1978 - 1984 Počátky skupiny sahají až do roku 1978, kdy dva kytaristi Kai Hansen a Piet Sielck hráli ve skupině Gentry, ale po mnohých změnách v sestavě ji přejmenovali nejprve na Second Hell a poté na Ironfist. Po těchto změnách doplnili kapelu...

O-skupine

1978 - 1984
Počátky skupiny sahají až do roku 1978, kdy dva kytaristi Kai Hansen a Piet Sielck hráli ve skupině Gentry, ale po mnohých změnách v sestavě ji přejmenovali nejprve na Second Hell a poté na Ironfist. Po těchto změnách doplnili kapelu ještě bubeník Ingo Schwichtenberg a baskytarista Markus Grosskopf. V této sestavě nahráli demo kazetu se třemi písněmi - "Cold Heart", "Prisoner" a "Ain't No Fantasy", které napsal Piet Sielck. Potom dostal Kai Hansen nabídku od Michaela Weikatha, aby vstoupil do jeho skupiny Powerfool, ale Kai nabídku odmítl. V roce 1982 se Piet rozhodl skupinu opustit. Později dělal zvukaře např.: pro skupiny Blind Guardian, Gamma Ray, Grave Digger a další (některé historky říkají, že Piet se více věnoval holkám než hudbě). Odchodem Pieta skupina na čas přišla zkušebnu a tak Kai na chvíli zavítal do skupiny Michaela Weikatha Powerfool. Po nějakém čase když kluci opět mohli hrát ve zkušebně, tak při návratu s sebou Kai zlákal i Michaela Weikatha a kapela naposledy změnila název na nám už známý HELLOWEEN. V roce 1984 se podíleli 2 písničkami ("Oernst Of Life" a "Metal Invanders") na projektu "Death Metal Sampler", který vydávalo Noise Records.

1985 - 1986
Tento rok byl pro skupinu velice vydařený. Po uzavření smlouvy s Noise Records, vydávají jejich první oficiální nahrávku "Mini LP Helloween", na kterém Kai nahrál jak kytaru, tak i zpěv. V tomto roce vydali ještě jejich první album "Walls Of Jericho", na kterém nám hoši z Hamburku ukázali jak má vypadat správné metalové album. Zvuk byl sice ještě trochu syrový, ale na to, že to byl první počin kapely, tak byl sakra dobrý. S tímto albem, ale Helloween ještě přinesli i něco nového do světa metalového - speed metal… . Ano je to tak skupina Helloween je považována za průkopníky speed metalu. Po vynikajícím albu nastal čas na turné. V polovině štace Kai zjistil, že nemůže podávat 100% výkon když bude hrát a zároveň zpívat, a tak jim pomohl Ralf Scheepers z Tyran Pace. Poté skupina vydává ještě EP "Judas". Na konci roku se k Helloween ještě přidal zpěvák Michael Kiske. Nejdříve do skupiny nechtěl z důvodu, že jeho hlas se prý nehodí k jejich hudbě, ale naštěstí se nechal přemluvit.

