zavřít

O skupině

Polemic je osmičlenná slovenská hudební skupina založená v roce 1989 v Bratislavě. Patří mezi přední slovenské skupiny hrající styly ska a reggae. Velmi oblíbení jsou i v České republice, během svého bezmála dvacetiletého působení koncertovali v Polsku, Německu, Švýcarsku, Itálii, Chorvatsku i Anglii. Předskakovali kapelám, SKA-P, Persiana Jones, The Real McKenzies, Yellow Umbrella nebo The Locos.

Na rok 2008 ohlásili u společnosti Sony BMG vydání již šestého studiového alba.

Historie po jednotlivých rokách
1989
Parta nadšenců SKA zakládá POLEMIC.

1990
Obsazení skupiny se stabilizovalo a absolvuje první koncerty v Bratislavě.

1991
POLEMIC nahrává první demo nahrávky.

1992
Množí se i koncerty, především ty v Bratislavě a okolí.

1993
POLEMIC vyráží na své první zahraniční koncerty, v Praze hraje na křtu alba skupiny YOYO Band, koncertuje i v Polsku.

Světlo světa zří třetí demo nahrávka.

Skupina se ocitá v personální krizi.

1994
Do POLEMIC v průběhu dvou týdnů přichází čtyři noví členové, což značí začátek nové historie skupiny. Personální obsazení se po delší době ustálilo ve složení: Braňo Bajza (kytara, zpěv), Miro Baričič (basa), Marek Határ (kytara, zpěv), Braňo Stančík (klávesy), Martin Latkóczy (bicí), Peter Opet (trubka), Naďa Ďurecová (alt saxofon), Gabika Lachkovičová (baryton saxofon), Peter Huraj (tenor saxofon) a Braňo Feješ (zvukař).

POLEMIC vítězí v relaci RG-TIP, vysílané na STV, která vyhledává nové talenty na slovenském hudebním poli.

Skupina nahrává demo, které je distribuováno na jejich koncertech, s nimiž obráží celé Slovensko (Nitra, Modra, Banská Štiavnica, Bratislava...) a Čechy.

Skupina byla oslovena legendárním skladatelem Svetozárem Stračinou a připravila a nahrála muzikál “Pacho se vrací” pro Divadlo Andreja Bagara v Nitře.

1995
Zpěvák Braňo Bajza je přizvaný na účast na nahrávce Happy Birthday pro FUN rádio.

Skupina se dočkala první oficiálně vydané skladby Baba-Ryba na celosvětové SKA kompilaci UNITED COLOURS OF SKA vol. 2 vydané německým vydavatelstvím PORK PIE.

POLEMIC se účastní nahrávání alba Roba Grigora - Vdýchni reggae a následně natáčí společný videoklip ke skladbě Skaman.

Kapela poprvé koncerutuje v Německu a absolvuje šňůru po Čechách (Rokycany, Karlovy Vary, Plzeň, Praha)

1996
Dechová sekce se rozšířila o nového člena Tomáša Földeša (trombón) a nahrává pro skupiny Zóna A a Vidiek.

Skupina znovu koncertuje v Německu a Čechách.

Píseň Baba-Ryba je vydavatelstvím Musica zařazena na kompilaci Hity leta '96.

V prosinci zažívá skupina křest ohněm ve studiu Ebony v Bratislavě a realizuje na vlastní náklady nahrávku dvou písní – Mesto a Do Ska. Nahrávání vyústí v začátek dodnes trvající spolupráce se zvukovým mágem Ivanem Jombíkovem.

1997
Neboť vydavatelství nejeví o POLEMIC zájem, vlastními silami skupina shání sponzora na vydání prvního alba, což se jí konečně po dlouhých peripetiích daří.

Odchází klávesista Braňo Stančík.

Na kompilaci Hity leta '97 firmy Musica vychází písnička Mesto. K té kapela nahrává videoklip, který se odehrává v kanálech města Bratislavy. Při vylézání z kanálů byli členové kapely náhodou zachyceni fotoreportérem Nového Času, což vyústilo v titulek v následujícím vydání tohoto deníku.

