V roce 1982 Yoshiki (bubeník, pianista) a Toshi (zpěvák) založili power-metalovou skupinu, která se jmenovala X. Měli hodně problémů na jejich cestě za úspěchem, protože jejich tvrdý styl tehdy nikdo nechtěl slyšet, lidé na to neměli náladu vyjma...

O-skupine

V roce 1982 Yoshiki (bubeník, pianista) a Toshi (zpěvák) založili power-metalovou skupinu, která se jmenovala X. Měli hodně problémů na jejich cestě za úspěchem, protože jejich tvrdý styl tehdy nikdo nechtěl slyšet, lidé na to neměli náladu vyjma pár, kteří měli rádi jen metal. Samo o sobě vypovídalo i jejich motto "Psychedelic Violence X Crime of Visual Shock" a progresivní texty, jako např. "I'll Kill You" nebo "Sadistic Desire“. A o vzhledu ani nemluvě. V roce 1985 vydali svůj první single – „I’ll Kill You“ a následující rok vydali single „Orgasm“. Rok poté, 1987, se přidali hide a Pata (kytaristi) a Taiji – asi nejlepší bassák, kterého Japonsko kdy mělo. Od téhle chvíle bylo na čas X kompletní.

1988 – rok jejich prvního alba „Vanishing Vision“. Aby ho vydali, Yoshiki musel založit Extasy Records s penězi, které dostal od své matky po prodeji jejich rodinného obchodu. Avšak jim nepřineslo úspěch, ve který tak všichni doufali. Jelikož neměli tak dobré prostředky, „Vanishing Vision“ má takový „syrový“ zvuk – jednou se nahrálo a už se s ním nic nedělalo, nebyly peníze na lepší techniku, ale tenhle zvuk má v sobě kouzlo metalu z 80. let.
1989 – teď se to konečně povedlo. Druhé album „Blue Blood“ (vydali ho Sony Records) dalo X dlouho očekávaný úspěch, najednou byli všude - v rádiu, v televizi, v časopisech, všude...

V prosinci začíná „Rose & Blood Tour“.
1990 – v únoru znovu začíná „Rose & Blood Tour“ a její finálové koncerty jsou v květnu.
1991 – 1. července je vydáno 3. album „Jealousy“. V srpnu začíná „Violence in Jealousy Tour ~Yume no Naka Dake ni Ikite~“ (žití jen ve snu)
V polovině prosince se Taiji od Yoshikiho dozvídá, že musí odejít.

1992 – a na vrchol 3 dny v Tokyo Dome. Vystoupit tam je ten největší úspěch. Bylo to od 5. až do 7. ledna, koncerty nazvány „Hametsu ni Mukatte“ nebo v překladu „On the Verge of Destruction“ a zároveň poslední koncert Taijiho jako člena X a poslední koncert X, jak jsme je doposud znali.

V srpnu téhož roku se jejich jméno mění na X Japan, protože když jeli nahrávat do Los Angeles tak tam už byla jakási americká „loser-band“, která se tak jmenovala a která na tohle X, tedy X Japan, nikdy neměla a nebude mít.

Ve stejnou dobu se přidává nový basista, Heath.
1993 – X Japan mění nahrávací společnost a jsou pod Atlantic Records. První „single“, který pod Atlantic Records vydali byla skoro půl hodinová písnička „Art of Life“. Říká se, že je to jedna z jejich nejlepších nehledě na délku, má svůj vlastní příběh, který nikdy neomrzí a navíc pro nás cizince je napsána kompletně anglicky.
O nějakou chvíli později je vydán single „Tears“, balada, kterou Yoshiki napsal pro svého zesnulého otce.

1994 – Yoshiki a Roger Taylor vydávají single „Foreign Sand“. Tentýž rok je vydáno KiSS‘ tribute-album „KISS MY ASS“. Yoshiki pro něj předělal „Black Diamond“.
30. a 31. prosince se X Japan vrací do Tokyo Dome. Tam poprvé a naposled hrají „Art of Life“, písnička sama o sobě je tak náročná, že hrát ji na 3-4 hodinových koncertech je moc vyčerpávající.

1995 – začíná „DAHLIA Tour“. V těchto letech se X Japan trochu uklidnili, Yoshiki, hide, Toshi a Heath si nechali zkrátit vlasy, přestali si je, vyjma hideho, barvit a už nenosili tolik provokativní oblečení. hide si obarvil vlasy z červené na růžovou a jako jediný se pořád ještě oblékal, jak se mu zachtělo. K tomu z velké části přispěla jeho sólová kariéra, kterou započal albem „Hide Your Face“ v roce 1993, protože měl pořád svůj styl a založil pro něj LEMONed Shop.

1996 – v listopadu je po dlouhé pauze vydáno album „DAHLIA“. Pokračuje „DAHLIA Tour“ a na samém konci prosince jsou v Tokyo Dome její poslední koncerty. DAHLIA Tour Final byl ten poslední, kde bylo ještě všechno „v pořádku“.