1987 - 1989
Začíná nejslavnější období HELLOWEEN v sestavě: zpěv - Michael Kiske, kytara - Kai Hansen, kytara - Michael Weikath, baskytara - Markus Grosskopf, bicí - Ingo Schwichtenberg. V této době napsali materiál pro dvojalbum, jenže to se vydavatelství moc nelíbilo a tak 2CD bylo rozděleno na klasická dvě alba. V roce 1987 to bylo "Keeper Of The Seven Keys part 1", které u některých fanoušku nevyvolalo nějakou vlnu nadšení, přesto je to výborné album, ale celkem krátké. Album se okamžitě usadilo na předních místech v různých hitparádách. To samé platí i o druhém albu "Keeper Of The Seven Keys part 2", které vyšlo o rok později. Obě dvě alba jsou nejprodávanějšími z celé historie skupiny a ještě dnes se hojně prodávají. Obě alba jsou velice profesionálně zpracované co se týče zvuku a skladatelského umění. Mezi největší hity patří, alespoň podle mě, "Future World" "Dr. Stein" "I Want Out" "Eagle Fly Free" a samozřejmě dvě mini-opery "Halloween" a "Keeper Of The Seven Keys", každá má více jak 13 minut a ani na chvíli Vás nezačnou nudit, jak to u některých skladeb větší délky bývá. No jak už to po vydání vynikajících alb bývá následuje ještě lepší turné. Jenomže už při vydávání druhého alba z rodiny Keeperů to ve skupině začíná „bublat". Kai Hansen se pohádal s vedením Noise Records a necítil se moc dobře na připravované dlouhé turné a když žádal, aby turné bylo zrušeno nebo aspoň zkráceno, tak mu skupina nějak extra vyhovět nechtěla, teda aspoň Weikath. No a tak se stalo, že v polovině turné v prosinci 1988 jim Kai prásknul dveřmi a zbytek rozjetého turné musel dokončit starý známý M. Weikatha Roland Grapow. Kai si následně na to založil skupinu "Gamma Ray". O rok později vydává skupina ještě live-album "Live In The UK", na kterém ještě nalezneme Kaie. Končí nejslavnější éra skupiny HELLOWEEN.

1990 - 1993
Nejhorší období v historii kapely. Po všemožných problémech ve skupině a s vydavatelstvím se kluci rozhodli vyměnit vydavatelství. Novým labelem se stalo EMI Records, jenomže nedodrželi smlouvu s Noise Records a tak mohli vydávat jen na území Německa, Anglie a Japonska, tím samozřejmě ztratili mnoho fanoušků. Stálým členem se stal Mr. Roland Grapow a skupina vydává po delší odmlce v roce 1991 nové album "Pink Bubbles Go Ape". Toto album přineslo velké rozčarování v táboře fanoušků, protože všichni čekali něco jako "Keeper Of The seven Keys part 3", bohužel nic takového se nestalo a taky se začali objevovat další rozbroje ve skupině. Zpátky k albu, podle mého názoru to není vůbec špatné album, takové správně hard-rockové s prvky metalu. O dva roky později, tedy v roce 1993 vychází další album "Chameleon", kterým si to kapela rozhodně u fanoušků nepolepšila, ba naopak. Albem se ukázalo, že uvnitř kapely je velice napjatá situace. Členové se rozdělili na dva tábory v jednom M. Kiske a I. Schwichtenberg a v druhém M. Weikath a R. Grapow, Markus byl jakýsi neutrální spojovací článek. Ingo propadl drogám, alkoholu a začal být schizofrenní a v polovině turné se zhroutil. Bylo mu řečeno, že pokud se chce vrátit musí jít na léčení. Ingo se tedy šel léčit a turné za něj dokončil Ritchie Abdel. Odchod M. Kiskeho v prosinci 1993 samozřejmě nikoho neudivil a každý chtěl HELLOWEEN už pohřbít.

1994 - 1996
Polorozpadlá skupina začíná hledat nové členy a nachází je v podobě Andiho Derise (zpěv) z Pink Cream 69 a Uliho Kusche (bicí) z Gamma Ray. Andi a Uli se znali již z dřívějších let když jejich bývalé skupiny spolu koncertovali v Japonsku. Příchod nových členu do skupiny překvapil snad každého. Nová sestava se pouští do práce a výsledkem je nadupané album "Master Of The Rings". HELLOWEEN chytá druhý dech a ukazuje, že rozhodně nekončí a že v kariéře metalové chtějí 100% pokračovat. Albem se skupina vrátila na metalovou scénu a pro mnohé bylo album příjemné překvapení. Andi s Ulim dokázali vrátit HELLOWEEN pošramocenou pověst a vydáním "Master Of The Rings" nastává druhá slavná éra. Skupina se začíná připravovat na další album, jenže v době nahrávání každého ranila zpráva o Ingovi, který se 8. března 1995 pod tlakem těžkých depresí a stresů rozhodl ukončit svůj život a skočil pod vlak. Gamma Ray mu věnovali píseň "Afterlife" z alba"Land Of The Free" a M. Kiske mu věnoval skladbu "Always". V roce 1995 skupina uzavírá smlouvu s Raw Power pro Evropu a s Castle Records pro USA. Rok na to HELLOWEEN vydává další skvělé, ale o něco intenzivnější album "The Time Of The Oath". Kvalitou se vyrovná „Master…", no spíš je o něco lepší. Tyto 2 kousky ukázali, že HELLOWEEN chce být stejně silný jako v Keeper éře. Na konci roku dala skupina svým fanouškům ještě dárek v podobě 2CD "High Live".

