The Verve pocházejí z Wiganu, což je místo v anglickém Lancashire. Zakládající členové se znali již od školy a skupinu zakládali jako devatenáctiletí. Název hudební formace si zvolili vskutku výstižný. Verve znamená v angličtině verva, zápal a...

O-skupine

The Verve pocházejí z Wiganu, což je místo v anglickém Lancashire. Zakládající členové se znali již od školy a skupinu zakládali jako devatenáctiletí. Název hudební formace si zvolili vskutku výstižný. Verve znamená v angličtině verva, zápal a tací v té době hoši chtěli také býti.

V září 1991 podepsali první smlouvu s vydavatelstvím Hut Recordings a o rok později vydávají první singly: All In The Mind, She's A Superstar a Gravity Grave. Všechny tři v té době bodovali v žebříčcích nezávislé muziky. Léto 1993 strávili The Verve ve Spojených Státech jako předkapela na turné skupiny The Black Crowes. V té době se odhodlali vydat první album - A Storm In Heaven. Nejznámějším kouskem z tohoto LP je píseň Blue. Celá deska byla naplněna jakousi psychedelickou muzikou devadesátých let. Tato deska také rozpoutala soudní spor mezi skupinou, která se tehdy jmenovala pouze Verve a stejnojmenným americkým hudebním vydavatelstvím. Britové tehdy ustoupili a přejmenovali se z Verve na The Verve.

V roce 1994 nejprve vydávají bez většího ohlasu "polo-" album No Come Down. Zaplnili ho předešlé singly a B-strany těchto desek. v té době začali The Verve v Británii koncertovat po boku megahvězd Oasis. S Noelem a jejich partou se záhy stali velice dobrými přáteli. Jejich producent Owen Morris se také postaral o vydání třetího alba A Northern Soul. Písně z tohoto alba - This Is Music, On Your Own a nebo History si vedli vcelku dobře v Bristké Top 40. U nás v Čechách se však tyto písně výrazněji neprosadili.
Po festivalu T In The Park v Glasgow se skupina rozdělila. Richard Ashcroft se pohádal s Nickem McCabem, který skupinu záhy opustil a vydal se na sólou dráhu. Zbylí tři členi společně s klávesákem Simonem Tongem pokračovali dál. Nick McCabe se ke skupině začátkem roku 1997 vrátil. Skupině toto vše jistě prospělo, protože všech pět sedlo v Londýně do studia a po měsících práce vydali jednu z nejlepších desek - Urban Hymns.
16. června 1997 vychází první singl Bitter Sweet Symphony, který se záhy dostává na druhou příčku Britské UK Top 40 a stává se jakousi hymnou léta 97. 1. září téhož roku se objevil zatím největší hit: The Drugs Don't Work, britská jednička. Dalšími velkými hity z posledního miliónového alba Urban Hymns jsou písně Lucky Man či Sonnet. V lednu roku 1998 uspořádali The Verve triumfální turné po Británii, které museli velice příjemně přerušit. Začátkem tohoto roku totiž obdrželi hattrick z Brit Awards, když získali ceny za nejlepší britskou kapelu, nejlepší album roku a nejlepšího producenta.

24. května se chystali na vyprodanou megashow v jejich rodném městě Wiganu, kde bylo očekáváno až 35.000 fanoušků. Všechny lístky byly prodány v sobotu 24. dubna za neuvěřitelné dvě a půl hodiny! 13. a 14. června si The Verve zahráli také na Koncertu na podporu svobody Tibetu ve Washingtonu, po kterém se chystali nejprve se skupinou Massive Attack na Tour po Spojených státech, následně i po Evropě. K nám do Čech bohužel nezavítali a nejblíže k nám byli v Mnichově a to 6. června.

The Verve se ale později rozpadli definitivně a Richard Ashcroft se vydal na sólovku.