Epica je nizozemská sympho-death metalová kapela. Založil ji Mark Jansem, hned po svém odchodu z předcházející kapely After Forever. Na konci roku 2002 opustil Mark Jansen After Forever kvůli neshodám v tvorbě a začal hledat muzikanty k...

O-skupine

Epica je nizozemská sympho-death metalová kapela. Založil ji Mark Jansem, hned po svém odchodu z předcházející kapely After Forever.

Na konci roku 2002 opustil Mark Jansen After Forever kvůli neshodám v tvorbě a začal hledat muzikanty k založení nového projektu, zpočátku pojmenovaného Sahara Dust.

Na začátku roku 2003 počítala kapela s Helenou Michaelsenovou(z Trail of Tears) jako svou frontwomankou, ale ta byla po krátké době vystřídaná do té doby neznámou mezzo-sopranistkou Simonou Simonsovou, Jansenovou přítelkyní. Kapelu doplnili kytarista Ad Sluijter, bubeník Jeroen Simons, bassista Yves Huts a klávesista Coen Janssen. Změnili si jméno na Epica, inspirováni albem Epica od americké formace Kamelot.

Epica poté sestavila sbor - složený z šesti mužů a šesti žen - a smyčcový orchestr - troje housle, dvě violy, dvě violoncella a kontrabas - který měl hrát s nimi. Producentem jejich debutového alba The Phantom Agony byl Sacha Paeth(předtím byl producentem kapel jako Angra, Rhapsody of Fire, Kamelot) a bylo vydáno ke konci roku 2003.

Jejich druhé album bylo nazváno Consign to Oblivion. V songu „Trois Viegres“ můžeme slyšet hosta - Roye Khana(z kapely Kamelot). Epica se také přidala ke Kamelotu jako podpůrná kapela na jejich turné k albu The Black Halo a jejich vystoupení v Rockefeller Music Hall v Oslu bude na živém DVD Kamelotu, které by mělo být vydáno roku 2006.

The Score - An Epic Journey bylo vydáno v září 2005 a jedná se o soundtrack k holandskému filmu Joyride, přesto jej můžeme vidět jako jejich třetí album. Jak řekl kytarista Mark Jansen - album je „Typická Epica. Jenom beze zpěvu, kytar, bassovky a bubnů.“

V letech 2005 a 2006 jela Epica společně s kapelou Kamelot na svou první tour po Severní Americe. Po tour opustil kapelu její bubeník, Jeroen Simons.

K vydání nového alba si vybrali jako nového bubeníka Ariëna van Weesenbeeka a v roce 2007 natočili album Divine Conspiracy, které sklidilo velký úspěch a Epica mohla rozjet své vlastní turné.

V roce 2008 měli koncert v Maďarském Miskolcu na Opera Rock Show, za doprovodu 40 členného orchestru a 30 členného sboru. Celý koncert se natočil na dvě CD pod souhrnným názvem The Classical Conspiracy.

V roce 2009 vyšlo jejich poslední album, Design Your Universe, které bylo ještě více úspěšné než Divine Conspiracy. Projevuje se zde pocit "epičnosti," což k jejich jménu patří. Na desce dostává prostor nový kytarysta Isaac Delahaye, který nahradil Ad Sluijtera.