zavřít

O skupině

Golden Big Band Praha je díky své krátké historii doposud nejmladším profesionálním orchestrem v České Republice. Zakladatelem orchestru je zpěvák a hudebník Petr Sovič, jehož myšlenku o vlastním big bandu vydatně podpořil v samých začátcích trombonista Oldřich Průša. Oba se poprvé sešli v roce 2008 při společném koncertu, v populárním pražském jazz klubu Reduta. Jejich spolupráce pokračovala i v letech 2008-2010. Ovšem od 20. Listopadu 2011 již pod hlavičkou Golden Big Bandu Prague. Samostatná éra Golden Big Bandu se ovšem začíná psát až následující jaro, kdy se poprvé hudebníci tohoto orchestru představili na pódiu Lovosického kulturního domu Lovoš, kde v rámci cyklu pravidelných jazzových pořadů došlo k úplně prvnímu veřejnému koncertu Golden Big Bandu Prague.

První sezóna orchestru v roce 2011 byla nad očekávání úspěšná díky 25 koncertům a dokonce se objevují i první zvukové záznamy například z legendárního Studia A, kam Golden Big Band zavítal na základě pozvání šéfdirigenta orchestru ČRo Václava Kozla. K prvním velkým úspěchům také můžeme zařadit přímý přenos koncertu „Podepsáno Srdcem- Viva Frank Sinatra“ pro Českou Televizi, jehož záznam je umístěn v archivu televize. Nedílnou součástí Golden Big Bandu Praha je i účast na jazzových festivalech a v prvním roce existence se orchestr zúčastnil například Mezinárodního Jazz Festivalu Černošice, 33. Mezinárodního Jazz Festivalu Praha a Mezinárodního Sjezdu Swingařů v České Lípě.

Druhá sezóna byla ještě úspěšnější než ta první, neboť počet koncertů se téměř ztrojnásobil a rozšířila se i posluchačská základna Golden Big Bandu Prague. Kromě úspěšné plesové sezóny, během které GBBP účinkuje například v pražské Lucerně, Národním domě na Vinohradech, Hotelu Praha a mnoha dalších místech se objevují i první koncerty s vlastní dramaturgií. Na jaře je otevřena velká swingová tančírna Swing-It a Golden Big Band Prague také přijímá pozvání a v květnu roku 2012 doprovází slovenskou jazzovou legendu Petera Lipu v rámci Jazzového festivalu v Černošicích u Prahy ve zvukovém záznamu Českého Rozhlasu. V letních měsících Golden Big Band účinkuje po celé České republice, a v září zahajuje galakoncertem Mezinárodní jazzový festival v Praze a hosty jeho vystoupení jsou zpěváci Tomáš Savka a Jan Smigmator. Druhá sezóna Golden Big Bandu končí v prosinci přímým přenosem galakoncertu Swingové Vánoce prostřednictvím vysílání ČRo2. Tento charitativní koncert pro Nadační fond Podepsáno srdcem, byl poslední velkou akcí kalendářního roku 2012.

Třetí sezóna 2013 začala opět plesovou sezónou, během které Golden Big Band odehrál více jak 40 společenských akcí a mezi nejvýznamnější patřil ples ČSOB ve Smetanově síni Obecního domu v Praze či Ples severočeských patriotů v kulturním domě v Ústí nad Labem. V červnu přichází Golden Big Band Prague s novým hudebním programem Karel Hála- král českého swingu s populárními hosty Karlem Štědrým, Pavlínou Filipovskou a Yvettou Simonovou.