Pražský výběr vznikl pod vedením Michaela Kocába jako odnož Pražského jazzového bigbandu v polovině 70.let. Tvorba byla nejdříve jazzrocková, a toto období završilo svoji etapu r.1978, kdy pražský výběr vydal LP Žízeň. Hned poté nastupuje na...

O-skupine

Pražský výběr vznikl pod vedením Michaela Kocába jako odnož Pražského jazzového bigbandu v polovině 70.let. Tvorba byla nejdříve jazzrocková, a toto období završilo svoji etapu r.1978, kdy pražský výběr vydal LP Žízeň. Hned poté nastupuje na scénu kytarista Michal Pavlíček a bubeník Jiří Hrubeše z rockové skupiny Expanze a percussionista Jiří Tomek

Přišlo období prolínání autorské dvojice Kocáb/Pavlíček stylem jazzrok/nová vlna. Baskytarista Ondřej Soukup na začátku roku 1981 za penězi do orchestru Karla Gotta. Tak Pražský hledá nového basáka. Když Kocáb s Tomkem uvidí na parníku basáka Vildu Čoka z pražské punkové kapely Zikkurat, je rozhodnuto. Bohužel tímto aktem se rozpadá Zikkurat, který dosud hrál ve složení Křivka-Havrda-Čok. Čok skvěle zapadl to provokativní a šokující nové image kapely,ktrá čeřila vodu jinak dosud zkotnatělé české scény.

Pražský výběr se ustálí do slavné podoby Kocáb-Pavlíček-Čok-Hrubeš-Tomek,ve kterém vydají singlové LP a natočí Straku v hrsti, která je později prohlášena za nejlepčí českou předlistopadovou rockovou LP. Pražský výběr je ale trnem v oku režimu, a tak na začátku roku 1983, byl Pražský výběr zakázán, dřív, než stačil vydat Straku v hrsti. Ta se ale šíří mezi lidmi jako mor na magnetofonových páskách. Proti zákazu Pražského výběru se zvedla velká vlna odporu, a tak Pražský výběr získal velkou publicitu.

Roku 1985 emigroval bubeník Jiří Hrubeš do Anglie a zdálo se, že je s Pražského výběru konec. Roku 1986 ale došlo nadřízeným orgánům, že to se zákazem Pražského výběru přepískli a tak Pražský výběr začíná zkoušet s novým mladým bubeníkem Klaudiusem Kryšpínem ze skupiny Ropotamo. Toto snažení vrcholí vydáním alba Selection, čili Výběr.

Pražský výběr dále koncertuje, ale na konci léta 1988 emigruje Klaudius Kryšpín do Austrálie a na místo bubeníka se dostává, ale pouze jako host David Koller a také jako hosta Pražský výběr přibírá kytaristu Dodo Doležala z punkrockového Vitacitu. Pražský výběr natáčí film. Po revoluci se Michael Kocáb věnuje politice a "vyhání" sovětské vojáky r.1991 z vlasti. Pražský výběr se dává dohromady-COMEBACK II (bigband PV). Na 2.bicí hraje Franta Hönig, 2.kytaru přebírá od Doležala Standa Jelínek, jako perkusista Miloš Vacík, na klávesy Láďa Faktor na dechové nástroje hraje trio Rouček Brass band a Kocáb-Pavlíček-Čok tvoří jádro. Po pár koncertech(ADIEU C.A. a S.O.S. Rasismus vydávájí živé album právě z Adieu C.A.

Poté ale vše ustává,Kocáb se věnuje podnikatelství, Pavlíček hraje se Stromboli a B.S.P., Čok zakládá Novou Růži a poté Delirium Tremens. V roce 1997 společně s Klaudou Kryšpínem nahraje PV CD Běr a uspořádá 6 koncertů po větších městech a roku 1999 vydávají DVD Tango Ropotámo a uspořádají koncert v Lucerně. Roku 2003 se dává Pražský výběr znovu dohromady a hrají koncerty (třeba i v USA).

Poslední koncert v legendární sestavě se pořádá v prosinci roku 2005 v Liberci. Poté se skupina rozpadá-Čok a Pavlíček nemají dost času na Pražský výběr a Kocáb s Kryšpínem zakládají Pražský výběr II ve složení: Kocáb-zpěv, klávesy; G.Proudfoot-kytara; R.Scheufler-baskytara; K.Kryšpín-bicí a Z. Kinská - zpěv. Vede se mediální válka Pavlíček, Čok x Kocáb, Kryšpín.

Od roku 2007 koncertuje PV II a opět si získává přízeň posluchačů znamenitými instrumentálními výkony a nadupanějším soundem.