Slovní spojení Gulo čar znamená v rómském jazyce "sladká tráva". Směsice funky, popu a romských melodií tvoří výjimečnou hudbu, která se zaslouženě dostala do podvědomí posluchačů. Kapela je tvořena převážně jednou velkou rodinou. Bratry...

O-skupine

Slovní spojení Gulo čar znamená v rómském jazyce "sladká tráva". Směsice funky, popu a romských melodií tvoří výjimečnou hudbu, která se zaslouženě dostala do podvědomí posluchačů.

Kapela je tvořena převážně jednou velkou rodinou. Bratry Vladimírem a Pavlem Dirdovými, kteří do kapely přivedli několik talentovaných bratranců, ale také zpěvačku se silným hlasem - Irenu Horváthovou, Pavlovu partnerku.

Kapela (a tedy všichni její členové) žije a také zkouší v Brně.

Kapele Gulo čar předcházela kapela zvaná Synergy, která byla založena v roce 1994. Tehdy se k bratrům Dirdovým přidal trumpetista Jirka Majzlík a právě již zmíněná zpěvačka Irena Horváthová, jíž bylo tehdy teprve 15 let.
Když se Synergy rozpadli, bratři neváhali "dělat si muziku po svém" a založit Gulo čar. Bylo tomu v roce 1997.

Kapela se svého debutu dočkala v roce 2000. Debut se jmenoval Pačas (Věříme). První kompakt dnes kapela označuje spíše za demo, protože neodpovídal jejich náročným představám a byl prý, jak se říká, tvořen v rychlosti na koleně. Za jejich první opravdový nosič tedy považujme album Baro drom (Dlouhá cesta). V roce 2003 bylo album oceněno Akademií populární hudby jako nejlepší deska žánru world music.

Gulo čar v minulosti vystupovali například jako předkapela populárních Gipsy Kings nebo Jamese Browna. Byli programem na festivalech Colours Of Ostrava nebo například Blues v lese.

Dokonce zaznamenali dílčí úspěch v zahraničí.Holandská televizní stanice NOS o nich totiž natočila dokumentární pořad, němečtí posluchači je mohli poznat v rozhlase.