Ve vedrem spalujícím srpnu nahrává POLEMIC svůj první multimediální počin (CD ROM stopa) s názvem DO SKA. S hotovou deskou obchází kapela vydavatelství a konečně podepisuje s firmou Musica smlouvu na její vydání. DO SKA byla pokřtěna Mariánem Zednikovičem a do prodeje se dostala v listopadu. Skupina se dostává do podvědomí především díky rádiím, kde jsou hrány skladby Mesto a Do ska.

1998
POLEMIC je nominovaný na Ceny ZAI za rok 1997 v kategorii Objev roku.

Skupinu opouští trombonista Tomáš Földeš. Prázdné místo na postu klávesisty po různých hostujících členech zaplňuje Ján Lauko ml., syn slavného otce hrávajícího v Prúdoch v časech jejich slavné éry.

V režii Karola Vosátka skupina natáčí videoklip ke skladbě Do Ska, v rádiích se už hraje i píseň Trápny deň.

Nasbírat novou inspiraci jede část POLEMIC do rodiště ska a reggae, na Jamajku, kde po dobu několika týdnů nasává tropickou atmosféru.

1999
V lednu POLEMIC vydávají promo singl s novou skladbou Slnko v sieti, který je obohacen o tři taneční remixy. Následně kapela podepisuje smlouvu s vydavatelstvím Rádia Bratislava na vydání desky.

Na jaře proběhla hektická příprava alba YAH MAN!; v květnu ve studiích Slovenského rozhlasu v Bratislavě nahrávání.

Křest alba YAH MAN! se uskutečnil dne 24. června 1999 v Charlie´s Pub v Bratislavě. Ihned po jeho vydání, v čase letních měsíců, absolvuje skupina sedmnáct koncertů na Slovensku a v Čechách. Velice dobře se daří skladbě Ona je taká a POLEMIC jsou v červenci pořadem Deka, který vysílá TV Markíza, oceněni titulem Skupina měsíce.

Kapela Iné Kafé si k nahrávání jejich desky – Čumil – přizvala dechovou sekci skupiny POLEMIC.

Na podzim POLEMIC koncertuje v místech, kde se doposud neobjevila (Vídeň, Košice, Lučenec, Prešov…).

Kvůli mateřským povinnostem opouští na půl roku kapelu Naďa Ďurecová.

V rádiích se objevuje singl Hurikán.

Skupina vyhrává v soutěži Slavík 99 cenu Skokan roku (cenu za nejvyšší posun v žebříčku bez ohledu na kategorii).

Na přelomu roku POLEMIC koncertně vítá v ulicích Bratislavy falešné milénium.

2000
Na začátku roku POLEMIC, po odchodu bubeníka Martina Latkózcyho a saxofonistky Gabriely Lachkovičové, překonává personální změny. Na post bubeníka zasedá Andrej Juráš, saxofonové party jsou rozděleny mezi dechaře.

V únoru podepisuje skupina nahrávací kontrakt s BMG/Ariola na dvě alba. V tomtéž měsíci se skupina zavírá do studia, kde spolu s českou skupinou LAURA nahrává první dvě skladby na připravované album. První z nich nese název Gangster-SKA a s velkým úspěchem ji hrají rádia po celém Slovensku.

Na vyhlašování Cen ZAI za rok 1999 byl POLEMIC nominován v kategoriích Skupina roku a Obal roku za práci grafičky Ajky Šteckové.

Po koncertních výjezdech do Švýcarska a Čech, kde v Praze odehráli společný koncert s legendou žánru – britskými The Selecter, skupina velice intenzivně pracuje na přípravě materiálnu na další CD. Tomu předznamenává další skladba Komplikovaná, která se stává letním hitem; v rádiích atakuje pozice nejhranějších slovenských skladeb a úspěšně boduje snad ve všech hitparádách.

Dechová sekce i v tomto roce vypomáhá na nahrávkách a koncertech skupin Plus Minus a Zóna A.

V létě POLEMIC účinkuje na některých festivalech (Klikk – Nové Zámky, Barbakan – Banská Bystrica, Rocková Horní Lhota...), vrcholem je Pohoda v Trenčíně, kde pohled na deset tisíc tančících příznivců nenechá nikoho na pochybách o koncertní síle skupiny.