A přichází rok 1997, rok velkých změn
20. dubna Toshi opouští X Japan. Říká, že už nemůže zpívat jejich písničky z „uměleckých a náboženských důvodů“. Jeho manželka věří v jakýsi kult a obrátila ho k tomu, takže on pak X opustil a nechal za sebou svého nejlepšího přítele Yoshikiho a zničil tím jeho sen.

Po této události se X rozhoduje, jestli má pokračovat nebo skončit. A tak, s myšlenkou, že Toshi je nenahraditelný, se 22. září legendární X Japan rozpadá, nejvlivnější japonská skupina vůbec, která pomohla mnoha dalším jako Luna Sea nebo dnes známým Dir en grey.
Jejich poslední koncert, The Last Live, je opět v Tokyo Dome, 31. prosince 1997.

1998

2. květen
hide umírá

Okolo jeho smrti je mnoho spekulací, nikdo dodnes neví, jestli to byla sebevražda nebo nehoda. Policie to uzavřela jako sebevraždu i když to je dost nepravděpodobné. Rok 1998 mohl být pro hideho rok plný úspěchů, jednak debutu v Americe a Evropě se skupinou Zilch a jednak jeho sólová kariéra se skupinou Spread Beaver. Říká se, že písnička Pink Spider, kterou dokončil těsně před jeho smrtí a jejíž single byl vydán krátce po ní, je odkaz, poslední věta pro svět, že se loučí v roli růžového pavouka, který chce umět létat.

Ovšem toto je jen teorie, nic víc, a to samé platí o nehodě, ačkoliv se zdá více pravděpodobná. Tu noc hide oslavoval, ještě se svým bratrem Hiroshim a pár přáteli, hodně toho vypil a když byl hide opilý dělal často věci, kterých potom litoval. A také si na nic nepamatoval. Potom co se hide vrátil domů, nebo spíš když ho Hiroshi dovlekl domů, tak si šel nejdříve lehnout, ale potom někdy v noci musel vstát a jít do koupelny, ručník si omotal kolem krku a zavěsil ho na kliku od dveří. Možná to zní divně, ale kdyby vás bolel krk od házení hlavou na koncertech a měli byste okolo něj zavěšenou kytaru (a že jeho Fernandez jsou docela těžké) tak byste to možná taky udělali. Protože podobnou „masáží“ se dá bolest zastavit, svaly se uvolní a hned je to o moc lepší. hide se to asi pokoušel udělat doma a nejspíš při tom usnul a když ho ráno našli, tak bylo už pozdě…hide zemřel při převozu do nemocnice, 2. května 8 minut před devátou hodinou ranní.

Jeho smrt změnila mnoho věcí. Kromě rodiny a příbuzných, tak nejvíc to zlomilo Yoshikiho, Taijiho a Patu. I když Taiji ho viděl naposledy v roce 1992 tak hide pro něj moc znamenal, v X byl jeho nejlepším přítelem a podporoval ho. Pata byl mimo X také ve skupině Spread Beaver, takže byl v kontaktu s hidem prakticky pořád. A Yoshiki, ten se přes tuto druhou ránu dostával skoro 10 let. Od té doby skoro vůbec nehrál na bubny, protože mu to připomínalo jeho sen, který byl v troskách a milovaného přítele, který byl pryč…

Yoshiki hned potom napsal pro něj písničku „Without You“, včetně hudby a textu, ale nebyl tu nikdo kdo by ji zazpíval, protože Yoshiki si přál, aby ji zazpíval Toshi. Vydal ji, ale jen instrumentální, jen jeho piano a orchestr. Taiji pro hideho složil „Dear Friend“ a věnoval mu celou první část jeho autobiografie, kde toho hodně píše o X a o tom, co všechno hide pro něj znamenal. Toshi pro hideho napsal písničku „Kimi wa Inaika“, někdy pod titulem „Good-bye, hide“.

Rok po hideho smrti vyšlo tribute-album „hide-tribute – SPIRITS“, na kterém se podíleli jeho přátelé nebo skupiny, které hodně ovlivnil (např. Siam Shade).
Co se týče respektu, Marilyn Manson si obarvil vlasy na růžovo potom, co hide umřel a možná byl i na jeho pohřbu.

hide má pomník v prefektuře Kanagawa (protože byl narozen v Yokosuce) v Mirua Reien, ale, jak si přál, byl zpopelněn a jeho popel rozprášen v milovaném Los Angeles, na Santa Monica Beach.

2007

Yoshiki a Toshi se usmiřují a v listopadu se X Japan vrátí se singlem „Without You“ a turné po USA. Je to šance pro západní fanoušky a pořádný odchod legendy, protože až do teď byla ta celá záležitost v podstatě nedokončená. Samozřejmě, hide je nenahraditelný, a jeho část bude hrát 10 různých kytaristů, protože to je 10 let co se X rozpadlo. Toshi sice říká, že nebude zpívat „násilné“ písničky, takže už to prostě nebude tak jako dřív ani v tomto ohledu, a co víc, pro mnoho lidí to X, které milovali zemřelo s hidem 2. května 1998.