The Cardigans švédská pop skupina čerpající především v 60. letech a částečně i ve swingu. K tomuto “decentnímu” retro stylu připojuí i odpovídající image. The Cardigans se dali dohromady roku 1992 v švédském městě Jokoping Už o dva roky...

O-skupine

The Cardigans švédská pop skupina čerpající především v 60. letech a částečně i ve swingu. K tomuto “decentnímu” retro stylu připojuí i odpovídající image.

The Cardigans se dali dohromady roku 1992 v švédském městě Jokoping Už o dva roky později vydali u švédského vydavatelství album Emmerdale - album bylo velmi dobře přijato v jejich rodné zemi ovšm žádnou díru do světa neudělalo. Jejich druhé album Life vydané v roce 1995, pouhý rok poté bylo přijato velmi dobře a The Cardigans se dostali na vyšší příčku. Jejich singl Carnival je pomněrně známý. jeden z velkých hitů skupiny Lovefool z alba First band in the Moon (1996) byl ve filmu Velmi nebezpečné známosti a vyhrával v každém rádiu.

Z alba Gran Turismo (1998) jsou známé hitovy Erise/Rewind, My Favorite Game, Mezi natáčením Gran Turismo vyšla ještě výběrovka B-sidů s názvem The Other Side of Moon (1997) Cardigans si dali menší pauzu a mezitím zpěvačka Nina Persson natočila solovku A Camp (2001). V roce 2003 vydala skupina další album Long Gone Before Daylight, které se stalo nejvíce prodávaným albem ve Švédsku. Další deska Super Extra Gravity vydaná v roce 2005 byla neméně úspěšná nejznámější je singl Don't Blame your daughter. The Cardigans vystoupili již 3x v Praze, poprvé s albem First Band on the Moon,Long Gone Before Daylight a potřetí zde zakončili své evropské turné k zatím poslední desce Super Extra Gravity.

Nina krom solovky A Camp spolupracovala na albu Monsieur Gainsbourg Revisited (pro tuto desku nazpíval Brian Molko z Placebo - A Requiem for a Jerk) jako poctu zpěvákovi Sergeiovi Gainsbourgeovi , který společně s Jane Birkin nazpíval Je t'aime moi non plus (ano předělávku nazpívali Asia Argento a Brian Molko). Spolupracovala taky se skupinou The Cake Sale v roce 2006. V roce 2007 nazpívala hitovku Your Love Alone it's not Enough společně s Jamesem Deanem Bradfieldem a jeho skupinou Manic Street Preachers se kterou jezdí turné.

Pokud si myslíte, že jste tuto skupinu nikdy neslyšeli, pak možná budete překvapeni. Jejich hitovky byly opravdu dříve hrány snad v každém rádiu. ještě ejdnou z těch známějších : Sick and Tired, Rise and Shine, Carnival, Lovefool, My favorite Game, Erase Rewind, I need some fine Wine, Don't Blame your Daughter.