Kapela Rammstein se začala skládat začátkem roku 1994. Její vznik inicioval kytarista Richard Kruspe, bubeník Christoph Schneider a baskytarista Oliver Riedel. Později se k nim přidal klávesák Christian Flake Lorenz, kytarista Paul Landers a...

O-skupine

Kapela Rammstein se začala skládat začátkem roku 1994. Její vznik inicioval kytarista Richard Kruspe, bubeník Christoph Schneider a baskytarista Oliver Riedel. Později se k nim přidal klávesák Christian Flake Lorenz, kytarista Paul Landers a zpěvák Till Lindemann. Název skupiny je odvozen od malé vesničky Ramstein v Německu, ve které má jednu ze svých základen americká armáda. Ta, v roce 1988, uspořádala leteckou přehlídku, při které se jedno z letadel zřítilo a způsobilo neštěstí, které si vyžádalo více než 80 lidských životů. Tehdy ještě bezejmenná kapela o tom složila písničku, podle které jim známí začali říkat Ramstein. Aby se odlišili od místa katastrofy, přidali si ještě jedno písmenko "m" navíc. S trochou sebezapření, se tento název dá přeložit do češtiny jako "beranidlo".

Šestice východoněmců (Paul Landers se narodil v Bělorusku, ale vyrůstal v Německu) zaujala na koncertech pyrotechnickými efekty, jež připravuje Till Lindemann (má na to certifikát), a dokonale sladěnými kostýmy. Jejich prvním demosnímkem byla skladba "Schwarzes Glas". Své první album šestice nahrávala v březnu roku 1995 ve Stockholmu, ve studiích firmy Polar-Studio, za dohledu producenta Jacobea Hellnerea, známého spoluprací se švédskou skupinou Clawfinger, které Rammsteini zprvu dělali předkapelu na jejich koncertech.

V říjnu 1995 se na pultech objevil jejich první singl "Du riechst so gut" a zhruba měsíc poté albový debut "Herzeleid". Již tehdy začaly zaznívat první kritické hlasy, zda se náhodou nejedná o fašisticky orientovanou skupinu. Jako jeden z důkazů byl omílán i nevinný obal prvního CD, který prý zobrazuje postavy čisté árijské rasy. Kapela se však těmto útokům bránila tím, že stojí zcela mimo politické dění, a že se do ní ostatní navážejí jen proto, že jsou Němci. V říjnu 1995 Rammstein vyrazili na první turné a po měsíční pauze se představili i mimo Německo jako předkapela Clawfinger v pražském Edenu. V prosinci 1995 si zopakovali šňůru po Německu, na které už nebyli pouze předkapelou, ale hlavními hvězdami večera.

1996 - 1999
Celosvětový úspěch kapely svým způsobem započal v srpnu 1996 režisér David Lynch, který zařadil jejich skladby "Heirate mich" a "Rammstein" na soundtrack filmu Lost Highway. Rammstein se ocitli ve společnosti takových hvězd, jako jsou např. Marilyn Manson, David Bowie, Nine Inch Nails nebo Angel Badalamenti.

27. září 1996 skupina odehrála svůj stý koncert v berlínské aréně zvaný "100 Jahre Rammstein" a v listopadu 1996 šestice odjela na Maltu připravovat druhé elpíčko "Sehnsucht", jež se na pulty dostalo v červenci 1997. K velmi dobře přijatým videoklipům patří zejména "Engel" a vzniká remix skladby "Stripped" od Depeche Mode, který mimochodem hrají na koncertech dodnes. Po natočení nové verze "Du riechst so gut", nazvané "Du riechst so gut ´98", se Rammstein vydali na turné po Americe a po západní Evropě. V červnu 1998 vychází singlová kolekce "Original Single Kollektion", která obsahuje singly "Du riechst so gut", "Seemann", "Engel", "Engel (Fan Edition)" "Du hast" a "Das Modell", který obsahuje také plakát.

V srpnu 1998 bylo v Parkbuhne Wuhlheide u Berlína natočeno před 17-tisíci diváky vystoupení nazvané "Live aus Berlin"", jež se v podobě živého cédéčka dostalo k fanouškům v srpnu 1999 a o tři měsíce později vyšlo i jako koncertní DVD, které obsahuje celý koncert a perličkou je tzv. multikamera mód a rozhovor s R+, ve kterém mimochodem říkají, že natočí maximálně 3 alba. Téhož roku o sobě Rammstein dávají celosvětově vědět svojí skladbou "Du hast", jež byla mimo jiné zařazena na soundtrack ke kultovnímu filmu The Matrix. Tato skladba se prakticky stala hymnou R+.

