zavřít

O skupině

Six Feet Under (často zkracovaná jako SFU) je floridská kapela, představující klasický death metal.
Vznikla v roce 1995 jako boční projekt zpěváka Cannibal Corpse Chrise Barnese a kytaristy Obituary Allena Westa.
Chris Barnes byl ještě téhož roku vyhozen z Cannibal Corpse právě proto, že věnoval příliš času SFU.

Kytarista death metalové kapely OBITUARY jménem Allen West a zpěvák neméně legendárních řezníků CANNIBAL CORPSE Chris Barnes se dali roku 1993 dohromady a stvořili projekt, který nazvali SIX FEET UNDER. Ale kytara a zpěv je málo, takže je jasný, že s nima hrál ještě někdo. Nejdříve si vystačili s automatem, ale ten byl nahrazen živým bubeníkem Grege Galle, který mlátil do škopků v kapele CIANIDE a posledním členem který nám chybí do tohoto čtyřlístku je basák Terry Butler, který byl spojen mimo jiné i s DEATH. Tak, to byl začátek...

A jak to bylo dál? Mno, celé dva roky se nic nedělo, klucí si jen tak hráli. Kdo ví, zda-li by vyšlo někdy nějaké CD SFU, kdyby nebylo toho, že Barnes u CANNIBAL CORPSE skončil. Zda-li oni vyhodili jeho, nebo on odešel sám jsou už dávno bezpředmětné, páč hned roku 1995, teď už regulérní kapela SIX FEET UNDER, nahrála v Morrisoundu svůj debut "Haunted". Ten hned SFU katapultoval do hvězdných výšin a zatím se v těchto sférách SFU zuby-nehty drží...

Roku 1996 SFU vydávají první EP "Alive and Dead", kde je velmi zajímavá existence prvního coveru (skladba "Grinder" od JUDAS PRIEST) v dějinách SFU, zatím to není moc důležité, ale čas ukáže, že předělávky nejsou pro SFU jen takovou bokovkou.

Druhé regulérní album vzniká v roce 1997, opět v Morrisoundu, a nese název "Warpath". I zde se opět válí jedna coververze ("Death or Glory" od HOLOCAUST). Laťka je stejně vysoko jako v případě debutu a dokonce vzniká i videoklip ke skladě "Manipulation". A jen tak pro zajímavost - roku 1997 navštěvují SFU poprvé Českou republiku a se supportem v podobě KRABATHORu a jiných silných jmen uskutečňují koncert v Plzni. (report je na www.fobiazine.net).

Co se personálních změn týče, tak v roce 1998 odchází kytarista Allen West a svou veškerou hudební činnost směřuje zpět jen do OBITUARY a SFU zůstávají bez kytary. Náhradou je Steve Swanson z MASSACRE, který se rychle zaučuje do starých songů a odjíždí s kapelou na turné.

Se Swansonem vzniká třetí album "Maximum Violence" a to roku 1999. Album je bez "pískavé" Westovy kytary a Swanson přináší nový vítr do plachet. I tentokrát vzniká videoklip a to ke skladbě "Victim Of The Paranoid". A jelikož stále omílám ty coververze, tak zde je v normální edici tohoto alba skaldba od KISS "War Machine" a na digipackové verzi jsou další dva covery - "Wrathchild" do IRON MAIDEN a "Jailbreak" od THIN LIZZY.

Na řadě jsou "Graveyard Classics" (2002), což je album sestavené pouze z coververzí kapel, které ovlivnili tvorbu SFU. Na tomto albu hostuje ve skladbě "Blackout" zpěvák ANTHRAX John Bush.

Dalším výtvorem se značkou SFU je video "Maximum Video" a to vvchází v roce 2001. Je to záznam z turné k albu "Maximum Violence".

V roce 2001 spatřuje světlo světa zatím prodejně nejúspěšnější SFU album "True Carnage", Zde jsou hosté hned dva a to raper Ice-T ve skladbě "One Bullet Left" a Karyn Crisis, která pro změnu chroptí ve skladbě "Sick and Twisted". Klip existuje ke sklabě "The Day The Dead Walked" a to ve dvou verzích - cenzurované a krvavé necenzurované.

Roku 2002 vzniká další video "Double Dead", kde je zachycen jeden celý koncert z turné na podporu alba "True Carnage". K tomuto DVD (VHS) je přiloženo i live CD. V USA je toto video k dostání i v limitované edici "Double Dead Redux" (jen 20 000 kusů) s jiným obalem a jiným live CD.

Dalším studiovým počinem je deska "Bringer Of Blood" (2003). Obal tentokrát nevytvořil dvorní umělec SFU Paul Booth, ale David Aronson a ten vytvořil i klip ke skladbě "Amerika The Brutal". V Německu se toto album prodává s bonusovou verzí skladby "Bringer Of Blood" nazpívané v němčině a nesoucí název "Bringer des Blutes". A v limitované edici vychází toto album i s DVD, kde je dokument o natáčení tohoto CD.

V roce 2004 vychází další video, tentokrát tří diskový set "Live With Full Force", kde je na jednom DVD záznam z vystoupení SFU na německém festivalu With Full Force z roku 2003, na druhém DVD je "Maximum Video" a třetí disk je live CD z With Full Force a nová skladba "Dead And Buried", ke které později vzniká i videoklip. Téhož roku vychází i CD "Graveyard Classics 2", což je album "Back In Black" od AC/DC celé přehrané SFU. Album má jiný obal, ale jinak je to prachsprostá (:-)) kopie AC/DC. Krom vydávání CD a DVD se tento rok měli SFU objevit v našich luzích a hájích na koncertě...leč z toho sešlo.


A konečně je tu rok 2005 a sním album "13". Obal stvořil A. M. Karanitant a je to zase něco jiného... Klip vzniká ke skladbě "Shadow Of The Reaper" a album je k dostání i v edici s bonusovým live CD, kde je zaznamenána celá koncertní show ze San Francisca z roku 2002. Tento rok se k nám SFU konečně dostali a tak v rámci putovního festivalu NO MERCY 2005 vystoupili v Praze v Abatonu, ale jejich set byl ukončen předčasně, kvůli nekompromisnímu zákazu živé produkce po 22:00... Zatím posledním zářezem na pažbě je ale rekapitulující box čtyř CD a jednoho DVD nesoucí název "A Decade In The Grave", který vyšel 31. října 2005.