zavřít

O skupině

Sonata Arctica je power metalová skupina pocházející z Finska, založena v roce 1996 ve městě Kemi.

V roce 1996 založili Tony Kakko, Jani Liimatainen, Marko Paasikoski, Tommy Portimo a Pentti Peura hard rockovou skupinu s názvem Tricky Beans, kterou o rok později (1997) přejmenovali na Tricky Means. Až v roce 1999, kdy se hraný styl již zcela přeměnil v heavy metal, dostala skupina své dnešní jméno Sonata Arctica. Od té doby se tato kapela začala prosazovat na power metalové scéně a dnes patří mezi nejžádanější seskupení tohoto stylu.

Tricky Beans, Tricky Means (1996-1999)
Pod názvem Tricky Beans vydala skupina tři dema (Friend 'till the End, Agre Pamppers, PeaceMaker), která však nebyla nikdy studiově nahrána. Když se v roce 1997 název skupiny změnil na Tricky Means, Marko Paasikoski opustil kapelu, jejíž projev se již začal měnit směrem k power metalu. Tricky Means začali používat jednoduché rytmy doprovázející čistý tenorový zpěv Tonyho Kakka. Melodičnost celkového projevu, díky které je dnes Sonata Arctica někdy řazena i pod symphonic metal, byla zásluhou taktéž Tonyho Kakka jakožto klávesisty. K této „proměně“ vedl kapelu, jak říká Tony Kakko, především vliv finské skupiny Stratovarius. V roce 1999 Tricky Means nahráli demo FullMoon, které je považováno za jejich první opravdu metalovou nahrávku. Toto demo vzniklo v Tico Tico Studios odkud se dostalo i k Spinefarm Records.

Sonata Arctica (1999- )
V roce 1999 skupina vydala svůj první singl UnOpened, který se ve Finsku setkal s velmi pozitivním ohlasem. Koncem tohoto roku Sonata vydala své debutové album Ecliptica, které díky úspěchům dema FullMoon vyšlo po celém světě. Tony Kakko se rozhodl věnovat se pouze zpěvu, a do kapely tak vstupuje Mikko Härkin, který po něm převzal klávesy.

V roce 2000 Sonata Arctica doprovázela proslulou power metalovou skupinu Stratovarius na jejím evropském turné. Po návratu domů kapelu opustil Janne Kivilahti jehož nahradil navrátivší se Marko Paasikoski.

Od konce roku 2000 Sonata pracovala na svém dalším albu - Silence, které vyšlo v červnu 2001. Kapela podnikla turné po Evropě, tentokrát s kapelou Gamma Ray a zavítala i do Japonska. Z japonské části turné tentýž rok vyšlo live album Songs of Silence. O rok později (2002) Sonata Arctica poprvé koncertovala v Jižní Americe, přesněji v Brazílii a Chile.

Třetí album s názvem Winterheart's Guild vyšlo v roce 2003. Již předtím však kapelu opustil klávesista Mikko Härkin a tak na tomto albu hraje veškerá sóla Jens Johansson, zapůjčený ze Stratovarius, zatímco Tony Kakko nahrál ostatní jednodušší části. Při hledání nového klávesisty si členové kapely vybírali mezi dvěma muzikanty, z kterých nakonec přijali Henrika Klingenberga, poté co s oběma strávili noc v jednom z barů v Kemi, aby oba kandidáty blíže poznali.

V únoru roku 2004 si Sonatu Arcticu vybrali Iron Maiden jako předkapelu pro jejich japonské turné. V říjnu tohoto roku skupina vydala své již celkově páté, studiové čtvrté album - Reckoning Night, kterého se prodalo již přes 100 000 kopií. Koncem tohoto roku dostala kapela jedinečnou nabídku od Nightwish, aby se zúčastnila jako speciální host jejich turné po Evropě. Tuto nabídku skupina přijala přičemž tak byla nucena zrušit své plánované koncerty které měly tradičně následovat vydání nové desky.

Začátkem roku 2005 Sonata odstartovala další japonské turné, ze kterého později vydala své první a zatím i jediné DVD For The Sake Of Revenge. O rok později kapela vystoupila celkem 29x v Severní Americe kde měla již předchozího roku znovu doprovázet Nightwish ale toto turné bylo zrušeno.

Na podzim 2006 skupina vydala CD Unia.
V roce 2006 ze skupiny trvale odešel kytarista Jani Liimatainen, který založil jinou skupinu Cain´s Offering, a na jeho místo nastoupil kytarista Elias Viljanen.

V roce 2009 skupina vydala zatím poslední CD pod názvem The Days of Grace, se kterým se vydali na turné po Evropě, které začalo v Praze 12.11.2009 a ve Zlíně 13.11.2009

Skupina také v roce 2009 vydala singl s názvem The Last Amazing Grace, ve kterém je dvakrát píseň téhož názvu a video Flag in the Ground.