Jablkoň je česká alternativní skupina, která byla založena již v roce 1977, a to triem: Michal Němec, Ingo Bellmann a Ivan Podobský. Už od počátku kapela nepatřila do žádné "škatulky", a tak si užila vystoupení na všemožných festivalech, ve...

O-skupine

Jablkoň je česká alternativní skupina, která byla založena již v roce 1977, a to triem: Michal Němec, Ingo Bellmann a Ivan Podobský.

Už od počátku kapela nepatřila do žádné "škatulky", a tak si užila vystoupení na všemožných festivalech, ve všelijakých klubech.

V osmdesátých letech počala kapela spolupracovat s Petrem Wernerem (zvukař), který se postupem času stal právoplatným členem seskupení.

Debutové album Devátá vlna vyšlo a kapelu zaregistrovalo širší publikum, včetně médií samozřejmě.

V roce 1989 byl do kapely přibrán Martin Carvan.

Devadesátá léta zaznamenala mimo jiné i úspěchy za hranicemi (Belgie, Holandsko, Německo...) Jablkoň začal spolupracovat s virtuosem Jaroslavem Svěceným - výsledkem bylo album příhodného jména - Jablkoň & Svěcený.

Navázali kontakt ale také s Filmovým symfonickým orchestrem FISYO a vzniklo album Symfinický Jablkoň. Tento projekt byl zaznamenán Českou televizí a odehrán na festivalu ve Frankfurtu (zopakován potom v pražském Paláci kultury).

Ingo Bellmanna nahradil hudebník Ďusa Burmeč, o pár let později Ďusi Burmeče nahrazuje Johnny Jůdl. Ivana Podobského (bicí) zase vystřídal Petr Chlouba.

Mezitím vyšla alba Machalaj (průřez dosavadní činnosti) a písničková deska Písničky.

Do audiotéky Jablkoně si fanoušci přidali folkovou desku Bláznivá a další výsledek spolupráce se Svěceným - Mumlava. A později další písničkové album Cestující v noci.

Jablkoni prvně spolupracují i na filmové tvorbě a spolu s Němcem komponují hudbu k dramatu Smradi režiséra Zdeňka Tyce.

V roce 2004 vyšlo vánoční album Hovada Boží a později Symfonický Jablkoň vystupuje na několika koncertech ve spolupráci s Brněnskou filharmonií a Hradeckým symfonickým orchestem.

A skupina se konečně dočkala významného ocenění Anděl (konkrétně právě za již zmiňované vánoční CD).

A pak kapela vnáší do své hudby něco zcela nového. Ženský element - Aničku Duchaňovou.

Svou dosavadní tvorbu shrnuli na CD a DVD Oslava, které pokřtili v paláci Akropolis.