POLEMIC se jako jeden z reprezentantů Slovenska zúčastnil ojedinělého koncertu Slovak Gold for Europe (živé vysílání prostřednictvím rádíí do devíti zemí Evropy).

Na konci léta vrcholí nahrávání a mixáž alba GANGSTER-SKA a příprava jeho vydání. Do éteru je vypuštěna písnička Ja som to vedel, která byla podpořena extravagantním videoklipem, který byl produkován v Čechách a režírován Marií Procházkovou. Skupina si odskočila do sousední České republiky na tři koncerty, na sólový koncert do Paláce Akropolis přišlo víc než 500 lidí.

Koncertní uvedení alba GANGSTER-SKA v Bratislavě (26. října 2000) předčilo očekávání jak celé skupiny tak vydavatelství; vyjma 250 pozvaných hostů se jej zúčastnilo též 1.300 platících fanoušků.

Listopad byl ve znamení koncertování na domácí půdě.

V prosinci skupina znovu sehrála společný koncert v Praze se skupinou The Selecter a loučí se koncertem k miléniu na bratislavském Hlavním náměstí před tisícovkami diváků.

2001
V rádiích se začíná hrát další singl z alba GANGSTER-SKA – Ako to prežijem?

V lednu POLEMIC začíná vydatně koncertovat na Slovensku.

V dubnu probíhá klubová šňůra po České republice (České Budějovice, Kladno, Praha, Ostrava, Uherské Hradiště, Hradec Králové, Rokycany...), na níž v květnu navazuje šňůra slovenská.

Další singl Leto je vysílán slovenským rozhlasem a televizí.

V průběhu léta hraje skupina na hudebních festivalech na Slovensku a v Čechách (Pohoda, Klikk, Poprad, Znojmo, Litoměřice, Lipno, Sazavafest...). Dále se účastní reggae festivalu v maďarské části města Komár a na ska-festě v městě Gödöllö.

Před koncem roku začíná kapela pracovat na novém albu.

Na závěr roku absolvuje POLEMIC česko-slovenskou šňůru s italskou kapelou Persiana Jones.

2002
Kapela pilně připravuje nový materiál na připravované album.

Koncem března vystupuje POLEMIC v německém Mainzu spolu s italskou ska kapelkou Orobians.

Na jaře pak vystupuje v italských městech Turín a Miláno spolu s kapelou Persian Jones.

Následně probíhá společný koncert s Ladanybene 27 v Budapešti.

Před nahráním nového alba vystupuje v Brně, Plzni, Hradci Králové, Rokycanech, Senici, Nitře, Vrútkách, Levici, Šaľe…

V květnu zahajuje kapela nahrávání alba, které končí až s koncem léta. Jeho předzvěstí je singl Nádherný svet.

Následuje výlet spojený s vystoupeními v chorvátské Tisně s českou reggae kapelkou Švihadlo.

Účast na festivalech v Čechách a na Slovensku (Rock for People, B. Štiavnica, Pohoda, Stádlec, Martin, Trutnov, Terchová, Hodokvas...). Poslední vystoupení Nadenky na festivale Pohoda. POLEMIC vystupuje v rámci Reggae tábora v Komáru a v městě Debrecen.

Ke konci roku vychází čtvrté album skupiny – Nelám si s tým hlavu, které kapela oslaví křest-šňůrou po městech: Nitra, Praha, Plzeň a Bratislava. Na šňůře je doprovází kapely: Ladanybene 27 a Švihadlo, soundsystém Roots & Culture.

Další singl z nového alba je song Škandál, ke kterému se natáčí videoklip.

A tradiční rozloučení se starým rokem na Hlavním náměstí Bratislavy.

2003
Od 1. ledna 2003 se POLEMIC rozrostl o nového člena - Ľuba Horáka (trombón); ten však již v kapele hostoval od léta 2002. Počet členů kapely se tím ustálil na deset, z toho dva nehráči.

Hned začátkem ledna vyráží kapela na mini šňůru (tři koncerty) do Polska, kde už roky nebyla.

