Skupina Chinaski jako taková se dostal do povědomí v roce 1995. Na festivalu DROP IN v Pražské Lucerně se poprvé objevilo logo skupiny – svítící žárovka, která signalizovala zdroj pozitivní energie. V témže roce bylo rozhodnuto o natáčení desky,...

O-skupine

Skupina Chinaski jako taková se dostal do povědomí v roce 1995. Na festivalu DROP IN v Pražské Lucerně se poprvé objevilo logo skupiny – svítící žárovka, která signalizovala zdroj pozitivní energie. V témže roce bylo rozhodnuto o natáčení desky, jejímž producentem se stává česká kytarová legenda Radim Hladík a kytarista Hudby Praha Bohouš Zatloukal. Natáčelo se mezi červencem a srpnem ve studiu Propast Petra Jandy a na desce se objevují jako hosté zpěvačky Hudby Praha Jarmila Jamajka Koblicová, Daniela Starhonová a vynikající jazzový saxofonista František Kop.

V září už se točil první videoklip skupiny Chinaski "Pojď si lehnout" a jeho režie se ujal Jan Hřebejk, známý jako režisér Šakalích let. První album "Chinaski" vyšlo v listopadu roku 1995. Skupina se také účastní natáčení ve filmu Petra Zelenky Mňága: Happyend. V roce 1996 měla skupina tu čest vystupovat v Brně před rokenrolovou legendou Chuckem Berrym. V září odchází do Garage Tonyho Ducháčka kytarista Robert Jína, na jeho místo přichází František Táborský. Aby odchodů nebylo málo, v prosinci se se skupinou loučí Luděk Adámek a jeho místo v kapelel přebírá Adam Stivín, syn slavného českého jazzového hudebníka a taky bratr bubeníka skupiny Kurtizány z 25.

V roce 1997 se točí druhý videopklip Chinaski "Podléhám" a režie se tentokrát ujal Vladimír Michálek, který točil mimo jiné filmy jako Amerika nebo Zapomenuté světlo. Ve studiu SONO v Praze kapela točí druhou desku. Na které se podílí řada pozvaných hostů jako například Lešek Semelka. Hudební produkci má opět na starosti Radim Hladík. Červen téhož roku byl pro skupinu dalším krůčekm vpřed. Na festivalu Sun '97 v pražské sportovní hale totiž vystoupili Chinaski vedle INXS, Sheryl Crow, New Model Army. V září skupině vychází promo singl "Dlouhej kouř", který doslova zavalil většinu českých rádií.

V říjnu je na světě nová deska "Dlouhej kouř," ke které se hned točí i videoklip, ve kterém si režii vzal na starost Petr Strnad. S novým albem se skupina dostává do oficiální české hitparády TOP 40. V té se deska se zde udrží přes 25 týdnů, nejvyšší dosažené místo bylo deváté. Úspěch písničky “ Dlouhej kouř ” se stává nejhranější českou písničkou v českých rádiích. 25.5.1998 obdrželi Chinaski v pražské restauraci Chelseas zlatou desku za 27,000 prodaných Dlouhých kouřů. V dubnu roku 1999 vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se úplně stejně - 1. Signální. Vydání desky se odkládá na přelom dubna a května. V září do kapely přichází další člen, trumpetista Ježek (Martin Kulhavý), jinak trumpetista skupiny Švihadlo. Promošňůra po slovenských televizích a rádiích.V lednu 2000 ze skupiny odchází Petr Rajchert ,kterému se nepodařilo zkloubit herectví a rodinu.

V únoru odchází i Adam Stivín a v březnu trumpetista Ježek odchází k Hradní stráži. Skupina je nominována na Výroční cenu České akademie populární hudby jako skupina roku, ale je těsně třetí..V červnu Chinaski odjíždějí na čtrnáct dní do Chomutova, kde zkouší materiál na novou desku a tmelí kolektiv. Výsledkem se stala sestava: Michal Malátný - zpěv, kytara; Franta Táborský - zpěv,kytara; Macrela Chmelířová - baskytara; Štěpán Škoch - zpěv, saxofony, flétny; Petr Kužvart - zpěv, trubka, perkuse; Pavel Grohman - bicí. V srpnu Chinaski začíná natáčet další desku,už čtvrtou v pořadí. 6.listopadu vychází deska Na na na a jiné popjevky singlovka Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích .....

Přichází 25.červenec 2008, kapelu potkává tragická událost. Zakladatel, kapelník a bubeník Chinaski Pavel Hroch Grohman havaruje na motorce a na místě nehody podléhá těžkým zraněním. Chinaski zpráva zastihuje na cestě do zkušebny. Zde se členové kapely scházejí a zdrceni vydávají tiskové prohlášení, aby zastavili obtěžováni médii.

Ruší všechna vystoupení a aktivitu Chinaski do odvolání. Jediné, čeho jsou schopni je semknout se jako rodina kolem manželky Lucie Grohmanové a jejích dvou dětí. Pomáhají s organizací pohřbu, který se koná v pražském krematoriu, kam se dostavují nejbližší kolegové a příbuzní. Na otázky, co bude s Chinaski nepřichází odpovědi, snad jen náznak: Pavel by si přál, aby kapela pokračovala v činnosti. Zdrcená kapela si dává měsíční volno, většina členů odjíždí do zahraničí. Nikdo neví, co bude dál ....

Srpen 2008

Podpora kolegů, přátel a fanoušků Chinaski je obrovská. Tisíce kondolencí, podpůrných mailů a telefonátů zaplavují členy kapely a Pavlovu rodinu. Na festivalech, kde měli Chinaski vystupovat se drží minuta ticha, nebo v některých případech hudebníci hrají skladby Chinaski. Členové kapely stále mlčí. Veřejnost však netuší, že jediné na čem se domluvili, je setkání v Písku v posledním srpnovém týdnu. Toto soustředění bylo původně plánováno ještě s Hrochem pro natáčení písní k druhému dílu CD Autopohádek.

Písně s texty byly již hotové a většina textů je právě od Pavla Grohmana. "Jediné, co mohla tenkrát kapela udělat, bylo pustit se do práce, to je ten nejlepší lék na bolest a utrpení", říká pozdějí Malátný. Zde se členové Chinaski jednohlasně shodují: " jedeme dál!" Rozhodují se dodržet termín připraveného podzimního Space tour, na jehož přípravě se nejvíc podílel ještě Grohman. Manželka Lucie rozhodnutí kapely podporuje. Informaci drží Chinaski ještě stále pod pokličkou, hledá se bubeník. Nakonec je rozhodnuto. Hostem na Space tour bude David Koller, dlouholetý vzor a kamarád Pavla. Píseň Basama Fousama se stává třetí nejhranější českou písní.

Září 2008

Chinaski jedou dál! Tato informace se objevuje na předních stránkách novin a časopisů. Kapela zkouší s Davidem Kollerem a poskytuje rozhovory pro média. Rozjíždí se příprava turné. Vydání DVD Chinaski Naživo je naplánováno na 13. října, Autopohádky vyjdou v polovině listopadu. Mimo to také Chinaski zkoušejí s bubeníkem, který by se měl do budoucna stát členem kapely. Je jím Otakar Petřina (Marpo). Pro jeho výběr sehrálo roli množství náhod. Chinaski doufají, že obětuje kapele vše, což bylo staré Hrochovo heslo.

E-MAILOVÉ ADRESY ČLENŮ KAPELY
michal@chinaski.cz
franta@chinaski.cz
kuzi@chinaski.cz
ondra@chinaski.cz
stepan@chinaski.cz