zavřít

O skupině

Locomotiv GT (často zkracováno jako LGT) je maďarská rocková skupina, která byla založena v roce 1971. Je to jedna z nejvýznamnějších skupin maďarské rockové hudby a ve své době byla velmi dobře známá i v tehdejším Československu.

Skupina vznikla 6. dubna 1971 v Budapešti. Zakládající členové byli známí muzikanti: Gábor Presser (autor, klávesista a zpěvák, bývalý člen známé skupiny Omega), bubeník József Laux, (baskytarista) Károly Frenreisz (bývalý člen skupiny Metro) a sólový kytarista Tamás Bartha (přišel ze skupiny Hungária). Žena J. Lauxe - Anna Adamis byla neoficiálním pátým členem skupiny. Velmi často spolupracovala s Pressererm na tvorbě nových písniček.

Jejich první koncert se konal v červenci v parku Buda. V srpnu následoval první singl s písničkou Boldog vagyok („Jsem šťastný“) a Ha volna szíved („Kdybys měla srdce“).

V říjnu společně s Tolcsvay Trió otevírali klub a v listopadu byly pozváni na World Popular Song Festival v Tokiu se svou úspěšnou skladbou Ezüst nyár (v angličtině pod titulem „Stříbrné léto“). Na festivalu zahráli anglickou verzi písničky Érints meg („Dokýkej se mě“).

V prosici 1971 vydali své první album. Na domácí hudební scéně byli chápáni stále jako hudební experiment a nebyli tak úspěšní jako v zahraničí. Tam byli populárnější, zvlášť po té, co se o nich zmínil hudební časopis New Musical Express.

V květnu 1972 byly pozváni na hudební festival Great Western Express Festival v Anglii, Zahráli si tam vedle takových skupin jakou jsou Genesis, Beach Boys, Joe Cocker a Faces.

Na podzim 1972 vydádají druhé album Ringasd el magad („Rockuj si sám “), které bylo nahráváno v Londýně. Následoval singl Szeress nagyon („Miluj mě moc“).

Skupina byla požádána, aby napsala muzikál. Frenreisz se nechtěl na práci účastit, ze skupiny odešel a založil si vlastní formaci Skorpió. V kapele LGT ho nahradil Tamás Somló, který původně hrál ve skupině Omega. Vznikl muzikál Smyšlená reportáž o americkém pop festivalu na motivy maďarského spisovatele Tibora Dériho,měl velký úspěch a hrál se v pěti zemích.

Skupina se v mezinárodním měřítku prosadila v roce 1974. Na jejich desce „Locomotiv GT“ na harmoniku hrál Jack Bruce a skupina podnikla turné po severní Americe a Evropě.