zavřít

O skupině

Jedna z nejvýraznějších metalových skupin světa, klasikové tohoto stylu (zpočátku řazeni k odrůdě thrash nebo speed). Sami přiznávají prvotní vliv Black Sabbath. Navíc výborní instrumentalisté. Skupina vzniká v r. 1981 v americkém Norwalku (poblíž L.A.), když se jejich budoucí bubeník Lars Ulrich (nar. 1963, původem Dán)podává inzerát do novin že hledá členy do skupiny, na inzerát odpověděl James Hetfield (nar. 1963). Ten působil v kapelách Obsession a Leather Charm. Společně pak v L.A. nahrávají skladbu Hit The Lights (s kytaristou Lloydem Grantem) pro kompilaci Metal Massacre. Následně se připojují McGowney a na jaře 1982Dave Mustaine. (Tutéž skladbu nahrávají ještě jednou.)

V r. 1982 se v kapele mihl kytarista Jeff Warner a R. McGowneyho střídá Cliff Burton (nar. 1962, ze skupiny Trauma). O rok později se stěhují do New Jersey, Dave Mustaine je vyhozen kvůli alkoholu a drogám, (poté zakládá skupinu Megadeth) a novým kytaristou se stává K. Hammet (nar. 1962, ze sk. Exodus). V té době Metallica začíná natáčet vysoce hodnocené debutové album "Kill Em´All". Dobře si vede i album „Ride The Lightning“ (1984) a ještě lépe výborná deska „Master Of Puppets“(1986) které je krityky hodnocené jako jejich nejlepší album a spolu s "Ride the Lighting" tvoří pilíře trash metalu. Kapela se zároveň stává velkou koncertní atrakcí a hodně se věnuje živému vystupování.

V září 1986 tragicky umírá při autobusové nehodě Cliff Burton, den po jeho pohřbu kapela dělá konkurz na nového basáka jímž se stal Jason Newsted (nar. 1963, ze skupiny Flotsam And Jetsam). V roce 1988 se kapela účastní turné Justice tour a v Anglii se prosazuje hitem Harvester Of Sorrow. Velmi úspěšné je i album „... And Justice For All“ (1988) a z něho pocházející skladba One, která je i jejich prvním videoklipem, následně za ni dostávají Grammy.

Stejně je rok poté oceněna i skladba Stone Cold Crazy kterou převzali ze staré tvorby kapely Qeen. Vrcholem komerčního úspěchu se stává deska „Metallica“,nazývaná též "Black Album" (1991) znamenající 1. příčku v americkém i v evropském žebříčku. I ta dostala Grammy. Album „Load“ (1996) a "Reload" naznačují posun ke zjemnění soundu, poté následuje album "Garage Inc."(1998), které obsahuje předělávky jiných kapel. V roce 1999 skupina vydává CD a DVD "S&M" kde si zahrála se symfonickým orchestrem. Toto album bylo poslední pro Jasona Newsteda který kapelu v roce 2001 opustil.

Metallica se dává do natáčení alba "St.Anger", na kterém na záskok basuje jejich producent Bob Rock, nahrávání je ztíženo odchodem Jamese Hetfielda na protialkoholové léčení, v roce 2003 se ke skupině přidává nový basák Rob Trujillo (skupina Black Label Siciety, Ozzy Osbourne).Po jeho přichodu skupina vydává "St. Anger".