zavřít

O skupině

Britská rocková skupina, založená v r. 1977 v Londýně M. Knopflerem (nar. 1949). Ten pochází z Glasgowa a hudebně je částečně ovlivněn americkým folkrockem a country (B. Dylan, Ch. Atkins, J.J. Cale...). Markův mladší bratr David je ročník 1951, J. Illsley 1949.

Záhy po svém vzniku pořizují první demosnímky, které jim zabezpečí nahrávací smlouvu a v r. 1978 už vystupují jako předkapela Talking Heads na jejich britském turné. První singl - Sultans Of Swing - vychází v květnu 1978 a přes dobré recenze se neprosadí. Následné album Dire Straits je úspěšnější, ale v Anglii se kapela prosazuje až později - po obrovském ohlasu v USA v r. 1979.

Následuje spolupráce M. Knopflera a P. Witherse na albu Boba Dylana Slow Train Coming. Počínaje druhým albem jsou všechna další úspěšné okamžitě.

V r. 1980 se ke skupině přidávají H. Lindes a A. Clark, zatímco D. Knopfler ochází. Na albu Makin´ Movies hraje i McGinnis (neuvedený na obalu). Deska přinesla hit Romeo And Juliet (první v angl. hitp.). O dva roky později nahrazuje T. Williams P. Witherse. Počátkem r. 1985 odchází H. Lindes a v té době mají Dire Straits jeden z největších hitů - Money For Nothing (první v amer. hitp.), na němž se podílel také Sting. S kapelou v této době začíná hrát i kytarista Jack Sonni a klávesista Guy Fletcher. Album Brothers In Arms nahrané s excelentními hosty je řazeno k nejcennějším.

V roce 1988 M. Knopfler opět spolupracuje s B. Dylanem (album Down In The Groove) a v témže roce se Dire Straits rozcházejí. Mark Knopfler se v roce 1990 objevuje s vlasní skupinou The Notting Hillbilles a natáčí společné album s Chetem Atkinsem.

K obnovení Dire Straits (de facto po pěti letech) dochází v r. 1991 a následuje i úspěšné album On Every Street. Mark Knopfler je též autorem hudby k několika filmům (m.j. Local Hero, Cal a Comfort And Joy).