UK Subs (též U.K. Subs). Legendární britská punková skupina soustředěná kolem zpěváka Charlieho Harpera, který jediný v souboru zůstal po celou dobu jeho působení. Od roku 1980 kombinovala ve své tvorbě punkové a metalové vlivy a stála tak tedy...

O-skupine

UK Subs (též U.K. Subs). Legendární britská punková skupina soustředěná kolem zpěváka Charlieho Harpera, který jediný v souboru zůstal po celou dobu jeho působení. Od roku 1980 kombinovala ve své tvorbě punkové a metalové vlivy a stála tak tedy vlastně u zrodu hard-coru.

Skupina byla založena v Londýně v roce 1976, tehdy ještě pod názvem UK Subversives (tedy Rozvraceči spojeného království). Za svého působení prodělala mnoho personálních změn. V původním složení Charlie Harper - zpěv, Paul Slack – basová kytara, Nick Garrett – kytara, Pete Davies – bicí se dlouho soustředila jen na vystupování (především po hospodských štacích) a nahrála pouze první album (Another Kind Of Blues - 1979). Poté došlo k výměně baskytaristy (Alvin Gibbs) a bubeníka (Steve Roberts), s nimiž soubor opustil punkovou klasiku a nastoupil cestu originálního metal-punku.

Za umělecký vrchol produkce skupiny lze považovat alba „Diminished Responsibility“ (Snížená odpovědnost), „Endangered Species“ (Ohrožený druh) a Flood of Lies (Záplava či povodeň lží), v pořadí 4.-6. Na albu Endangered Species se též objeví úsporné, leč působivé klávesové plochy, které titulu dodávají částečně atmosféru new wave. Pozdější tituly jsou standardně kvalitní, ale od roku 1984 trpí kompilační nadprodukcí.

Alba z devadesátých let jsou již jen jakýmsi omíláním stejného přístupu. To ovšem nelze říci o koncertní činnosti skupiny, její vystoupení patří dodnes k vynikajícím zážitkům. UK Subs se ostatně proslavili jako nejčastěji koncertující kapela (až 250-300 koncertů za rok). Skupina stále existuje, orientujíc se v současnosti především právě na koncerty