zavřít

O skupině

Významná londýnská jazzrocková skupina založená v r. 1968 na základech sestavy Mayallových Bluesbreakers (hrají na albu Bare Wires). Někteří členové prošli rovněž skupinou Graham Bond Organisation.

Roche byl v Colosseu jen 3 měsíce a na konci r. 1969 ho vystřídal Clempson. Nejvíce jsou ceněna první dvě alba a deska Live!. V r. 1970 doplňuje sestavu Ch. Farlowe a zároveň namísto T. Reevese přichází M. Clarke. V r. 1971 se Colosseum rozchází.

J. Hiseman a M. Clarke zakládají sk. Tempest (2 alba), D. Clempson nastupuje k Humble Pie, D. Greenslade a T. Reeves zakládají sk. Greenslade (4 alba). D. Greenslade pak natočil dvě sólová alba a věnoval se scénické a filmové hudbě. Minimálně 3 sólová alba natočil i Heckstall-Smith.

V roce 1975 obnovuje Jon Hiseman skupinu pod názvem Colloseum II - ve slož. J. Hiseman, Gary Moore, Mike Starrs, Don Airey, Neil Murray. (G. Moore přišel od Thin Lizzy, N. Murray hraje později ve Whitesnake, D. Airey u Rainbow.) Starrs a Murray odešli už na podzim 1976. Následně se přidává Mole. V létě 1978 střídá Moora K. Airey. Tato kapela ale nedosáhla úspěchu prvního Colossea a na konci r. 1978 se rozešla.

K obnovení ve slož. Hiseman, Heckstall-Smith, Clempson, Farlow, Greenslade, Clarke došlo v r. 1994.