Rainbow (angl.duha) byla britská hardrocková skupina, kterou po odchodu z Deep Purple založil v roce 1975 legendární kytarista Ritchie Blackmore. V začátcích skupina hrála dost ostré hardrockové skladby s prvky klasiky. Když ze skupiny odešel...

O-skupine

Rainbow (angl.duha) byla britská hardrocková skupina, kterou po odchodu z Deep Purple založil v roce 1975 legendární kytarista Ritchie Blackmore.

V začátcích skupina hrála dost ostré hardrockové skladby s prvky klasiky. Když ze skupiny odešel zpěvák Ronnie James Dio (nahradil ho Graham Bonnet), zaměřili se víc na melodický rock. V tomto stylu se výborně našel další zpěvák Joe Lynn Turner.

Koncerty Rainbow se svou úrovní vyrovnaly koncertům Deep Purple. Možná víc rozvíjeli improvizaci, plynule přecházeli z jedné skladby do druhé a mezi skladby spontánně vkládali melodie různého druhu například z klasické hudby.

V roce 1984 skupina ukončila svou činnost, když se po osmileté přestávce znovuobnovila původní sestava Deep Purple, ve které hráli Blackmore a Roger Glover, kteří se do ní vrátili. 14. března 1984 se skupina na japonském turné, za doprovodu japonského symfonického orchestru, rozloučila s fanoušky.

Skupina se odmlčela na devět roků, během kterých vyšla jen remixovaná kompilace „Finyl Vinyl“ (1986) a vzpomínkové živé album „Live in Germany“ (1980). Na jaře roku 1993 Ritchie Blackmore, který v průběhu turné odešel z Deep Purple, dal v nové sestavě Rainbow znova do kupy a v roce 1995 vydali album „Stranger in Us All“. V následujícím roce k němu přibyl dvacet let starý záznam z koncertu pod názvem „Live in Europe“, na kterém hráli v sestavě Ronnie James Dio - zpěv, Ritchie Blackmore - kytara, Tony Carey - klávesy, Jimmy Bain - baskytara a Cozy Powell - bicí.

Krátce na to začal Ritchie Blackmore pod názvem Blackmore's Night hrát hlavně renesanční hudbu hlavně s akustickou kytarou, flétnou a zpěvem své manželky Candice Night.