POLEMIC obdržel nominaci od Akadémie slovenskej populárnej hudby na slovenskou hudební cenu Aurel 2002 v kategorii Skupina roku.

V průběhu března a dubna POLEMIC intenzivně koncertuje v České republice.

Režisér Braňo Vincze v dubnu realizuje videoklip ke skladbě Indián z aktuálního alba.

Ve Vídni POLEMIC předskakuje americké ska kapele The Slackers.

V květnu se koncerty přesouvají především na Slovensko a startuje oficiální turné kapely k albu Nelám si s tým hlavu.

Od začátku června do konce srpna kapela koncertuje na letních festivalech v Čechách (Go Planet ROXY, Rock for People, Raska fest, Zámostí, Colours of Ostrava, Reggae Ethnic Session, Sázava, Trutnov) a na Slovensku (Pohoda, Klikk fest, Okey leto, Nočné vlny, Hodokvas). V rámci festivalu Pohoda si Polemic zahrál před ska legendou z Jamajky s kapelou The Skatalites. Následují výjazdy do Maďarska (Gárdony Reggae Tabor) a Polska (největší polský reggae fest Bielawa, reggae festival v městě Ostóda - Ostrock).

V září přichází vytoužený oddych a zvolnění v oblasti koncertování; skupina nabírá nové síly na přípravu nových písniček. Kapela se dále úspěšně množí, čímž vzniká nová generace POLEMIC-JUNNIORS!!!

V září absolvuje band výjezd do některých polských měst: Wroclaw (W-Z klub) a Opole (MOK).

V prosinci je za spolupráce Martina Žemberyho a Braňa Vinczeho dokončen poslední videoklip ke skladbě Conengría z alba Nelám si stým hlavu. Ke konci roku se skupina ještě spolu s pražskou ska kapelkou Fast Food Orchestra vydává na předvánoční česko-slovenskou šňůru (čtyři koncerty).

2004
V lednu a únoru probíhá konkurz na novou zpěvačku; ve finále byl vybrán nový ženský hlas Veroniky ´Niky´Dubajové.

V květnu se kapela zúčastňuje šesti studentských Majáles na Slovensku a v Čechách – jako headlinera shlédlo POLEMIC více jak 20.000 studentů.

V létě skupina opět koncertuje na největších festivalech na Slovensku a v Čechách, dále pak na festivale Back To The Roots v Drážďanech, kde POLEMIC hrají spolu s legendárním Ricem Rodriguezem a německou reggae star Gentleman and The Far East band.

Během festivalu Rock For People vystoupil POLEMIC v hlavním čase mezi skupinami Real McKenzis a SKA P.

V říjnu se POLEMIC zúčastňuje prestižní konference/festivalu Popkomm v Berlíně.

Na prosinec je naplánována tradiční vánoční tour se zahraničním hostem, tentokrát francouzskou skupinou Big Mama, spolu odehrají sedm koncertů v Čechách a na Slovensku.

2005
POLEMIC začátkem roku opět prošel výraznými personálními změnami; po dlouhých letech, čtyř albech a stovkách koncertů si kytarista a zároveň jeden ze zpěváků Marek Határ vzal z rodinných důvodů předem časově neurčené volno. Svůj avizovaný odchod potvrdil i dlouholetý klávesista Janko Lauko a kapela se rozloučila i se zpěvačkou Nikou. Naopak kapelu doplnila mladá krev – benjamínek Peter Šandor (18 let) na postu klavíristy a kytarista Michal Novácky (20 let).

V dubnu 2005 podepsala skupina s vydavatelstvím Sony BMG smlouvu na další dvě alba. První z nich je těsně před dokončením s předpokládaným datem vydání na začátku října.

Těsně před Velikonocemi absolvovala kapela několikadenní pobyt v bratislavském studiu SOLID, jehož výsledkem byly nahrávky čtyř nových skladeb. První z nich – Blázni – se dostala již v květnu do rádií.

Poprvé od začátku existence kapely absolvovala tato čtyřdenní soustředění na chatě, z něhož si odvezla základy pro nových osm skladeb, což byl základ pro album.

