zavřít

O skupině

Eluveitie je švýcarská folk metalová skupina založená v roce 2002. Jejich styl hudby se dá popsat jako kombinace keltské lidové hudby s melodic death metalem. Některé jejich skladby jsou zpívány v mrtvém keltském jazyce galštině.

Skupina byla založena v zimě roku 2002 Christianem "Chrigelem" Glanzmannem jako studiový projekt s účastí různých hudebníků. V říjnu následujícího roku spatřilo světlo světa MCD Vên (v galštině výraz pro divoké veselí). Chrigel se posléze rozhodl udělat z Eluveitie plnohodnotnou skupinu a shromáždil kolem sebe dalších devět hudebníků.

Krátce nato skupina odehrála své první koncerty (mimo jiné na švýcarském metalovém festivalu Elements of Rock) a podepsala smlouvu s nizozemskou nahrávací společností Fear Dark, pod jejíž hlavičkou v roce 2004 Eluveitie opětovně nahráli album Vên. Následovala další živá vystoupení, například na akcích Fear Dark Festivals nebo jako předkapela zavedených pagan/folk metalových skupin Korpiklaani nebo Cruachan. V tomto období se z Eluveitie stala skupina na plný úvazek a z nejrůznějších důvodů ji opustilo sedm z deseti jejích dosavadních členů. Chrigel Glanzmann, Sevan Kirder a Meri Tadic přibrali dalších šest členů včetně Sevanova bratra Rafiho.

V roce 2006 Eluveitie vydali v limitované edici album na počest německo-islandské skupiny Falkenbach, aby tak oslavili její patnácté výročí. Toto album obsahuje také cover verzi písně "Vanadis".

Začátkem roku 2006 došlo opět ke změnám v sestavě Eluveitie. Sarah Kiener nahradila Anna Murphy s niněrou a také odešla Linda Suter.

Ve druhém čtvrtletí roku 2006 skupina vydala u společnosti Fear Dark další album s názvem Spirit a v září téhož roku se vydala na evropské turné spolu s německými Odroerir. Na konci roku 2006 podepsali Eluveitie nový kontrakt s německou společností Twilight Records. Na počátku roku 2007 se objevili na Ragnarök Festival.

V listopadu 2007 podepsali Eluveitie smlouvu se společností Nuclear Blast. Jejich nové studiové album Slania (název je podle dívčího jména, které Chrigel zahlédl na 2500 let starém náhrobku) bylo vydáno 15. února 2008.

4. června 2008 bratři Rafi (basa) a Sevan (dudy) Kirderovi oznámili na MySpace, že po slovenském koncertu na Metal Camp Open Air 8. června 2008 skupinu opustí.

V roce 2008 byl také ohlášen další projekt Eluveitie s názvem Evocation. První část alba, Evocation I: The Arcane Dominion, vyšla v dubnu 2009. V květnu byla vydána speciální edice jejich nového alba s názvem Slania / Evocation I - The Arcane Metal Hammer Edition . 15. dubna také vyšel časopis Metal Hammer s šesti skladbami z Evocation I - The Arcane Dominion a šesti z alba Slania.17. září skupina oznámila, že pracuje na novém albu Everything Remains (As It Never Was), které bylo nakonec vydáno 19. února 2010.