zavřít

O skupině

Prvopočátky Grammatik se datují do roku 1997 a zakládající sestavu tvořili dva waršavští MCs Elda a Jotuze doplnění o producentské schopnosti kamaráda Szycha. Debutovala skladbou "24h" na kompilaci "Enigma 0-22 underground vol. 2.", ale klíčovým pro rozvoj kapely byl však až rok následující.

Po příchodu dalšího MC, Ashe a producenta Noona vydali Grammatik, ač stále ještě amatérští a omezení svými civilními zaměstnáními, vlastním nákladem demo "EP". Prvotina se setkala s nečekaným úspěchem a v roce 1999 tak na waršavském labelu Blend Records vyšla její přepracovaná a rozšířená varianta "EP+". Již tímto oficiálním debutem se Grammatik zapsali do dějin polského hip hopu, když oproti uřvanému módnímu "hulíme, zevlujem, fu*k off police" stylu ukázali, že pomalé beaty mohou přinášet i hlubší myšlenky.

Ne nadarmo se právě u Grammatik začalo užívat přízvisko "inteligentní hip hop." Jejich první autorského album "Swiatla Miasta" se pak může pochlubit nejenom solidním seznamem hostů, ale hlavně dopilováním zvuku i instrumentálních podkladů a zároveň udržením si velmi vysoké kvality textů.

Cesta inteligentního hip hopu pokračuje a sebereflexe, generační konflikty či každodenní problémy se naštěstí ukazují býti mnohem reálnějšími a posluchačům bližšími tématy než výše zmíněná módní vlna.