Huun-Huur-Tu (tuvansky: Хүн Хүртү Khün Khürtü) je tuvanská hudební skupina, zabývající se interpretací tradičního způsobu alikvotního zpěvu. Název skupiny znamená "Sluneční paprsky" (doslova "Přenašeči slunce"). Předchůdcem skupiny...

O-skupine

Huun-Huur-Tu (tuvansky: Хүн Хүртү Khün Khürtü) je tuvanská hudební skupina, zabývající se interpretací tradičního způsobu alikvotního zpěvu. Název skupiny znamená "Sluneční paprsky" (doslova "Přenašeči slunce").

Předchůdcem skupiny Huun-Huur-Tu byl kvartet Kungurtuk, založený v roce 1992 Kaigal-ool Khovalygem, bratry Alexandrem and Sayanem Bapa a Albertem Kuvezinem. Nedlouho potom změnili název na dnešní. Od počátku se zaměřili na interpretaci tradičních tuvanských lidových písní, jež často zachycují tuvanské stepi a koně.

V následujícím roce vydala skupina své první album, nazvané 60 Horses In Me Heart (česky: 60 koní v mém srdci). Bylo nahráváno v Londýně a Kalifornii. Po vydání desky odešel Kuvezin a založil rockověji zaměřenou skupinu Yat-Kha. Ve skupině ho nahradil Anatolij Kuular, který dříve pracoval s Khovalygem a Kongar-ool Ondarem v Tuvanském souboru. V novém složení nahrála skupina album The Orphan's Lament (česky: Sirotkův nářek), jež bylo vydáno v roce 1994.

V roce 1995 skupinu opustil Alexander Bapa, aby se mohl na plný úvazek věnovat hudební produkci. Nahradil ho Alexej Sargylar, dříve člen ruského státního orchestru "Sibiřský suvenýr". Následovalo vydání třetího alba nazvaného If I´d Been Born An Eagle (česky: Kdybych se narodil jako orel), jež se natáčelo v Nizozemsku. Na toto album skupina nově zařadila některé novější tuvanské písně, pocházející z druhé půlky 20. století.

Na počátku roku 1999 bylo vydáno čtvrté album Where Young Grass Grows (česky:Kde roste mladá tráva). Na tomto albu se poprvé objevily hudební nástroje, nevycházející z tuvanské tradice (harfa, tabla, skotské dudy (host Martyn Bennett) a sytentizér).

Huun Huur Tu v roce 2000 spolupracovali také na akci "Music Live" britské stanice BBC. V následujícím roce vydala skupina své první živě nahrávané album. V roce 2003 opustils Kuular skupinu a byl nahrazen Andrejem Mongushem, zkušeným učitelem khoomei a hry na tuvanské nástoje.

Skupina vystupuje poměrně často také v České republice (např. na folkovém festivalu Folkové prázdiny v Náměšti nad Oslavou).