Slavná anglická rocková skupina, jedna z nejvýznamnějších v historii populární hudby. Představitelé progresívního stylu, zpočátku vycházející z psychedelické vlny. Později řazeni i k artrocku. S. Barrett (nar. 1946, vl. jm. Roger Barrett)...

O-skupine

Slavná anglická rocková skupina, jedna z nejvýznamnějších v historii populární hudby. Představitelé progresívního stylu, zpočátku vycházející z psychedelické vlny. Později řazeni i k artrocku.

S. Barrett (nar. 1946, vl. jm. Roger Barrett) předtím působil ve skupinách Geoff Hott And The Mottoes, Hollering Blues a ve folk. duu s D. Gilmourem. R. Waters (nar. 1944), R. Wright (nar. 1945) a N. Mason (nar. 1945) hrávali m.j. v R&B souborech Sigma 6, T-Set a Abdabs. Čtveřice Waters, Wright, Mason a Barrett se setkává na střední škole v Londýně v r. 1965. Na konci roku vznikají Pink Floyd (nejprve jako Pink Floyd Sound), když v počátcích se v souboru mihli i další hudebníci (Juliette Gale - voc, Keith Noble - voc, Clive Metcalf - bg, Bob Close - g).

Od února 1966 začínají vystupovat, přičemž se od R&B odklánějí k psychedelii (až v této době do kapely přišel Barrett). Rok poté vzniká 1. singl - Arnold Layne. Byl úspěšný, stejně jako druhý - See Emily Play. Úspěšné a později velmi ceněné je i 1. album. V lednu 1968 do skupiny přichází D. Gilmour (ze sk. Jokers Wild), zatímco Barrett (schyzofrenik závislý na LSD) v dubnu odchází a jistý čas nahrává sólově.

Ústřední skladatelskou postavou Pink Floyd se postupně stává R. Waters. Následují úspěšná alba „A Saucerful Of Secrets“ (1968), „More“ (1969) - film soundtrack k filmu Barbeta Schroedera a „Ummagumma“ (1969). Skupina se stále více orientuje i na vizuální show. V r. 1970 skládají hudbu k filmu Michaela Antonioniho Zabriskie Point. V té době vychází i album „Atom Heart Mother“ (1970), znamenající 1. místo v angl. hitparádě. Objevují se také sólové desky S. Barretta a R. Waterse. Úspěšné je také album „Meddle“ (1971) a soundtrack k filmu B. Schroedera „Obscured By Clouds“ (1972). V září 1972 má premiéru film Live In Pompeii.

Slavné album „Dark Side Of The Moon“ (1973) dosahuje špičku amer. hitparády, zatímco v Anglii je “pouze” druhé. První místa na obou stranách Atlantiku obsazuje následující deska „Wish You Were Here“ (1975). Velmi úspěšné je i album s orwellovskou tématikou – „Animals“ (1977). V r. 1978 vycházejí sólové desky D. Gilmourovi i R. Wrightovi. N. Mason se v té době věnuje producentské práci. Watersovu osobní výpověď obsahující dvojalbum „The Wall“ (1979) dosahuje 1. místo v americkém a třetí v angl. žebříčku. Z něho vybraný singl Another Brick In The Wall, Part II je první v USA i v Anglii. V r. 1980 skupinu opouští R. Wright (zaskakuje místo něho Michel Kamen). V r. 1982 má premiéru film The Wall.

Album „The Final Cut“ (1983) opět obsadilo špičku angl. hitparády. V době jeho vydání odchází ze skupiny R. Waters (oficiálně v r. 1985) a pokračuje jako sólista. Pink Floyd obnovují činnost až v r. 1987 a ve trojici (David Gilmour, Nick Mason, Rick Wright) nahrávají úspěšné album „A Momentary Lapse Of Reason“ (1987).