V srpnu, během letní koncertní sezóny, se skupina zavřela do studia, kde nahrála výše jmenované songy na nové album. Na tom se objevili zajímaví hosté:

Dr. Ring Ding (D) – raggamuffin, Dr. Kary (CZ) – raggamuffin, Peter Lipa – zpěv, Katka Barancová – zpěv, Dano Salontay – kytara, Michal Kovalčík – kytara, Pavol Ruček – altsaxofon a tenorsaxofon, Martin Ďurdina – trubka, Oskar Lehotský – cimbál.

V řadě již páté album s názvem NENUDIN vyšlo dne 17. října 2005 a ke skladbě Yes You´re Right natáčí kapela videoklip za účasti hostujícího zpěváka Dr. Ring Dinga; řežisérem je tentokrát Robert Slovák, který je zároveň autorem obalu CD. Píseň je velice úspěšná a dostává se do desítky nejhranějších ve Slovensku.

Kapela od svého vzniku poprvé koncertuje v Londýně v klubu Cargo.

Konec koncertního roku již tradičně doprovází prosincová šňůra po českých městech a sedmý ročník festivalu SKA SKA v Bratislavě s hostujícími Fast Food Orchestra, který se zároveň stává dějištěm slavnostního křtu alba NENUDIN.

2006
V rádiích nahrazuje skladbu Yes You´re Right skladba Mládenci.

Po dvou zahřívacích koncertech v Budapešti a Vídni startuje NENUDIN tour, která trvá od března do června. Kapela projela mnoho měst jak na Slovensku tak v Čechách. Konec této koncertní šňůry, která byla nazvaná podle posledního alba, neznamená koncertní přestávku, ba naopak. Léto je ve znamení spousty festivalových vystoupení. Ve spolupráci s Markem Mackovičem natáčí POLEMIC na festivale Hodokvas svůj první živák.

V září a říjnu křižuje kapela česká studentská města jako headliner pojízdného festivalu Gaudeamus Igitur.

Koncertní videoklip, nahraný na festivale Hodokvas, ke skladbě Medzi nebom a zemou, kde hostuje Dr. Kary, míří v říjnu do vysílání televizních stanic.

Závěr roku tráví skupina koncertováním; vyvrcholením je koncert zahraný těsně po půlnoci na Nový rok na Hlavním náměstí v Bratislavě.

2007
V lednu se kapela opět vydává na chatu, kde začíná tvořit nové skladby.

V únoru uzavírá kapela smlouvu se společností Sony BMG Music Entertainment na vydání alb CD LIVE a DVD LIVE, poté následuje konečná úprava obrazového materiálu a mnoho nečekaných problémů, které oddalují vydání alba.

Kapela na jaře absolvuje koncertní premiéry v českých městech jako je Ústí nad Labem, Jablonec nad Nisou nebo Havlíčkův Brod. Dále koncertuje po Maďarsku, Polsku a v Itálii.

DVD a CD LIVE z dílny Vláda Korčeka a Roba Slováka z reklamní agentury Respect APP s avantgardním obalem, který byl nakreslen samotnými členy POLEMIC, přichází na trh v měsíci květnu.

Po létě stráveném na festivalových pódiích přichází tvořivá přestávka spojená s návštěvou studia a nahráváním nových skladeb.

Koncertní šňůra k aktuálnímu albu odstartovala 2. listopadu 2007 ve Vídni a skončila 14. prosince 2008. Po dobu jejího trvání odehrála kapela tři-a-dvacet koncertů na Slovensku a v Čechách a od vydavatelství přezvala platinové album.

2008
Jaro je již tradičně ve znamení tvorby a koncertování; skupina připravuje novinku jako bonus k albu, kterým končí spolupráci s dosavadním vydavatelstvím – SONY BMG. Nová skladba Viera se dostává do vysílání rádií na Slovensku ještě před létem, a tak k němu skupina začala natáčet i videoklip, jehož režisérem je Braňo Vincze.

BEST OF 1988 – 2008 přišlo na pulty obchodů dne 9. června 2008; kapela na tomto albu rekapituluje své mediálně úspěšné skladby, k tomu přidává i několik svých srdečních záležitostí. Konečnou novinkou je skladba Viera.