zavřít

O skupině

Slavná anglická hardrocková skupina. Její prazáklad tvořili J. Lord (předtím člen sk. Artwoods, nar. 1941), Chris Curtis (někdejší bubeník sk. Searchers) a R. Blackmore (vl. jm. Richard Harold Blackmore, nar. 1945, předtím člen m.j. Crusaders a Outlaws), kteří se scházejí v r. 1967. Počátkem roku 1968 vzniká skupina Roundabout, když trojici doplňují baskytarista Dave Curtis a bubeník Bobby Woodman.

V březnu ale D. Curtis, B. Woodman a Ch. Curtis odcházejí a sestavu doplňují I. Paice (nar. 1948) a R. Evans (ze sk. MI5 a Maze) a baskytaristou se stává N. Simper ze skupiny Johnny Kid & The Pirates (krátce hrál i ve sk. Flowerpot Man, s J. Lordem).
Už pod názvem Deep Purple absolvují v dubnu 1968 1. koncert (v Dánsku). V září vychází 1. singl – Hush, ale prosazuje se pouze v USA. To samé platí o vzápětí vydaném 1. albu. Kapela byla zpočátku ovlivněna soundem sk. Vanilla Fudge.

V létě 1969 odchází R. Evans a N. Simper, na jejichž posty nastupují R. Glover (nar. 1945) a I. Gillan (nar. 1945, ze sk. Episode Six). Evans později zpíval ve sk. Captain Beyond, Simper se objevil ve sk. Warhorse a Fandango.

Průlom v Anglii znamená v r. 1970 důležité album In Rock a hitový singl Black Night. V tomtéž roce se I. Gillan ujímá pěveckého partu v newyorském představení muzikálu Jesus Christ Superstar. Vrcholné období následuje kolem alb Fireball a Machine Head. Rockovou “klasikou” se stává skl. Smoke On The Water.

V r. 1972 nahrává J. Lord album s London Symphony Orchestra. V létě 1973 opouští Deep Purple R. Glover (za produc. prací) a I. Gillan (za relativně úspěšnou sólovou kariérou). Na podzim je pak zastupují D. Coverdale (nar. 1951) a G. Hughes (ze sk. Trapeze, nar. 1952). V r. 1975 odchází i R. Blackmore (zakládá úspěšnou sk. Rainbow), jehož zastupuje na 1 studiové album Američan T. Bolin (nar. 1951) ze sk. James Gang. V létě 1976 se Deep Purple rozcházejí.

D. Coverdale zakládá Whitesnake, J. Lord a I. Paice poté působí ve sk. Paice, Ashton & Lord (album Malice In Wonderland, 1977), G. Hughes se vrací k Trapeze a T. Bolin zakládá vlastní kapelu (v prosinci ale umírá).

V r. 1980 se objevuje “falešná” sk. Deep Purple vedená R. Evansem, ale podaří se jí pouze turné po USA. V r. 1984 se “klasická” sestava opět schází a natáčí relativně úspěšné album Perfect Strangers. V r. 1989 ale I. Gillan skupinu opouští a od r. 1990 zpívá s Deep Purple J.L. Turner. Úspěchy se ale nedostavují a v r. 1993 se I. Gillan opět vrací.

Po odchodu Blackmora (obnovil Rainbow) hraje na albu Purpendicular Američan Morse (nar. 1954, ex – Dixie Dreggs, Kansas).