Nickelback jsou kanadská rocková skupina, která se proslavila v roce 2001 svým pilotním singlem How You Remind Me a následným albem nazvaným Silver Side Up. Historie kapely: V městečku Hanna v kanadské provincii Alberta, s mámou učitelkou...

O-skupine

Nickelback jsou kanadská rocková skupina, která se proslavila v roce 2001 svým pilotním singlem How You Remind Me a následným albem nazvaným Silver Side Up.

Historie kapely:
V městečku Hanna v kanadské provincii Alberta, s mámou učitelkou tance, s tátou bůhví kde, se starším bráchou Mikem a s kytarou; po několika vloupáních do školy a pár měsících v polepšovně – radši než kariéru raubíře si budoucí hitmaker vybral kariéru muzikanta. Po střední škole založili kapelu s Mikem, Ryanem Peakem a zpěvákem, jehož jméno si není třeba pamatovat, nicméně prý Chada Kroegera naučil, co obnáší úděl frontmana. Obehrávali dokola cizí písničky a brzy se jim to zajedlo a rozešli se.

Kroegerovi se ale na prknech, co znamenají rock'n'roll, zalíbilo a nevzdal se. Bez problému složil všechny písně na EP „Hesher“, začal zpívat (neměl svůj hlas rád, ale máma ho přesvědčila, že to není tak hrozné) a přemluvil Peaka a Mikea, ať to s ním ještě zkusí. Skupina dostala název podle fráze, kterou Mike odříkával ve Starbucks, když vracel zákazníkům drobné: „Here's your nickel, back – Tady máte niklák nazpátek“. EP nakonec vyšlo v roce 1996 díky půjčce čtyř tisíc dolarů od Kroegerovic otčíma.

Některý z tisíce výlisků můžete koupit na internetové aukci eBay; připravte si zhruba 600 dolarů. Za bicími NICKELBACK seděl bratranec Brandon Kroeger, domácký typ. Stačil ještě nabubnovat debutové album „Curb“ (vydané v nezávislé distribuci), jenže znelíbil se mu život na cestách. Po epizodě s Mitchem Guindonem ho nahradil Ryan Vikedal, pro pořádek přezdívaný „Nik“. Naskočil do odbržděného expresu: kapela už vyhrávala regionální soutěže a mohla poslouchat své vlastní písně v místním rádiu.

Bylo slyšet přímočarý a úderný mix ALICE IN CHAINS (bez jejich temných zákoutí), SOUNDGARDEN (bez psychedelických excesů), NIRVANY (bez punkové rozjívenosti) a METALICA (bez thrashových základů); to vše typicky sekaným rytmem. Z grunge si Chad Kroeger vyzobl především emocemi nabitý zpěv. Nabytý kapitál pokryl náklady na nahrávání další desky „The State“, jíž se nakonec chopil metalový label ROADRUNNER. „Dostali mě svými písněmi,“ říká Ron Burman z ROADRUNNER, který tehdy přesvědčil vedení, aby do NICKELBACK investovalo.

Měli především vynikající, řemeslně propracované a emocionální písně, které se vždycky v rádiu uchytí." První rozhlasové hity se jmenovaly „Breathe“ a „Leader Of Men“.

NICKELBACK plní své plány na 150 %. Už v době, kdy jeli turné k „The State“, měli připravené skoro kompletní album „Silver Side Up“ (nazvané podle instrukcí, jak nosit jistý prsten Chada Kroegera). „Musíme se nějak zabavit,“ říká Ryan Peake, nové věci nám pomáhají přežít turné. Vdechnou do nás nový život. Jenže příběh největšího hitu kapely byl docela jiný.

Za deset minut bylo hotovo:
Týden před nahráváním nové desky přehrál zpěvák zbytku kapely kostru písničky, která ho zrovna napadla. Za deset minut bylo hotovo. „Už když jsme ji aranžovali, říkali jsme si: ,To je dobrý. To je MOC dobrý.' Každá část je propracovaná a dali jsme do ni spoustu energii. Ale šlo to neuvěřitelně rychle.“ „How You Remind Me“ je píseň o rozchodu a je adresovaná skutečné slečně jménem Jodi. Jenže síla Kroegera jakožto textaře je v tom, že dokáže upřímně reprodukovat pocity z nepříjemných situací, které sám prožil, a zároveň je zahalit do vágních a víceznačných formulací, které si každý posluchač může vztáhnout k sobě.

„Takhle mi připomínáš, jaký opravdu jsem,“ zpívá nalomený mládenec a vzápětí vyčítá: „Nebyla bys to ty, kdybys řekla ,promiň‚.“ Tak to bývá. „Je to náš ,Hotel California‘. Lidi k té písničce mají citový vztah,“ dodává skladatel. Hitovost zpečetil zvukový mistr Randy Staub a jeho nekonfliktní, minimalistický, ale vybroušený mix s čistým vokálem a nenápadně gradujícím riffem v předrefrénu.

Staub má také prsty v načasování vydání. „Věděl jsem, že to bude hit,“ vzpomíná, „ale ten obrovský úspěch mě samozřejmě překvapil. Přišli s tím na konci vlny rap-rocku, takže byli lidi možná připravení na změnu – zpátky k dobré melodii. Ta píseň je navíc jednoduchá a to obvykle pomáhá.“ „How You Remind Me“ je nejhranější písní roku 2002 v USA ve všech rozhlasových stanicích dohromady, ačkoli vyšla jako singl už v září 2001. I další dva singly „Too Bad“ (kde řeší svůj vztah s otcem, který se odstěhoval od rodiny) a „Never Again“ (o domácím násilí) zabodovaly. Alba „Silver Side Up“ se celosvětově prodalo přes sedm milionů kusů.