého srdce - "Srdce z Avalonu".

V této době zaznamenala kapela personální změnu - ze skupiny odešel Pavel Kučera a zpěvákem se tak stal Michal Šenbauer. I Alan Stivell v této době vydal desku "Again", na které České srdce hostuje. A nejen to, Stivell si zvolil České srdce jako svoji doprovodnou kapelu při svém turné po zemích celé západní Evropy a během let 1993 - 1994 tak spolu s ním absolvovalo České srdce více než 50 koncertů.

V roce 1994 vydala kapela další desku s názvem "Pohřebiště hitů" (Bonton music), která byla jakýmsi experimentálním kompilátem koncertní a studiové práce, světových hitů a jejich cover verzí. Následovaly další koncerty se Stivellem a práce na nové desce. Ta vyšla v roce 1998 pod názvem "Oheň, voda, vzduch".

Tuto desku vydalo České srdce ve vlastním labelu Sun Music. Na této desce hostuje Ronan le Bars, jeden z nejlepších francouzských hráčů na irské dudy. K tomuto CD následovalo doprovodné turné v Čechách, kdy skupina odehrála více než 100 koncertů a účastnila se největších hudebních festivalů (Český Brod, Trutnov atd.).

V tomto období zaznamenala kapela druhou personální změnu - odešel houslista Karel Holas a nahradil ho Zdeněk Pohorský (ZOO, Irish dew). Předzvěst připravované desky vydala kapela v roce 1999 singl opět ve vlastním labelu Sun Music. Kromě toho má kapela za sebou účinkování v celé řadě televizních pořadů
(za poslední rok např. v TV NOVA - "Snídaně s Novou", "Rozjezdy pro hvězdy", "Eso", na

ČT - "Dobré ráno", "Noc s Andělem"...). Za zmínku rozhodně stojí úspěch posledního videoklipu "Klíče od hospod" (album "Oheň, voda, vzduch") v hitparádě Eso během léta 2000, kde se klip udržel po dobu 5 týdnů, a propracoval se dokonce na první místo.


Na podzim roku 2000 vydala kapela nové album "Znamení". Na této desce spolupracovala celá řada předních českých umělců - např. Lucie Bílá, Michal Pavlíček, Blanka Šrůmová, Jan Hrubý a další. Stěžejní skladbou alba je písnička "Bosou nohou žárem", ve které zpívá právě Lucka Bílá.


Rok 2002
V tomto roce má kapela za sebou účinkování v pořadu Carusoshow (TV Prima), Rozjezdy pro hvězdy, Rande, Eso a Snídaně s Novou (TV Nova), Hity TV3 (TV 3) Na plný pecky (ČT). Zároveň byly publikovány rozhovory s kapelou v týdeníku Televize, Mladý svět a Rock a Pop. Na jaře nasadila kapela do rádií druhý singl se skladbou "Znamení" z nového alba, byl natočen videoklip k této písničce (odvysílán v celé řadě TV - relací), stejně tak jako ke třetímu singlu "Obyčejnej den s Bonem".

Rok 2005
Celé léto i podzim byla kapela zavřená v nahrávacím studiu u Michala Šenbauera a intenzivně pracovala na novém albu. Deska vyšla v březnu 2006 a je daleko rockovější, než poslední album "Znamení".