Významná anglická synthy-popová skupina, zpočátku částečně ovlivněna punkem, později Kraftwerkem a na počátku 80. let často řazena i ke stylu new romance. Vzniká v r. 1976 v Basildonu. Clarke začínal jako kytarista ve sk. Romance In China....

O-skupine

Významná anglická synthy-popová skupina, zpočátku částečně ovlivněna punkem, později Kraftwerkem a na počátku 80. let často řazena i ke stylu new romance. Vzniká v r. 1976 v Basildonu. Clarke začínal jako kytarista ve sk. Romance In China. Původní trojice Clarke - Gore - Fletcher (všichni ročník 1961) začínala pod názvy Lemon Peels, Changes apod. Poté se přidal Gahan (nar. 1962).

V r. 1980 se objevuje 1. jejich skladba na kompilaci Some Bizarre Album. Počátkem následujícího roku se potkávají s Danielem Millerem, šéfem Mute Records. Podepisují nahrávací smlouvu a ještě v roce 1981 mají několik úspěšných singlů. V prosinci ale odchází V. Clarke (následně založí Yazoo) a na jeho místo přichází v lednu 1982 A. Wilder (nar. 1963). Skupina se prosazuje dalšími singly i albem „A Broken Frame“ (1982). 80. léta jsou ve znamení velkých úspěchů.

V r. 1986 se Wilder představuje se studiovým projektem Recoil. V r. 1989 připravil sólové minialbum Counterfeit (na zn. Mute) hlavní skladatel kapely - M. Gore. Album „Violator“ (1990) se stává do té doby nejprodávanější v USA. Kromě toho patří kapela i mezi ty neúspěšnější na evrop. kontinentě. V létě 1995 kapelu opouští A. Wilder.

Píše se rok 1996. Dave Gahan se ocitá na vrcholu své drogové kariéry, Martin Gore marně doufá v nahrávání, Andy Fletcher má za sebou těžké psychické období a Alan Wilder šel raději od válu. Vše nasvědčuje tomu, že skupina se ocitá v koncích. Kapela se na pár dní sejde v New Yorku a snaží se nahrát nový materiál, ale Daveův stav je natolik špatný, že všechny nahrané zpěvy nestojí za nic. V té době se také odehraje osudová událost v Gahanově životě. V hollywoodském hotelu Sunset Marquis si píchne do žíly směs velmi kvalitního kokainu a heroinu, tzv. Speedball. Při převozu do nemocnice je dvě minuty klinicky mrtev. Dave Gahan přežil a několik dní po propuštění (kdy si ještě užil pár drogových dýchánků) se přihlásil již poněkolikáté so léčebny pro drogově závislé a vyšel tam odtud čistý. Gahan od té doby abstinuje a drogám se vyhýbá. Z tohoto období vzešlo album Ultra. Spíše rokověji laděná deska, na které se objevil jeden z největších hitů DM It´s No Good. Singl byl doplněn vtipným videoklipem, kde Dave představuje zkrachovalou rockovou hvězdu, věc, která se ještě před nedávnem přibližovala realitě. Ale nutno říci, že Depeche Mode vstali z mrtvých. Desky Ultra se prodalo 4 miliony, což je na nezávislou kapelu obrovský úspěch.

Dave se nedlouho poté oženil se svou současnou ženou Jennifer. Jeho třetí a dle jeho vlastních slov, také poslední manželství. DM si dali pauzu.

Pauza trvala čtyři roky. V roce 2001 se na pultech obchodů objevuje album Exciter, velmi podceňovaná deska. Troufám si tvrdit, že jde pravděpodobně o nejoptimističtější dílo, které tato trojice kdy stvořila. Možná právě proto se nesetkala s pochopením. Prodeje byly sice jako vždy vysoké (fanoušci DM patří k nejfanatičtějším a desky DM by si pravděpodobně kupovali i kdyby se dali na dechovku), ale byl zaznamenán velký výkyv ve stylu Depech Mode. Už ne tolik temných momentů, a hodně elektroniky a spousta dalo by se říci relativně komerčních skladeb (Dream On, I Feel Loved, Freelove). Konkrétně Freelove je dle mnohých jedna z nejpopovějších skladem „temné“ éry (chápejme fungování kapely po roce 1986) skupiny. Nedalo by se říci, že deska byla vyloženě zklamáním, ale (velmi) mírný příklon ke komerčnímu elektropopu nikdo nečekal.

V roce 2003 vydal Dave Gahan svou první sólovou desku – Paper Monsters. Tato událost byla mnohem důležitější než se zdálo. Poprvé se na ní Dave předvedl nejen jako zpěvák, ale také jako textař a skladatel. Ve stejném roce také vyjel na turné Paper Monsters Tour, kdy 24. 6. udělal také zastávku v T-Mobile Aréně v Praze.

Ale upřímně, pro mnoho fanoušků byl Daveův sólový počin spíše výplň při čekání na novou desku DM.

A proto když Playing The Angel 17.10. 2005 spatřilo světlo světa stalo se mezinárodní senzací. DM se zde očividně vrací ke svým „koženým, černým“ počátkům. „Angel“ je velmi dekadentní album plné temných písní. Poprvé se zde objevují tři Gahanovo písně, který se zde poprvé ukazuje jako skladatel i pro DM. Jedna z jeho skladeb Suffer Well byla navržena na spoustu ocenění. V písní Precious Martin Gore nepřímo popisuje svůj rozvod. Kapela zaznamenala obrovský ohlas, fandové byli nadšeni. Je zde spousta kytar, elektroniky, bolesti, deprese a temnoty – zkrátka ti praví DM.

Depeche Mode vyrážejí na jedno z vých nejnáročnějších turné, které začíná 28.10.2005 v New Yorku. 23.1.06 se zastavují také v Praze v Sazka Aréně. Ti, kdo se na tento koncert nedostali obdrželi za nedlouho dobrou zprávu. DM poprvé ve své kariéře vystoupili 11.6. na stadionu Inter v Bratislavě, kterého se zúčastnilo cca 40.000 lidí , což určitě stojí za zmínku.

Dobrá zpráva pro všechny fans, DM dle ověřených informací plánují na začátek roku 2009 novou desku.