The Plastic People of the Universe (PPU) je pražská rocková kapela. Patřila mezi hlavní postavy pražského a československého hnutí undergroundu v letech 1968 až 1989. Tato avantgardní skupina se stavěla proti komunistickému režimu v...

O-skupine

The Plastic People of the Universe (PPU) je pražská rocková kapela. Patřila mezi hlavní postavy pražského a československého hnutí undergroundu v letech 1968 až 1989. Tato avantgardní skupina se stavěla proti komunistickému režimu v Československu a vzhledem k tomu a ke svému nekonformnímu vystupování často zažívala perzekuce a také věznění. Texty jejich písní byly zpočátku básně, jejichž autorem byl Egon Bondy a později další undergroundoví básníci.

Baskytarista Milan Hlavsa založil skupinu, která byla ovlivněná například Frankem Zappou a skupinou Velvet Underground, v roce 1968. Český kunsthistorik a kritik Ivan Martin Jirous se stal jejím manažerem a uměleckým vedoucím a zastával tak podobnou úlohu jako měl Andy Warhol v případě Velvet Underground.

Za vlády šéfa Komunistické strany Československa soudruha Alexandra Dubčeka došlo k uvolnění totalitního sevření moci, zvané Pražské jaro. V srpnu ale sovětská armáda a další vojska Varšavské smlouvy obsadily Československo, aby odstranily Dubčeka a nastolily opět tvrdou linii komunismu - nastal proces normalizace. Ani ne měsíc po těchto událostech se zformovala skupina Plastic People of the Universe.

Nově sestavená komunistická vláda zamítla v roce 1970 udělit skupině licenci ke koncertování. Přesto v roce 1974 přijely tisíce studentů z Prahy do Českých Budějovic na jejich představení. Policie je však na koncert nepustila, několik studentů zatkla a ostatní poslala zpět do Prahy. „Plastici“ se stáhli do undergroundu až do změny režimu v roce 1989. Kolem nich se postupem času shromáždila velká část undergroundového kulturního hnutí.

V roce 1976 komunistická policie zatkla členy skupiny a postavila je před soud za „protistátní činnost“. Byli odsouzeni k odnětí svobody od 8 do 18 měsíců. Na protest proti jejich uvěznění podepsala řada lidí Chartu 77, na níž se významně podílel Václav Havel.

Přes problémy a konflikty s komunistickou mocí se Plastici necítili jako protirežimní aktivisté a tvrdili, že pouze chtěli svobodně hrát svou hudbu.