Dělová koule je hudební skupina Country music a je ve Východočeském kraji, ale i jinde téměř legendou. Nelze se divit, vždyť její počátky sahají do roku 1972. Lehkými počty tedy zjistíme, že v roce 2012 oslaví skupina 40 let od svého vzniku. V...

O-skupine

Dělová koule je hudební skupina Country music a je ve Východočeském kraji, ale i jinde téměř legendou. Nelze se divit, vždyť její počátky sahají do roku 1972. Lehkými počty tedy zjistíme, že v roce 2012 oslaví skupina 40 let od svého vzniku.

V roce 1972 se sešlo několik kamarádů v hospodě "Stoletá", kteří se rozhodli, že založí kapelu. Namátkou vyberu několik jmen těch, kteří se na vzniku podíleli - Josef Tomšovský,Jirka Horák, Láďa Pelikán, Jirka Pirner, Jirka Černohorský, Karel "Charlie" Drtina a Petr Vranka. Poslední tři jmenovaní hrají ve skupině dodnes. A byla řada dalších zde nevyjmenovaných, kteří se podíleli na založení skupiny, nebo ve skupině působili. Skupina neměla vždy na růžích ustláno. Důvodů bylo několik. Skupina totiž svým stylem hudby předběhla svoji dobu nejméně o 10 let. V 70.letech, v době bluegrassových kapel, postavit na podium kompletní bicí soupravu a chtít přesvědčit diváky i porotu (např. na Portě, které se také kapela několikrát zůčastnila), že se bude hrát country, nebývalo zrovna jednoduché. Skupina tak byla někdy zatracována i odborníky, kteří se později k moderní country hudbě hlásili. Tento handicap však postupem času ustupoval do pozadí, jak skupina získávala stále více příznivců. Dnes se hraje country ještě mnohem "tvrdší" a tak se vlastně skupina dostala z pojetí tehdy moderní coutry, do dnešního tzv. středního proudu.

Také název "Dělová Koule" který navrhl Jirka Pirner je vlastně názvem vlaku, který jezdil v minulém století na americkém středozápadě a jmenoval se "Wabash Cannon Ball", tedy "Wabašská Dělová Koule". Spolu s celkovým pojetím hudby, vlastně ryze americké a hlavně texty důsledně zasazené do amerického prostředí a odrážející styl amerického života nebyl přijímán tehdejšími kulturními pracovníky zrovna s nadšením. Byl proto vydán zákaz název používat. Skupina potom používala jiné názvy (Pantograf, KDK) a na čas dokonce přerušila činnost. V roce 1984 kapela obnovila svoji činnost pod původním názvem a po roce 1989 naplno rozvinula svoji aktivitu a je stálicí na naší countryové scéně. Hrála nejen téměř po celé České republice, ale i na Slovensku, v Polsku, v Německu a ve Švýcarsku, kde spolupracovala s krajanskými spolky několik let.

Po roce 1989 již nic nebránilo Dělové Kouli natočit zvukový nosič. S přispěním hlavního sponzora firmy Medley´s a daších sponzorů (Pivovar Nová Paka, firma Bublík, C C Lucie) se tento záměr uskutečnil. Kapela vydala CD Rychlejší koně. V současné době nachází kapela hlavní zázemí v C C Lucie v Hradci Králové, kam vás na svá vystoupení srdečně zve.V roce 2010 se do kapely vrátil kytarista Jiří Černohorský a Petra Koutného nahradil na klávesy Milan Patzelt. Poslední velice významnou osobností je textař Miroslav "Skunk" Jaroš, původem ze Dvora Králové n.L., bez jehož textů si lze působení kapely představit jen těžko.