1997 - 1999
Rok 1997 byl ve znamení sólových alb, např.: Andi Deris - "Come In From The Rain", Roland Grapow - "The Four Seasons Of Life". Následující rok vychází další řadové album "Better Than Raw". Opět vynikající album a jako vždycky se konalo turné tentokrát s IRON MAIDEN. V roce 1999 si skupina připomněla 15 let od vzniku další albem "Metal Jukebox", které bylo plné cover verzí od známých skupin.

2000 - 2003
Ke konci roku 2000 přichází skupina s dalším albem "The Dark Ride", kde chlapci vsadili na zvuk podladěných kytar. Je to výborné album plné melodického metalu. Po skončení turné se se skupinou rozloučili Mr. Grapow a Uli Kusch. Jako důvod byl uveden, že oba mistři se věnovali více svým sólovým albům než skupině. Nicméně se začínají hledat noví členové. Roku 2002 přichází Mark Cross (bicí) z Metallium a několik týdnů poté i druhý kytarista Sascha Gerstner ze skupiny Freedom Call. Nová sestava v podobě - Andi Deris (zpěv), Michael Weikath (kytara), Sascha Gerstner (kytara), Markus Grosskopf (baskytara) a Mark Cross (bicí) se začíná intenzivně věnovat novému albu. Jenomže na začátku nahrávání onemocněl mononukleózou Mark Cross a protože je to velmi nebezpečná nemoc, na kterou může Mark i zemřít, tak z toho důvodu ho na albu nahradil Mickey Dee z Motorhead a při nahrávání bonusových písní a b-sides skupině pomáhal Stefan Schwarzman a právě při spolupráci s ním se kapela rozhodla nahradit Marka Stefanem. Album "Rabbit Donť Come Easy" vyšlo v polovině května. Na podzim následovalo tradiční turné, ve kterém HELLOWEEN navštívili asi 3 desítky zemí, mezi nimi i ČR, kde skupina hrála znovu po pěti letech a Slovensko, kde se objevili poprvé. Toto turné bylo také zvláštní tím, že skupina opustila od většího představení nového alba a v setlistu se vrátili ke starým skladbám, např. "Starlight", "Murderer" a 15-ti minutový opus "Keeper Of The Seven Keys".

2004 - >
Nadcházející rok, tedy rok 2004 je pro kapelu velkým mezníkem v historii HELLOWEEN. Skupina totiž slaví 20 let na hudební scéně. Na jaře si dali chlapci zasloužené volno a odpočinek, aby nasbírali dostatek sil na letní turné po festivalech, opět se dostalo i na Českou Republiku a Slovensko, aby skončili na světoznámém Wacken Open Air, kde se k HELLOWEEN připojil i Kai Hansen, aby si společně zahráli "Future World" a "How Many Tears". Na začátku podzimu kapela opouští label Nuclear Blast a putuje pod křídla SPV Music. Ke kulatému výročí se chystá vydání nového DVD "Hellish Videos", které by mělo obsahovat všechny videoklipy skupiny, plus ještě nějaké bonusy. DVD by mělo vyjít někdy na přelomu listopadu a prosince. Uvidíme...