2000 - 2003
Od května 2000 kapela připravovala v Jižní Francii album "Mutter", jež bylo dokončováno v belgickém studiu Galaxy Studios. Vánoční trh obohatil DVD singl "Links 2 3 4". V březnu 2001 vyšla třetí komerčněji pojatá řadovka "Mutter". V červnu 2001 Rammstein absolvovali "Mutter tour" po Evropě a v jehož rámci se 12. června představili na Strahovském stadionu jako předkapela AC/DC. Půl roku poté se 12. listopadu 2001 vrátili do Prahy, kde v Paegas Aréně předvedli velkolepou ohnivou show.

V roce 2002 se od Rammstein prosadili dvě písně na deskách k filmům. Součástí soundtracku Resident Evil se stala skladba "Halleluja" a ve filmu xXx (Triple X) si dokonce zahráli. Natáčení se uskutečnilo na hranicích ČR s Německem (kostel ve Výsluní na Chomutovsku), trvalo 2dny a komparzisté byli Češi.

24. listopadu 2003 bylo vydáno souhrnné DVD historie Rammstein "Lichtspielhaus", překládané do angličtiny jako "Moviehouse". Obsahem byli všechny dosavadní videoklipy včetně choulostivého "Stripped", ukázek z koncertů, reklam, interview ....

2004 - 2005
V roce 2004 se Rammstein opět ukazují na scéně a tím vyvracejí spekulace o rozpadu kapely, které se objevovaly skoro všude kde se jen dalo. Ve svém pilotním singlu "Mein Teil" k album "Reise, Reise" ukazují jistý druh lásky z pohledu německého kanibala, který si přes internet našel svou obět. Klip se nevyhl cenzuře. 6.9.2004 příchází 2. singl z alba s názvem "Amerika",
který vystihuje refrém: "We're all living in Amerika, Amerika ist wunderbar..." samozřejmě je to myšlené ironicky. Mnozí nedočkavci se dočkali 27.9.2004, kdy vychází "Reise, Reise", které ale hodně tzv. "Rammstein fanoušků" pohoršilo, urazilo, ale když to vemete do důsledku, album by bylo oblíbenější mezi těmito fanoušky, kdyby se R+ neuchýlili do hlubin ještě vetší komerce než u předchozího alba Mutter. 22. listopadu vychází singl "Ohne dich", který doprovází smutný klip, ve kterém Till zemře. Za tento klip byli nominováni na německé hudební ceny Echo.

1.11.2004 Rammstein započali "tour Reise, Reise" v německém Mannheimu, projeli půl Evropy, až dorazili 3.12.2004 do T-Mobile Areny v Praze, kde Čechům (Slovákům, Němcům, Polákům...) ukázali proč sou nejlepší a že nové album se dá zahrát skvěle i živě, samozřejmě doplněné hity ze strarších desek.

22.2.2005 se vrátili do ČR koncertem v ostravské Čez Aréně, kde byla plánována jedna ze zastávek evropské šňůry se supportem Apocalypticou. Původní datum ostravského koncertu bylo 28.2.2005, ale kvůli summitu v Bratislavě (Bush x Putin) se koncert přesunul. 28.2.2005 vychází singl "Keine Lust".

Rammstein v říjnu vypustili singl "Benzin" s klipem, který se fanouškům moc nezalíbil. Po singlu následovalo očekávané album "Rosenrot", které sklidilo u většíny fanoušků celkem kladné hodnocení. Následoval druhý singl, který nese název "Rosenrot" s celkem brutálním klipem, který byl i cenzurován.

Album Reise, Reise z roku 2004 posunulo Rammstein zase o kousek dál. Jako vždy šokují (hned úvodní singl Mein Teil je "love song" o kanibalovi, který snědl penis svého milence s jeho souhlasem), ale také experimentují se svou hudbou. Rammstein nemají ve své kategorii konkurenci.

Po obrovském globálním úspěchu alba Reise, Reise se Rammstein vrátili v plné síle a vydavaji Rosenrot (2005), Prvnímu singl "Benzin", doprovází skvělý videoklip.